Metalowy festiwal w Piekarach Śląskich został odwołany. Protestowali przeciw niemu księża

Maciej Koprowicz
02.07.2018 13:25
Metalowy festiwal w Piekarach Śląskich został odwołany. Protestowali przeciw niemu księża Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

28 lipca 2018 na Kopcu Wolności w Piekarach Śląskich wystąpić miał między innymi Kat & Roman Kostrzewski. Pomysł metalowej imprezy w tym miejscu nie podobał się lokalnym duchownym i środowiskom katolickim.

Organizatorzy Metal Doctrine Festival planowali zorganizować w tym roku drugą edycję tej heavymetalowej imprezy w Piekarach Śląskich. Wystąpić mieli tacy artyści, jak Kat & Roman Kostrzewski, Det Gamle Besatt, Krusher, Lęk, Mentor, Prosecutor, Witchfuck i Witchmaster.

Szczególnie występ tego pierwszego zespołu wzbudził duże kontrowersje. Do prezydent Piekar Śląskich, Sławy Umińskiej-Duraj list otwarty wystosowali miejscowi duchowni katoliccy. Stanowczo sprzeciwiali się organizacji imprezy, na której wystąpić mieli wykonawcy o, ich zdaniem, antychrześcijańskim i satanistycznym przekazie. Jako przykład zacytowali utwór „666” zespołu Kat, w którym przez wiele lat występował Kostrzewski. Księża twierdzili także, że zorganizowanie metalowego koncertu na Kopcu Wolności będzie profanacją miejsca, w którym odbywają się msze polowe.

Metal Doctrine Festival w Piekarach Śląskich odwołany

Krytycznie wobec listu otwartego wypowiedzieli się zarówno pani prezydent, jak i Roman Kostrzewski, który wystosował do duchownych własny list. Organizatorzy Metal Doctrine Festival przyznali jednak, że spotkali się z licznymi naciskami, a nawet agresją ze strony przeciwników metalowej imprezy w Piekarach. W oświadczeniu na Facebooku ogłosili, że wycofują się z organizacji wydarzenia w tym roku.

W związku z narastającą falą agresji przeciwników koncertu, wobec tworzenia podziałów wśród mieszkańców, coraz bardziej napiętej atmosfery, wywieranych na nas nacisków, wielu kłamstw i oszczerstw, którymi zostaliśmy potraktowani, krzywdy jaką wyrządza się zwykłym ludziom, mieszkańcom naszego miasta - wobec zwykłej nagonki na nas jako organizatorów festiwalu, a również na władze miasta zdecydowaliśmy się wycofać z organizacji w tym roku Metal Doctrine Festiwal w Piekarach Śląskich. 

Wobec sukcesu zeszłorocznej edycji imprezy, jesteśmy przekonani, że wszystko co wydarzyło się w mieście w tym roku - ma podłoże polityczne, a my nie chcemy stać się narzędziem walki wyborczej. Organizowaliśmy tę imprezę społecznie, poświęcając swój czas, a niejednokrotnie także środki finansowe. W żaden sposób nie zasłużyliśmy na takie traktowanie, jakie zafundowali nam organizatorzy protestu. 

W oświadczeniu czytamy również, że być może impreza zorganizowana zostanie w innym mieście.

O tym, że nie jesteśmy jak to nam próbuje się przypisywać satanistami, czy organizatorami czarnych mszy najlepiej świadczy fakt, że otrzymaliśmy propozycję organizacji naszego festiwalu w dwóch innych miastach. Prowadzimy rozmowy i mamy nadzieję, że spotkamy się na koncercie, który niestety nie odbędzie się w naszym rodzinnym mieście. O szczegółach będziemy informować, za wszelkie problemy i niedogodności wynikające z naszej decyzji wszystkich fanów metalu serdecznie przepraszamy,

Chcielibyśmy także podziękować wszystkim osobom które popierają ten festiwal, nie sądziliśmy że jest Was tak wielu.

Organizatorzy Metal Doctrine Festival

Co sądzicie o decyzji organizatorów Metal Doctrine Festival?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.