15.06.2020 12:55

"W głębi lasu" - Harlan Coben skomentował polski serial Netfliksa

Harlan Coben to ceniony autor kryminałów. Na Netfliksie zadebiutowała adaptacja powieści "W głębi lasu". Jak pisarzowi spodobała się polska wersja historii?

W głebi lasu
foto: materiały prasowe/Netflix

Platforma Netflix jakiś czas temu rozpoczęła współpracę ze znanym amerykańskim pisarzem Harlanem Cobenem. Najnowsza adaptacja jego twórczości to "W głębi lasu" - kolejna polska produkcja serwisu. Co autor kryminałów sądzi na temat serialu?

"W głębi lasu" - Harlan Coben o polskiej adaptacji swojej książki

Książki Harlana Cobena to znane na całym świecie bestsellery. Pisarz cieszy się ogromną popularnością również w Polsce. Między innymi z tego powodu Netflix postanowił, że jedną z adaptacji powierzy polskim twórcom.

„W głębi lasu” niczym „Stranger Things” i „Twin Peaks”? Gwiazdy nowego serialu Netfliksa przyrównują go do innych dzieł kultury
„W głębi lasu” niczym „Stranger Things” i „Twin Peaks”? Gwiazdy nowego serialu Netfliksa przyrównują go do innych dzieł kultury
Przeczytaj także „W głębi lasu” niczym „Stranger Things” i „Twin Peaks”? Gwiazdy nowego serialu Netfliksa przyrównują go do innych dzieł kultury

Za serial odpowiadają Leszek Dawid ("Jesteś Bogiem") i Bartek Konopka ("Królik po berlińsku"). W rolach głównych wystąpili Agnieszka Grochowska i Grzegorz Damięcki. Coben rozmawiał o "W głębi lasu" z wieloma polskimi mediami, między innymi z "Gazetą Wyborczą". Co sądzi o nowym serialu Netfliksa?

"

To zabrzmi jak czcza gadanina, żeby odbiorcom w tym czy innym kraju było miło, ale najbardziej zaskoczył mnie w tym wszystkim wysoki poziom produkcji. Polska ekipa zaimponowała mi pietyzmem w podejściu do detali. Te kostiumy, casting, zdjęcia! Czy oglądając sceny na letnim obozie dla młodzieży, nie poczuła się pani, jakby wehikuł czasu przeniósł ją w sam środek lat 90., do czasu, gdy byliśmy młodzi i pełni nadziei? We mnie wzbudziło to wręcz gorycz, że to było tak dawno i nie wróci! Oglądałem i nie mogłem się doczekać następnej sceny, następnego odcinka. Widziałem chyba ze 30 wersji finałowej sceny, a mimo to wciąż mam dreszcze, kiedy o niej myślę. "

Pisarz skomentował również grę aktorską Damięckiego i Grochowskiej.

"

Grający główną rolę aktorzy są niesamowici, mówię to z serca. Bywało, że podczas lektury scenariusza miałem obawy. Czy aby ta scena nie jest zbyt intensywna? Czy nie wyda się widzom zbyt teatralna? A potem oglądałem jej interpretację i brakło mi słów. Podejrzewam, że gdyby podobne zadanie przypadło amerykańskim aktorom, ekran by krzyczał. Twarze Grzegorza i Agnieszki mówią tak wiele, nawet gdy nie rusza się na nich jeden mięsień. Ich gra jest przepięknie powściągliwa, spojrzenia hipnotyzują. "

Foto: materiały prasowe Netflix
Foto: materiały prasowe Netflix
Przeczytaj także "W głębi lasu" - pierwsza zapowiedź i data premiery polskiego serialu Netfliksa

Z racji tego, że serial "W głębi lasu" to polska adaptacja powieści Cobena, pojawiło się w niej kilka wątków nieobecnych w oryginale. Jednym z nich jest antysemityzm. W rozmowie z WP.pl pisarz skomentował odstępstwa od swojej książki.

"

Jest to coś, co zawsze chcę osiągnąć, robiąc show w innym kraju. Jestem jak niezależny autor piosenek. Napisałem hit, a teraz proszę polski zespół, żeby zrobił cover. Nie chcę, żeby brzmiał identycznie. To ma być moja piosenka, ale żeby opierała się na polskiej kulturze, polskim punkcie widzenia. Chcę, żeby to się połączyło i stworzyło coś silniejszego. Myślę, że im się to udało. (...) W książce tego [antysemityzmu - przyp.red.] nie było. To dołożyła polska ekipa i obsada. Nie znałem specyfiki lat 90. w Polsce. Potem to było zrozumiałe, podobało mi się, jak potoczyła się ta historia i zgodziłem się na to. "

Jak widać, skoro sam autor jest zadowolony z efektów pracy polskich filmowców, jego fanów nie trzeba chyba zachęcać, by sięgnęli po serial "W głębi lasu". Wszyscy niezdecydowani mogą posiłkować się natomiast naszą recenzją nowego polskiego serialu Netfliksa.

Zobacz: "W głębi lasu", czyli Harlan Coben po polsku - recenzja serialu 

Serial "W głębi lasu" jest dostępny na platformie od 12 czerwca 2020 roku. Całość składa się z sześciu odcinków. W pozostałych rolach wystąpili Hubert Miłkowski, Wiktoria Filus, Jacek Koman, Ewa Skibińska, Magdalena Czerwińska, Adam Ferenc, Przemysław Bluszcz, Dorota Kolak oraz Izabela Dąbrowska.

Czy planujesz obejrzeć serial "W głębi lasu"?

Zobacz też: Netflix stworzy adaptację kolejnego bestselleru Harlana Cobena. Kto wyreżyseruje film?

Tagi: Seriale Netflix w głębi lasu