06.03.2016 19:37

73 lata temu urodził się David Gilmour

Gitarzysta Pink Floyd urodził się 6 marca 1946 roku. Sprawdźcie ciekawostki na temat Davida Gilmoura.

David Gilmour
foto: Photoshot/REPORTER

Twórca przyszedł na świat w Cambridge i był pierwszym dzieckiem państwa Gilmour, którzy pracowali w szkolnictwie. David już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie muzyką.

Pierwszym krążkiem, który sobie kupił był singiel Billego Haleya „Rock Around the Clock”. W latach 1962-1966 Gilmour grał na gitarze w kapeli Joker's Wild, która specjalizowała się w coverach utworów R&B.

Posłuchajcie, jak brzmiał wówczas ten zespół:

W 1965 roku muzyk wraz ze szkolnym kumplem Sydem Barrettem wybrał się w podróż po Europie i zarabiał jako uliczny grajek, co doprowadziło go do niedożywienia. Podczas swojego pobytu we Francji gitarzysta pracował tu i ówdzie, a gdy w końcu wrócił do Londynu był świadkiem nagrywania przez kapelę Syda, Pink Floyd, „See Emily Play”. Barrett był wówczas w takim stanie, że nie rozpoznawał Gilmoura.

Nowy rozdział Pink Floyd

Syd miał coraz większe problemy z uzależnieniem od narkotyków, przez co często nie był w stanie występować na koncertach zespołu. W 1967 roku kapela zaangażowała Gilmoura jako drugiego gitarzystę, by wspierał grupę. Rok później Barett nie był już członkiem Pink Floyd i tym samym David stał się głównym gitarzystą oraz wokalistą zespołu. 

Pierwszym krążkiem Pink Floyd nagranym z Gilmourem był album „A Saucerful of Secrets”. Brzmienie zespołu ewoluowało z psychodelicznych kompozycji w kierunku progresywnego i eksperymentalnego rocka. To właśnie gitara Davida stała się kluczowym elementem utworów. Muzyk pełnił również ważną rolę jako kompozytor.

Wielkim komercyjnym sukcesem okazał się krążek „The Dark Side of the Moon” z 1973 roku, który przekroczył liczbę 50. milionów sprzedanych płyt i usytuował kapelę na wysokiej pozycji. Kolejny album „Wish You Were Here” również odniósł znaczny sukces.

Tytułowy utwór stworzony przez Gilmoura oraz Watersa odnosi się do Syda Baretta:

Od tego też momentu wzmacnia się pozycja Rogera. David Gilmour postanawia znaleźć inny sposób na wyrażenie siebie. Dlatego też zaczyna tworzyć na własną rękę.

10 ciekawostek o „The Dark Side of the Moon” Pink Floyd na 45-lecie wydania płyty
10 ciekawostek o „The Dark Side of the Moon” Pink Floyd na 45-lecie wydania płyty
Przeczytaj także 10 ciekawostek o „The Dark Side of the Moon” Pink Floyd na 45-lecie wydania płyty

Solowe osiągnięcia Gilmoura

W 1978 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Davida. Muzyk również zaangażował się w produkcję debiutanckiego albumu Kate Bush i pojawił się na płycie Wings - „Back to the Egg”.

Posłuchajcie utworu, w którym zagrał Gilmour:

Kolejny solowy krążek zatytułowany „About Face” ukazał się w 1984 roku i był swego rodzaju sposobem muzyka, by zdystansować się od Pink Floyd, w którym nie działo się najlepiej. W tym też czasie gitarzysta współpracował z innymi twórcami, jak chociażby z Bryanem Ferrym z Roxy Music, Paulem MacCartneyem czy Petem Townshendem oraz wyprodukował debiutancki krążek Supertramp.

Waters opuścił zespół w 1986 roku, Gilmour wówczas przejął stery i wyprodukował kolejny album Pink Floyd - „A Momentary Lapse of Reason”. Wtedy również rozpoczął się spór pomiędzy muzykami a Watersem dotyczący użycia nazwy Pink Floyd, który ostatecznie przegrał basista.

Trzeci solowy album „On an Island” ukazał się w jego 60. urodziny. W ramach wielkiej trasy odbył się szereg występów, przy czym londyński koncert z 2007 roku został uwieczniony na DVD „Remember That Night: Live at the Royal Albert Hall”. Również gdański występ wraz z orkiestrą z 2008 roku został nagrany i wydany jako koncertowe nagranie Live in Gdansk”.

Posłuchajcie, jak wówczas zabrzmiała jedna z najpiękniejszych kompozycji Gilmoura - Comfortably Numb z albumu The Wall, która początkowo miała się znaleźć na pierwszej solowej płycie Davida:

Gitarzysta ma również na swoim koncie produkcję i współtworzenie kompozycji na płycie zespołu The Orb pod tytułem „Metallic Spheres” z 2010 roku.

Posłuchajcie jednego z tych utworów:

Kolejny album gitarzysty zatytułowany „Rattle That Lock” pojawił się w 2015 roku.

Zobacz także: >> David Gilmour wydał koncertówkę z koncertu w amfiteatrze w Pompejach <<

Siłą rzeczy Gilmour ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Dołączył on jako muzyk Pink Floyd do elitarnego grona Rock and Roll Hall of Fame w 1996 roku, zaś w 2003 Królowa Elżbieta II uhonorowała go tytułem Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. W 2011 artysta zajął 14. pozycję w rankingu 100. najlepszych gitarzystów wszech czasów organizowanym przez magazyn „Rolling Stone”.

Ostatnie płyty Pink Floyd

W 1994 roku ukazał się krążek „The Division Bell”. Natomiast w 2014, 6 lat po śmierci klawiszowca zespołu, Richarda Wrighta, Gilmour wykorzystał materiał, który pozostał z wcześniejszej sesji nagraniowej, by stworzyć album „The Endless River”.

Według słów Gilmoura ta płyta ma być ostatnim wydawnictwem Pink Floyd:

"

Rick odszedł, nie żyje. Jestem całkiem pewien, że nie będzie żadnego następcy tego albumu. To wstyd, ale to koniec. "

Co poza muzyką?

Artysta jest pilotem i założył własną firmę lotniczą Intrepid Aviation, w ramach której również prosperuje muzeum z eksponatami wybranymi przez samego Gilmoura. Muzyk sprzedał jednak tę firmę.

Artysta angażuje się również w obrębie filantropii i współpracował z takimi organizacjami, jak chociażby Oxfam, Greendpeace czy Amnesty International. David sprzedał swój dom w zachodnim Londynie za kilka miliona dolarów i całą kwotę przeznaczył na organizację Crisis, która zajmuje się osobami bezdomnymi.

Życzymy wszystkiego najlepszego!

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News David Gilmour