26.10.2015 15:15

Co Dave Grohl mówił w 1996 roku w Sopocie?

Szalone lata 90., telewizja publiczna, a tam młodziutki Dave Grohl udzielający wywiadu z okazji pierwszej wizyty w Polsce zaledwie rok po wydaniu debiutu Foo Fighters.

Co Dave Grohl mówił w 1996 roku w Sopocie?
foto: kadr z wideo

Dzięki Foo Fighters Crew Poland oraz Foo Fighters Poland możemy zobaczyć jedyny telewizyjny wywiad, jakiego Dave Grohl udzielił polskiej telewizji w 1996 roku. To właśnie wtedy Foo Fighters odwiedził nasz kraj, żeby zagrać na festiwalu Marlboro Rock Festival w Sopocie. Na tej historycznej imprezie koncert dały też m.in. takie grupy, jak: Acid Drinkers, O.N.A., Blenders, Mafia, ale także Joe Satriani.

Przekrojową rozmowę z liderem Foo Fighters dla TVP2 przeprowadził Roman Rogowiecki. Dave Grohl podzielił się m.in. informacjami o tym jak narodziła się w nim miłość do muzyki, wyznał także, że dużo lepiej czuje się za perkusją niż z gitarą i mikrofonem przy ustach:

"

Śpiewanie i granie na gitarze wręcz mnie przeraża - nie idzie mi tak gładko. Perkusja to typowa praca fizyczna. Siedzi się, a cała górna połowa ciała jest wysunięta do przodu i wali się w instrument z całej siły czując dosłownie każde uderzenia. Grając na gitarze można tańczyć na scenie. To zupełnie co innego. Oba instrumenty mają swoje plusy. "

Dave Grohl już w 1996 roku wykazał się ogromną wiedzą na temat sceny muzycznej w poszczególnych miastach Stanów Zjednoczonych, co lata później zaowocowało nakręceniem przez niego dokumentu „Sonic Highways”, który zdobył 2 nagrody Grammy. 

Zobaczcie cały, 20-minutowy wywiad z Davem Grohlem z 1996 roku, gdzie wspomina także o teledyskach Nirvany i o tym, że chciał kiedyś zamieszkać we Włoszech:

Jeżeli nie było Was wtedy w Sopocie - czy to ze względu na pracę, na to, że leżeliście jeszcze w kołysce albo w ogóle nie przyszliście jeszcze na świat - to możecie zobaczyć jak wyglądał ten koncert:

Na koniec rozmowy muzyk, z racji że akurat padał deszcz, porównał Sopot do Seattle i przyznał, że czuje się tu jak w domu. Obiecał także, że Foo Fighters powróci do Polski po roku, zaraz po nagraniu nowej płyty. Przyszło nam czekać 19 lat na drugą wizytę Foo Fighters w kraju nad Wisłą. Przypominamy, że specjalnie na tę okazję polscy fani szykują niespodziankę dla kapeli.

Miejmy nadzieję, że wszelkie wywiady jakie odbędą się z muzykiem 9 listopada 2015 roku w naszym kraju nie będą już takie wyjątkowe. Jednak tylko dlatego, że grupa będzie nas odwiedzać regularnie i nie każe na siebie czekać kolejne blisko dwie dekady.

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Dave Grohl Foo Fighters