Android coraz bardziej niebezpieczny

Michał Tomaszkiewicz
28.10.2016 15:57
Android coraz bardziej niebezpieczny Fot. materiały prasowe

W 2015 roku specjaliści z AV-TEST przeanalizowali 4,5 miliona próbek złośliwego oprogramowania. Do sierpnia 2016 było ich już 7 mln. Przestępcy wykorzystują fakt, że producenci rzadko wypuszczają poprawki do swoich smartfonów.

Android to zdecydowanie najbardziej popularny system dla smartfonów – pod jego kontrolą działa 86% wszystkich urządzeń tego typu. Apple ze swoim systemem iOS jest drugie, kontrolując 13% rynku.

To właśnie dlatego telefony z Androidem wybierane są jako cel przez hakerów – atakując w największą liczbę urządzeń mają największe szanse na skuteczne zainfekowanie dużej liczby smartfonów.

Z danych udostępnionych przez F-Secure wynika, że w 2015 roku jego oprogramowanie antywirusowe analizowało ponad 9 000 zakażonych próbek każdego dnia.

Problemem zwiększającym niebezpieczeństwo zainfekowania jest niechęć producentów do publikowania poprawek systemowych do sprzedanych telefonów, przez co odkryte luki pozostają niezałatane i gotowe do wykorzystywania przez hakerów.

Z tego powodu w Holandii Samsung został nawet pozwany przez organizację broniącą praw klientów. Po przeprowadzeniu analizy okazało się, że 82% sprzedawanych tam smartfonów koreańskiego producenta nie otrzymało przez dwa lata nawet jednej poprawki systemu.

Jakie są najczęstsze zagrożenia?

10 najbardziej rozpowszechnionych w 2015 roku złośliwych aplikacji zaraziło łącznie 25% wszystkich zainfekowanych smartfonów z Androidem. Najpopularniejsze – i zapewne najbardziej bolesne dla portfeli właścicieli zarażonych telefonów – były programy wysyłające SMS-y na numery o podwyższonej opłacie.

Mocno rozpowszechnione były także programy typu ransomware – szyfrujące pliki użytkownika (na przykład jego zdjęcie i zapisane na telefonie dokumenty) i żądające okupu w zamian za przywrócenie do nich dostępu. Ten rodzaj malware cieszy się także coraz większą popularnością na komputerach PC – zdarzają się nawet sytuacje, gdy do straszenia użytkowników służy Hitler.

Tak wygląda 10 najbardziej rozpowszechnionych w 2015 roku złośliwych programów na Androida.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

A jak się przed nimi bronić? Można zainstalować na telefonie oprogramowanie antywirusowe, które będzie czuwało nad bezpieczeństwem otwieranych plików. Skuteczne będzie także stosowanie rozwiązań VPN (wirtualnych sieci prywatnych), które potrafią już nie tylko szyfrować przesyłany ruch, ale także blokować wyświetlanie stron, na których zostanie odnalezione złośliwe oprogramowanie.

Kiedy ostatni raz aktualizowaliście Androida?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.