26.01.2016 14:40

David Gilmour zagra z Preisnerem i Możdżerem

Dawny gitarzysta Pink Floyd wystąpi we Wrocławiu w towarzystwie dwóch cenionych polskich muzyków.

David Gilmour zagra z Preisnerem i Możdżerem
foto: Photoshot / REPORTER / East News

Informację o polskim występie Davida Gilmoura poznaliśmy jeszcze w czerwcu 2015 roku. Muzyk zagra 25 czerwca 2016 roku na Placu Wolności we Wrocławiu. Występ związany jest z mianowaniem tego miasta Europejską Stolicą Kultury 2016.

Koncert będzie inaugurował trasę promującą ostatnie wydawnictwo Gilmoura, „Rattle That Lock” z września 2015 roku. Płyta powstawała przy współpracy ze Zbigniewem Preisnerem. Kompozytor muzyki m.in. do trylogii „Trzy Kolory” Krzysztofa Kieślowskiego zorkiestrował ponad połowę materiału z tego albumu. Nie powinno nas więc dziwić, że wiadomość o udziale Preisnera w wyjątkowym polskim koncercie Gilmoura została właśnie oficjalnie potwierdzona.

Zgodnie z powyższą informacją, w występie weźmie udział 30-osobowa orkiestra pod dyrekcją Zbigniewa Preisnera, jako gość specjalny pojawi się też ceniony polski pianista, Leszek Możdżer. Dowiedzieliśmy się, że cały koncert będzie filmowany przez Aubreya Powella, wieloletniego współpracownika Storma Thorgersona z agencji Hipgnosis odpowiedzialnej m.in. za ikoniczne okładki płyt Pink Floyd. Transmisją zajmie się polska telewizja.

Preisner współpracował już z Gilmourem przy jego poprzedniej płycie, „On an Island” z 2006 roku, a także orkiestrował koncert w Gdańsku w 2008 roku, wydany później w postaci albumu „Live in Gdańsk”. Gitarzysta wielokrotnie chwalił sobie współpracę z polskim kompozytorem.

Płyta „Rattle That Lock” ukazała się 18 września 2015 roku i zadebiutowała na 5. miejscu listy Billboard 200. W ciągu pierwszego tygodnia sprzedała się w nakładzie przekraczającym 70 tysięcy egzemplarzy. Album promowały trzy single: „Rattle That Lock”, „Today” i „Faces of Stone”.

Wybieracie się do Wrocławia na koncert Davida Gilmoura?

Jakub Gańko
Tagi: Koncerty David Gilmour