26.07.2018 16:54

Sprzedaż kaset magnetofonowych w Wielkiej Brytanii w ciągu roku zwiększyła się o 90%

Poczciwe MC wracają do łask. Potwierdzają to statystyki – na Wyspach Brytyjskich sprzedaje się dziś ponad 5 razy więcej kaset, niż 5 lat temu.

Sprzedaż kaset magnetofonowych w Wielkiej Brytanii w ciągu roku zwiększyła się o 90%
foto: Shutterstock

Jeszcze 20, 25 lat temu kaseta magnetofonowa była podstawowym nośnikiem muzyki. Choć była zdecydowanie mniej trwała niż płyta CD, a każde odsłuchanie wiązało się z ryzykiem utraty nagranego na niej materiału przez przypadkowe wciśnięcie przycisku „REC”, to miała jednak wiele zalet.

Łatwo można było na niej nagrać muzykę z radia, kompaktu lub innej kasety, mieściła do 90 minut muzyki (a więc więcej niż CD!), można było jej słuchać w aucie (większość samochodowych odbiorników radiowych posiadała kieszeń na kasety) i, last but not least, była nośnikiem zdecydowanie najtańszym. Kaseta MC szczególnie kultowy status miała w kręgach subkulturowych, zwłaszcza punkowych i metalowych, ponieważ idealnie sprawdzała się w niezależnej dystrybucji muzyki.

Ale w dobie internetu, cyfrowego downloadu czy wreszcie streamingu kasety straciły sens. Nikt nie potrzebował już nagrywać piosenek z radia, skoro mógł je pobrać z sieci. Zmierzch MC był naturalną konsekwencją generalnej utraty popularności przez nośniki fizyczne.

Kasety magnetofonowe wracają

Ale nośniki, które można wziąć do ręki, oglądać, a nawet wąchać mają w sobie coś, czego nigdy nie będą miały pliki cyfrowe. Nie dziwi nas zatem powrót mody na płyty winylowe, które obecnie można znaleźć nawet w supermarketach. Jak się okazuje, do łask wracają również kasety magnetofonowe.

Coraz częściej wykonawcy muzyczni - szczególnie rockowi, metalowi i punkowi - decydują się, tak jak przed laty, wydawać swoje albumy także na MC. Mało tego, wydaje się również reedycje starych albumów w wersjach kasetowych - w 2018 wielkim wzięciem cieszyła się kasetowa wersja „Back In Black” AC/DC. W konsekwencji, sprzedaż kaset mocno podskoczyła w ostatnich latach.

The Official Charts Company, która zajmuje się przygotowywaniem list przebojów i sprzedaży w Wielkiej Brytanii ujawniła, że od stycznia do lipca 2018 sprzedało się w tym kraju o 90% więcej kaset, niż w analogicznym okresie w poprzednim roku. Jak na razie w tym roku ukazało się na Wyspach ponad 80 tytułów na MC, które sprzedały się w liczbie ponad 18,5 tysiąca egzemplarzy. Między styczniem a lipcem 2017 sprzedano dokładnie 9753 kasety.

Ogólne sumy sprzedaży kaset magnetofonowych także rosną z roku na rok. W 2017 sprzedało się ich ponad 5 razy tyle, co w roku 2013.

  • 2013 – 4333 kasety
  • 2014 – 5699 kaset
  • 2015 – 5801 kaset
  • 2016 – 10912 kaset
  • 2017 – 22011 kaset

Wszystko wskazuje więc na to, że w 2018 sprzedaż kaset w Zjednoczonym Królestwie pobije kolejny rekord. To wciąż skromne liczby w porównaniu z CD i winylami – sprzedaż kaset to zaledwie 1% rynku – ale wskaźniki szybko rosną i kto wie, może już niedługo poczciwe MC znów trafią pod strzechy, jak to było w latach 80. i 90.?

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News