16.06.2018 12:00

Zmarł Nick Knox, były perkusista The Cramps

Perkusista najsłynniejszego składu zespołu pionierów psychobilly zmarł w wieku 60 lat.

Zmarł Nick Knox, były perkusista The Cramps
foto: kadr z wideo

Nicholas George Stephanoff, znany pod pseudonimem Nick Knox urodził się 26 marca 1958 roku. Karierę muzyczną zaczynał w protopunkowym zespole Electric Eels. W 1977 roku dołączył do składu zespołu The Cramps, w którym zastąpił Miriam Linnę.

Zespół The Cramps był jednym z najważniejszych wykonawców alternatywnych w Stanach Zjednoczonych w latach 80. Od początku tej dekady działał w Los Angeles, wcześniej należał do sceny nowojorskiej, zrzeszonej wokół klubu CBGB’s. Jego muzykę określano jako garage punk lub psychobilly – grupa łączyła brzmienia punkrockowe z rockabilly i rock’n’rollem. Wykonywała autorskie kompozycje i utwory z lat 50. i 60. w punkowych aranżacjach. W tekstach i image'u muzycy często nawiązywali do estetyki horroru.

Z Knoxem w składzie The Cramps nagrali swoje najsłynniejsze albumy – m.in. debiutancki „Songs The Lord Taught Us” z 1980, „Psychedelic Jungle” z 1981 i „A Date With Elvis” z 1986. Nick odszedł z zespołu w 1991 roku i był najdłużej występującym w The Cramps perkusistą.

Nick Knox zmarł 15 czerwca 2018. Informację o śmierci artysty podali dwaj inni muzycy The Cramps, Miriam Linna i Kid Congo Powers na swoich profilach społecznościowych.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News