09.05.2020 17:39

Little Richard, „ojciec rock'n'rolla”, zmarł w wieku 87 lat

Little Richard, twórca przebojów „Tutti Frutti”, czy „Long Tall Sally”, zmarł w sobotę 9 maja, w wieku 87 lat.  W chwili obecnej nieznana jest dokładna przyczyna śmierci artysty.

Little Richard, „ojciec rock'n'rolla”, zmarł w wieku 87 lat
fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News

Little Richard urodził się 5 grudnia 1932 roku jako Richard Wayne Penniman. Jako jeden z 12 dzieci, nie był szczególnie akceptowany przez swoją rodzinę, która nie wspierała go w jego planach zostania muzykiem. Gdy w młodości uciekł z domu, trafił pod strzechę białej rodziny. Zaczął wtedy stawiać pierwsze muzyczne kroki, grając bluesa w rodzinnym barze.

Słynny iluzjonista zmarł z powodu koronawirusa. Nie żyje Roy Horn, z duetu Siegfried & Roy
Słynny iluzjonista zmarł z powodu koronawirusa. Nie żyje Roy Horn, z duetu Siegfried & Roy
Przeczytaj także Słynny iluzjonista zmarł z powodu koronawirusa. Nie żyje Roy Horn, z duetu Siegfried & Roy

Burzliwa kariera artysty

Gdy dzięki tym występom usłyszała o nim Siostra Rosetta Tharpe, chętnie zaprosiła go, by otwierał jej trasę muzyczną. Tak rozpoczęła się kariera młodego Richarda. Przełomem okazały się lata 50., gdy spod ręki Little Richarda wyszły takie szlagiery, jak „Tutti Frutti”, „Long Tall Sally”, czy ”Good Golly Miss Molly”.

Brian Howe
Brian Howe
Przeczytaj także Nie żyje wokalista Bad Company. Zmarł w drodze do szpitala

"Tutti Frutti" – słynny występ

Utwór "Tutti Frutti" pojawił się w niezliczonych dziełach kultury. W filmie "Don't Knock The Rock" z 1956 roku artysta wykonywał go nawet na scenie.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Przeczytaj także Top 20 najbardziej irytujących świątecznych utworów. To ich będziecie słuchać przez następne półtora miesiąca

Pionier rock and rolla

Poczynania Little Richarda uznawana są także za pionierskie dla rock and rolla, a jego specyficzna sceniczna charyzma i wyczucie ruchu inspirowało całe pokolenia muzyków.

Mówi się wręcz, że bez muzyki i stylu Little Richarda, nie byłoby tak wielkich karier Elvisa Prestleya, Prince’a, czy The Beatles. Każdy z nich nawiązywało bowiem w swojej muzyce do czegoś, co zapoczątkował Little Richard w trakcie trwania swojej kariery.

Spotify
Spotify
Przeczytaj także Użytkownicy Spotify coraz częściej wracają do kultowych piosenek. Czego słuchamy podczas kwarantanny?

Uznany artysta 

W trakcie trwania swojej kariery muzyk wydał piętnaście albumów studyjnych oraz 37 singli.  Muzyk został obsypany całą masą wyróżnień i nagród. Jest jednym z pierwszych, którego nazwisko pojawiło się w słynnej Rock And Roll Hall of Fame. Często określa się go wręcz jako „Innowatora i Architekta Rock and Rolla”.

Freddie Mercury z Queen
Freddie Mercury z Queen
Przeczytaj także Freddie Mercury żyje i tańczy na balkonie przy dźwiękach "I Want to Break Free" [WIDEO]

Cała rzesza artystów, na czele z Davidem Bowiem, Michaelem Jacksonem, Jimim Hendrixem, czy Otisem Reddingiem wymieniało styl Little Richarda jako inspirację do tworzenia własnej muzyki.

Czytaj także: Brian May trafił do szpitala. Przez kilka dni nie będzie mógł chodzić.

Czy należysz do grona fanów muzyki Little Richarda?

Tagi: Newsy Muzyka