27.06.2018 16:11

Archeolodzy badają teren Woodstocku. Chcą dokładnie odtworzyć wydarzenia na festiwalu

Naukowcy kolejny raz zwrócili swoją uwagę na muzyczne środowisko. Jaki mają cel?

Festiwal muzyczny
foto: shutterstock.com

Woodstock Festival miał miejsce w sierpniu 1969 na farmie M. Yasgura w Bethel niedaleko Nowego Jorku i uznany jest za jeden z najważniejszych oraz najbardziej znanych festiwali w historii rocka. Na jednaj scenie zagrali tacy artyści, jak Jimi Hendrix, Joe Cocker, Janis Joplin czy The Who.

Teraz za miejsce, gdzie odbył się kultowy festiwal, wzięła się ekipa archeologów. Czy uda im się znaleźć kostkę gitarową Jimiego Hendrixa? Oczywiście taki skarb chciałby zdobyć każdy, ale w ciągu pierwszych 5 dni na wykopalisku znaleziono mniej spektakularne rzeczy, jak chociażby pobite szkło po butelkach.

Dyrektor projektu Josh Anderson jednak wyjaśnił, że głównym zadaniem naukowców z Binghamton University jest wyznaczenie, gdzie dokładnie znajdowała się scena, na której zagrały dla Dzieci Kwiatów popularne wówczas gwiazdy:

"

Celem tego dochodzenia jest zdefiniowanie przestrzeni sceny. Ludzie będą mogli stanąć w tym miejscu, zerknąć na wzgórze i powiedzieć: „Och, tutaj odbywały się te koncerty. Stał tutaj Jimi Hendrix i grał na gitarze rano o 8:30”. "

Woodstock Festival: naukowcy chcą zlokalizować dokładną lokalizację sceny

Miejsce, gdzie odbył się Woodstock wpisane jest do rejestru zasobów kulturowych National Register of Historic Places i na jego terenie znajduje się muzeum, które jest hołdem dla lat 60. Wykopy archeologów na pewno wpłynął na obchody 50-lecia Woodstock Festival.

W zlokalizowaniu sceny nie pomogły zdjęcia wykonane z lotu ptaka, ale archeolodzy sądzą, że znaleźli miejsce, w którym siatka ogrodzeniowa stykała się z drewnianym płotem przed sceną, który określano mianem Peace Fence. Naukowcy zamierzają przejrzeć zdjęcia z koncertu, żeby dokładnie zlokalizować to miejsce.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News