Pogoda
18.09.2017 11:17

Dopochwowy głośnik dla nienarodzonych dzieci

Dzięki temu głośnikowi można posłuchać muzyki razem z płodem – to potwierdzony naukowo fakt, za odkrycie którego naukowcy zostali uhonorowani nagrodą Ig Nobla.

Dopochwowy głośnik dla nienarodzonych dzieci
foto: materiały prasowe

Przyznawaniem wyróżnień, które „początkowo wywołują śmiech, a później skłaniają do refleksji”, zajmują się prawdziwi nobliści. Badanie, w którym udało się udowodnić, że rozwijający się płód reaguje mocniej na muzykę odgrywaną elektromechaniczne w pochwie niż na dźwięk ze źródeł umiejscowionych na brzuchu przyszłej matki, uzyskało nagrodę w dziedzinie położnictwa.

Odkrycie zostało już wykorzystane w praktyce – w sprzedaży pojawiły się specjalne głośniki, które służą do umuzykalniania płodu. Naukowcy przekonują, że słuch jest jednym z najszybciej wykształcających się zmysłów – osiąga pełną sprawność już w 16 tygodniu ciąży.

Dla mam, które chciałyby dzielić przyjemne chwile ze swoimi dziećmi już podczas ciąży – naukowcy podkreślają, że badany był tylko wpływ muzyki na płód i matkę, wibracje dopochwowego głośnika nie były obiektem studiów – przygotowano Babypod. To głośnik, który gwarantuje dotarcie dźwięków do rozwijającego się płodu.

Gadżet składa się ze specjalnego, kulistego głośnika (z odpornością na wilgoć klasy IP68), rozgałęźnika wraz ze słuchawkami pozwalającymi słuchać na tradycyjnych słuchawkach muzyki emitowanej nienarodzonemu dziecku, opakowaniu na Babypoda oraz woreczek ułatwiający transportowanie. Całość zarządzana jest przez aplikację dostępną dla smartfonów z Androidem oraz iPhone’ów.

foto: materiały prasowe

Twórcy urządzenia zachęcają, żeby używać Babypod podczas badań USG – wtedy można zobaczyć, że płód naprawdę reaguje na słyszaną muzykę.

Cena urządzenia nie jest chwilowo znana – w oficjalnym sklepie trzeba za niego zapłacić dokładnie 0 zł, co wydaje się być błędem bazy danych.

foto: materiały prasowe

Twórcy gadżety przygotowali nawet specjalne listy odtwarzania na Spotify, dzięki czemu można próbować wpływać muzyką na różne aspekty rozwoju dziecka.

Babypod zapewne idealnie współgrałby z polską aplikacją Belly Scan, która umożliwia nakładanie na zdjęcie spodziewającej się dziecka kobiety wizerunku płodu.

Puszczacie muzykę swoim dzieciom?

Funkcjonalne głośniki przenośne

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety