16.10.2017 15:26

Czy wiesz wszystko o Flea z Red Hot Chili Peppers? [QUIZ]

Michael Balzary, czyli Flea urodził się 16 października 1962 roku. Z okazji 55. urodzin basisty Red Hot Chili Peppers możecie sprawdzić, jak dobrze go znacie.

Czy wiesz wszystko o Flea z Red Hot Chili Peppers? [QUIZ]
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Co decyduje o fenomenie zespołu Red Hot Chili Peppers? Trudne pytanie. Charyzmatyczny wokalista, Anthony Kiedis? Jak najbardziej. Znakomity perkusista, Chad Smith? Oczywiście. Przewijający się przez skład wybitni gitarzyści – od Hillela Slovaka, przez Johna Frusciante i Dave’a Navarro, po Josha Klinghoffera? Zdecydowanie. Ale naszym zdaniem sercem RHCP jest jego basista, Flea – wirtuoz, komik i maskotka w jednym.

Obok Kiedisa, Flea jest jedynym muzykiem Red Hot Chili Peppers, który występuje w zespole nieprzerwanie od początku działalności w 1983 roku. Basiści w kapelach rockowych zwykle stoją w cieniu wokalistów i gitarzystów, ale Flea to nie dotyczy - nieraz na koncertach Peppersów to on kradnie całe show kolegom. Choć przyjął rolę zespołowego błazna, ma również ogromny wpływ na muzykę i inspiracje zespołu. W dużej mierze jego zasługą jest jej charakterystyczny, funkowy groove, ale „Pchle” grupa zawdzięcza też wpływy punk rocka, nowej fali, a nawet jazzu.

Flea to prawdziwy człowiek renesansu. Muzyka to najważniejsza, ale tylko jedna z wielu jego pasji. W równym stopniu kocha kino – pojawił się jako aktor epizodyczny w wielu filmach z hollywoodzkiego kanonu, by wspomnieć choćby „Big Lebowskiego”, „Moje własne Idaho” czy „Las Vegas Parano”. Niedługo wystąpi w filmie „Boy Erased” u boku Nicole Kidman i Russella Crowe'a. Gdy akurat nie gra na scenie ani w filmie, Flea zawzięcie kibicuje – jest pasjonatem m.in. piłki nożnej i koszykówki.

Ciekawe, co porabia nasza pracowita Pchełka w swoje urodziny. 16 października 2017 roku Michael Balzary, bo tak naprawdę nazywa się nasz bohater, skończył 55 lat. Z tej okazji sprawdźmy naszą wiedzę o tej oryginalnej postaci świata rocka.

Czy wiesz wszystko o Flea z Red Hot Chili Peppers? [QUIZ]

Rozwiąż QUIZ
Czy wiesz wszystko o Flea z Red Hot Chili Peppers? [QUIZ]
Maciej Koprowicz
Tagi: Red Hot Chili Peppers Flea Quiz