Autorka "Harry'ego Pottera" krytykowana za transfobiczne wypowiedzi. Co tym razem powiedziała J.K. Rowling?

08.06.2020 09:34
Autorka "Harry'ego Pottera" krytykowana za transfobiczne wypowiedzi. Co tym razem powiedziała J.K. Rowling? Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Pisarka J.K. Rowling zamieściła na swoim Twitterze wpisy, które ponownie oburzyły opinię publiczną. Tym razem chodzi o transfobiczne wypowiedzi autorki.

Seria "Harry Potter" w znacznej mierze opowiada o nietolerancji odmienności, negatywnych skutkach przywiązania do tradycji, dręczeniu słabszych i wyzysku istot, które zostały zdominowane przez jedną z grup. Wygląda jednak na to, że autorka cyklu osobiście wyraża odmienne poglądy niż główni bohaterowie jej książek.

J.K. Rowling - transfobiczne wypowiedzi autorki "Harry'ego Pottera"

6 czerwca 2020 roku na Twitterze J.K. Rowling pojawił się wpis poświęcony artykułowi z portalu devex.com. Tekst opowiada o tym, jak pandemia koronawirusa uświadomiła problem braku dostępu w niektórych zakątkach świata do artykułów higienicznych niezbędnych przy miesiączce. Pisarka skrytykowała podejście autorek artykułu.

Rowling nie spodobało się użycie określania "osoby z menstruacją". Ironicznie zapytała fanów, czy znają słowo określające grupę ludzi z miesiączką. Autorki tekstu postanowiły nie wykluczać żadnego człowieka i otwarcie mówią, że ograniczenia dotykają nie tylko dziewczynki i kobiety, ale również osoby niebinarne lub transseksualne.

Przeczytaj także

Twórczyni "Harry'ego Pottera" dość szybko spotkała się z negatywnymi komentarzami odnoszącymi się do jej wpisów. Zamiast posypać głowę popiołem, postanowiła kontynuować wątek.

Większość ostatnich trzech lat spędziłam, czytając książki, blogi i raporty naukowe pisane przez osoby trans, medyków i specjalistów od gender. Wiem, dokładnie jaka jest różnica. Nigdy nie zakładam, że jeśli ktoś myśli inaczej, nie ma wiedzy.

W kolejnym tweecie Rowling zamieściła wyzwiska, które padły w jej kierunku od oburzonych poprzednimi wpisami osób.

"Feminazistka", "TERF" [skrót od "trans-exclusionary radical feminist" - radykalnej feministki wykluczającej osoby transseksualne - przyp. red.], "suka", "wiedźma". Czasy się zmieniają. Nienawiść do kobiet jest wieczna.

Nie zabrakło osób, które popierały słowa Rowling, jednak pojawiło się równie dużo komentarzy, krytykujących transfobiczne wypowiedzi pisarki. Nie chodzi jedynie o anonimowych użytkowników Twittera, ale też osoby publiczne, takie jak piosenkarka i autorka tekstów Mary Lambert.

Co do ch*ja??? To jest haniebne, J.K. Rowling. Walczysz o to tak zaciekle - jaki jest tego powód? Kobiety trans są kobietami i walczą o swoje życia. Kiedy upierasz się przy swojej postawie wyuczającej osoby trans, sprawiasz, że ich życie staje się nieskończenie trudniejsze. Wstydź się. Masz władzę i wpływ na ludzi. Czemu to robisz? Co chcesz osiągnąć? Czujesz się bardziej kobieca, kiedy kogoś gnębisz? Czujesz się zagrożona? Niektórzy mężczyźni trans mają menstruację. Dlaczego, cię to boli? Czemu chcesz się w to wtrącać?

To nie jedyny głos krytyki odnoszący się do krzywdzących słów Rowling.

Co się dzieje, kiedy kobieta zaczyna menopauzę? Co z kobietami, które mają histerektomię? Z kobietami, które nie mają menstruacji z powodu problemów hormonalnych? Nie są kobietami?

Zdecydowałam nie popełniać samobójstwa, ponieważ chciałam wiedzieć, jak zakończy się historią Harry;ego. Przez długi czas to utrzymywało mnie przy życiu. Aż poznałam swojego męża, który nauczył mnie kochać siebie i jak chcieć żyć. Właśnie go obraziłaś prosto w twarz. Nienawidzę cię.

Na tweety Rowling zareagowała też organizacja GLAAD, która walczy o równość praw osób LGBTQ.

J.K. Rowling nadal stawia się w szeregu z przedstawicielami ideologii, które zniekształcają fakty dotyczące tożsamości płciowej i osób trans. W 2020 roku nie ma usprawiedliwienia dla atakowania osób trans. Jeśli chcesz przekuć swój słuszny gniew z powodu ostatnich transfobicznych komentarzy J.K. Rowling w coś pozytywnego, wesprzyj organizacje, które pomagają czarnoskórym osobom trans.

Czerwiec od wielu lat jest miesiącem dumy osób LGBTQ. Słowa Rowling są więc tym bardziej dyskryminujące z powodu czasu, w jakim zostały opublikowane.

 

To nie pierwszy raz, kiedy pisarka pozwoliła sobie na karygodne komentarze.

Przeczytaj także

Rowling zasłynęła też ze swoich rasistowskich pomysłów.

Przeczytaj także

Zobacz też: Voldemort to nacjonalista? J.K. Rowling o kwestiach społecznych przedstawionych w "Harrym Potterze"

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.