Kuria odwołała koncert w Krakowie, bo miał promować satanizm
Robert Skowronski
11.10.2015 13:43
Kuria odwołała koncert w Krakowie, bo miał promować satanizm Fot. REPORTER/ East News

Oskarżeniami wobec organizatorów Unsound rzucił bloger Krzysztof Osiejuk, twierdząc, że to karygodne, że na festiwalu w kościele św. Katarzyny wystąpi grupa Current 93, która jakoby promuje satanizm. Sprawę w swoje ręce wzięła krakowska kuria.

W stolicy małopolski trwa właśnie festiwal Unsound. 16 października 2015 roku miał się odbyć koncert zespołu Current 93, na miejsce występu wybrano kościół św. Katarzyny. Zespół jednak nie będzie mógł się tam zaprezentować, gdyż krakowska kuria odwołała zaplanowany koncert - ten prawdopodobnie odbędzie się w innej lokalizacji.

Wszystko zaczęło się od wpisu Krzysztofa Osiejuka na jego blogu. Autor twierdzi, że podstawową ideą przyświecającą organizowanemu od 2003 roku festiwalowi jest promocja zła:

Oto proszę sobie wyobrazić, że w najbliższych dniach w Krakowie odbędzie się wielodniowy festiwal muzyczny o nazwie „Unsound”, którego charakter i podstawowy sens sprowadza się do propagowania najbardziej otwartego i jednoznacznego satanizmu. I od razu chcę się zwrócić do tych czytelników, którzy właśnie zaczynają się ironicznie uśmiechać i mruczeć coś na temat obsesji, którymi część z nas zdecydowała się żyć, podczas gdy jest tyle rzeczy ważniejszych, niż jakieś piosenki, i prosić ich, by się przez chwilę zechcieli zastanowić. Otóż ja akurat jestem naprawdę znakomicie zorientowany w dzisiejszej pop-kulturze i świetnie wiem, co się tam dzieje naprawdę, a co jest wyłącznie elementem taniego lansu pod hasłem „jesteśmy źli”. A zatem pragnę stwierdzić bez cienia wątpliwości, że w tym wypadku mamy do czynienia z autentycznym, celowym i bardzo przemyślanym satanizmem. W tym wypadku należy stwierdzić, że do Krakowa zawitało czyste zło i wiele wskazuje na to, że nikt się tym szczególnie nie przejął.

Osiejuk w kolejnych akapitach swojego tekstu twierdzi, że każdy z występujących na festiwalu artystów jest reprezentantem „satanistycznego nurtu we współczesnej sztuce muzycznej”. Przejęty bloger zatrwożył się na wieść o tym, że do koncertów ma dochodzić w miejscach świętych:

16 października, u Św. Katarzyny, ma dojść do koncertu słynnego satanistycznego zespołu Current 93, którego logo stanowi ukrzyżowany Chrystus przyozdobiony odwróconym pentagramem. Jak ogłasza strona festiwalu na Facebooku, również jeden z festiwalowych występów odbędzie się w kopalni soli w Wieliczce, tuż pod słynną solną rzeźbą Ostatniej Wieczerzy.

Zobaczmy zatem logo, które obraża religijne uczucia Krzysztofa Osiejuka:

current 93

Kuria vs Unsound

Krakowska kuria, do której dotarły słowa blogera, przejęła inicjatywę i zakazała występu Current 93. Organizatorom festiwalu nie pozostało nic innego, jak wydanie oficjalnego oświadczenia:

Czytamy w nim m.in.:

Te oskarżenia, wysłane najpierw do kościoła św. Katarzyny są kompletnie nieuzasadnione, bezpodstawne i obraźliwe. Godzą one w dobre imię festiwalu, który od 2003 roku ochoczo uczestniczy w życiu kulturalnym Krakowa i jednoznacznie je odrzucamy (...). Jako organizatorzy Festiwalu Unsound zdecydowanie zaprzeczamy, aby kiedykolwiek na festiwalu propagowano satanizm. Festiwal Unsound od samego początku ma na celu jedynie promocję sztuki i wartościowych pod względem artystycznym treści. Założeniem Festiwalu nigdy nie było, nie jest i nie będzie promowanie jakiejkolwiek ideologii. Nie stoją za nim również żadne religijne pobudki. Jako organizatorzy festiwalu doceniamy gościnę krakowskich Kościołów, w których na przestrzeni lat odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych związanych z festiwalem.

Unsound otrzymał również oświadczenie ze strony lidera Current 93, Davida Tibeta, w którym wyznaje, że nie jest satanistą, a wręcz odwrotnie - postrzega samego siebie jako chrześcijanina. List od muzyka został przekazany do kurii, jednak nie spotkał się już z żadną odpowiedzią i reakcją.

Sam zainteresowany piszę, że uważa rzucone oskarżenia za „szalone” i „absurdalne”, zaś cały blog postrzega jako „grubiański”. David Tibet w napisanych przez siebie słowach wyznaje, że:

Wiele razy deklarowałem, że jestem Chrześcijaninem. Prawie wszystkie moje dokonania wywodzą się z wiary, zarówno moja muzyka, jak i obrazy - moje przekonania są prawdziwe, nawet jeśli w mojej sztuce obecny jest czarny humor. Przejawiają się również w moich studiach języka koptyjskiego, którego nauczyłem się, by zgłębiać apokryficzne teksty Nowego Testamentu.

Nieco na pohybel i na przekór posłuchajcie dokonań „satanistycznego” Current 93:

Z przykrością informujemy również o tym, że wiadomość o odwołaniu występu w Krakowie obiegła już świat. Powstaje pytanie czy dla nas to wstyd czy pokazanie jak silni jesteśmy w wierze? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie według własnego sumienia:

Obecnie organizatorzy Unsound Festival poszukują nowego miejsca, w którym 16 października 2015 mógłby odbyć się koncert Current 93. A Panu Krzysztofowi Osiejukowi polecamy zapoznać się z chrześcijańskim portalem Kulturadobra.pl - redakcja z pewnością czeka na jego pióro.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.