TVP stworzy polską wersję „Gry o tron”?

Robert Skowronski
14.10.2016 11:46
TVP stworzy polską wersję „Gry o tron”? Fot. materiały prasowe + Dzik Pejnta

Nie będzie Starków ani Lannisterów, będą za to Jagiellonowie. Całość ma być zbliżona do „Gry o tron” i być emitowana na antenie TVP.

Globalny sukces produkcji HBO kusi, aby przełożyć realia świata wykreowanego pierwotnie przez George'a R.R. Martina na polskie poletko. Już raz mogliśmy zobaczyć, jak wyglądałaby rodzima „Gra o tron”, ale w tym przypadku mamy do czynienia z nieco inną koncepcją. Podczas przesłuchania przed Radą Mediów Narodowych w ramach konkursu na prezesa Telewizji Polskiej, obecny prezes TVP, Jacek Kurski, zdradził swój pomysł na rozwinięcie ramówki TVP. Tą propozycją jest stworzenie serialu o Jagiellonach utrzymanego w klimacie „Gry o tron”:

W tej chwili pomysł jest rozwijany literacko. Dwa odcinki będą nadawane prawdopodobnie w weekend, od wiosny 2017 roku.

U Jagiellonów, tak jak w Westeros, nie brak bitew i wszelkiego rodzaju dworskich intryg, więc materiał wyjściowy faktycznie można podciągnąć pod ten z zagranicznego odpowiednika. Sceptycy podważają, że serial w ogóle jest w planach, a słowa Kurskiego postrzegają jako zagrywkę taktyczną w celu utrzymania posady prezesa Telewizji Polskiej. Według byłego dyrektora programowego TVP, Wojciecha Hoflika, będzie to musiała być bardzo tania produkcja, skoro całość jest dopiero na etapie pisania scenariusza, a premiera tuż za rogiem.

Serial miałby się nazywać „Korona Królowej”, a według doniesień nad tekstem pracuje aktorka Maria Ciunelis - znamy ją z niewielkich ról w „Dniu świra”, „Panie Tadeuszu” czy filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Ma jednak też dorobek scenopisarski, choć produkcje typu „Na dobre i na złe” oraz „Samo życie” napawają obawą o powstający projekt.

Polskie seriale historyczne to już relikt z poprzedniego systemu. Na naszych ekranach gościły wówczas „Królowa Bona”, „Znak Orła” i „Czarne Chmury”. Czy doczekają się one swojego godziwego następcy?

Oryginalna „Gra o tron” ma zostać zakończona wraz z 8. sezonem. Z kolei 7. seria serialu HBO zadebiutuje dopiero latem 2017 roku. „Gra o tron” pokaże nam też mniej epizodów - będzie to kolejno 7 i 6 odcinków. Maisie Williams zaczęła już opowiadać o zakończeniu serialu, według Kita Haringtona wszystko ma się stać mroczniejsze, zaś Sophie Turner wyznała, że nie wszyscy dożyją wielkiego finału.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.