02.07.2018 13:25

Metalowy festiwal w Piekarach Śląskich został odwołany. Protestowali przeciw niemu księża

28 lipca 2018 na Kopcu Wolności w Piekarach Śląskich wystąpić miał między innymi Kat & Roman Kostrzewski. Pomysł metalowej imprezy w tym miejscu nie podobał się lokalnym duchownym i środowiskom katolickim.

Metalowy festiwal w Piekarach Śląskich został odwołany. Protestowali przeciw niemu księża
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Organizatorzy Metal Doctrine Festival planowali zorganizować w tym roku drugą edycję tej heavymetalowej imprezy w Piekarach Śląskich. Wystąpić mieli tacy artyści, jak Kat & Roman Kostrzewski, Det Gamle Besatt, Krusher, Lęk, Mentor, Prosecutor, Witchfuck i Witchmaster.

Szczególnie występ tego pierwszego zespołu wzbudził duże kontrowersje. Do prezydent Piekar Śląskich, Sławy Umińskiej-Duraj list otwarty wystosowali miejscowi duchowni katoliccy. Stanowczo sprzeciwiali się organizacji imprezy, na której wystąpić mieli wykonawcy o, ich zdaniem, antychrześcijańskim i satanistycznym przekazie. Jako przykład zacytowali utwór „666” zespołu Kat, w którym przez wiele lat występował Kostrzewski. Księża twierdzili także, że zorganizowanie metalowego koncertu na Kopcu Wolności będzie profanacją miejsca, w którym odbywają się msze polowe.

Metal Doctrine Festival w Piekarach Śląskich odwołany

Krytycznie wobec listu otwartego wypowiedzieli się zarówno pani prezydent, jak i Roman Kostrzewski, który wystosował do duchownych własny list. Organizatorzy Metal Doctrine Festival przyznali jednak, że spotkali się z licznymi naciskami, a nawet agresją ze strony przeciwników metalowej imprezy w Piekarach. W oświadczeniu na Facebooku ogłosili, że wycofują się z organizacji wydarzenia w tym roku.

"

W związku z narastającą falą agresji przeciwników koncertu, wobec tworzenia podziałów wśród mieszkańców, coraz bardziej napiętej atmosfery, wywieranych na nas nacisków, wielu kłamstw i oszczerstw, którymi zostaliśmy potraktowani, krzywdy jaką wyrządza się zwykłym ludziom, mieszkańcom naszego miasta - wobec zwykłej nagonki na nas jako organizatorów festiwalu, a również na władze miasta zdecydowaliśmy się wycofać z organizacji w tym roku Metal Doctrine Festiwal w Piekarach Śląskich. 

Wobec sukcesu zeszłorocznej edycji imprezy, jesteśmy przekonani, że wszystko co wydarzyło się w mieście w tym roku - ma podłoże polityczne, a my nie chcemy stać się narzędziem walki wyborczej. Organizowaliśmy tę imprezę społecznie, poświęcając swój czas, a niejednokrotnie także środki finansowe. W żaden sposób nie zasłużyliśmy na takie traktowanie, jakie zafundowali nam organizatorzy protestu.  "

W oświadczeniu czytamy również, że być może impreza zorganizowana zostanie w innym mieście.

"

O tym, że nie jesteśmy jak to nam próbuje się przypisywać satanistami, czy organizatorami czarnych mszy najlepiej świadczy fakt, że otrzymaliśmy propozycję organizacji naszego festiwalu w dwóch innych miastach. Prowadzimy rozmowy i mamy nadzieję, że spotkamy się na koncercie, który niestety nie odbędzie się w naszym rodzinnym mieście. O szczegółach będziemy informować, za wszelkie problemy i niedogodności wynikające z naszej decyzji wszystkich fanów metalu serdecznie przepraszamy,

Chcielibyśmy także podziękować wszystkim osobom które popierają ten festiwal, nie sądziliśmy że jest Was tak wielu. "

Organizatorzy Metal Doctrine Festival

Co sądzicie o decyzji organizatorów Metal Doctrine Festival?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Kat & Roman Kostrzewski