Efekt Mandeli to nie tylko Monopoly Man z monoklem. Przedstawiamy różne przykłady tego zjawiska

Natalia Nowecka
13.02.2019 16:47
fot.AFP/EAST NEWS|undefined Fot. Efekt Mandeli, .AFP/EAST NEWS

Fałszywe wspomnienia, pamięć o czymś co nie miało miejsca. Efekt Mandeli mógł dopaść również was. Przedstawiamy najczęstsze przykłady efektu Mandeli.

Przybliżaliśmy wam już zjawisko paraliżu sennego, oraz opisaliśmy przypadki śmierci klinicznej. Tym razem przedstawiamy przykłady Efektu Mandeli, który dotknąć może każdego z nas.

Efekt Mandeli – co to jest?

Szerzej sam Efekt Mandeli opisaliśmy wam już wcześniej, jednak przypomnimy na czym głównie polega to zjawisko. O Efekcie Mandeli mówimy wówczas, gdy większa grupa osób pamięta coś, co nigdy nie miało miejsca, lub wspomina to zupełnie inaczej niż było w rzeczywistości. Tyczy się to również postrzegania obrazów, symboli, czy znajomości tekstów piosenek. Nazwa zjawiska pochodzi rzecz jasna od nazwiska słynnego polityka Nelsona Mandeli, który zmarł w 2013 r., choć wiele osób „pamiętało” jego śmierć w więzieniu w latach 80.

Zobacz też: >> Bilokacja - czy można być w dwóch miejscach naraz? <<

Efekt Mandeli – Przykłady

Poza samym Nelsonem, do sztandarowych przykładów Efektu Mandeli należy Monopoly Man noszący monokl. Tak się bowiem składa, że staruszek będący twarzą gry Monopoly takiego dodatku nie posiada i nigdy nie posiadał. Przykładów są dziesiątki - wiele osób było (lub wciąż jest) święcie przekonanych, że stanów w USA jest nie 50, a 51 lub 52. To samo tyczy się również nazwy słynnej marki Adidas, gdyż wiele osób żyje w przekonaniu, że nazwę pisze się Addidas. Jeśli zapytacie kogoś, kiedy Matka Teresa z Kalkuty uznana została za świętą, istnieje duża szansa, że w odpowiedzi usłyszcie, iż w latach 90. zaraz po swojej śmierci, a kanonizacji dokonał Jan Paweł II. Tak się jednak składa, że do kanonizacji Matki Teresy doszło we wrześniu 2016 roku. Fidela Castro i Muhammada Alego spotkał z kolei ten sam los, co Nelsona Mandelę - sporo ludzi wspominało ich śmierć od wielu lat, gdy obaj jeszcze żyli (zmarli w 2016 roku).

Monopoly, fot: Shutterstock Fot. Monopoly, fot: Shutterstock

Efekt Mandeli – Forrest Gump

Wszyscy kojarzą scenę na ławce w filmie "Forrest Gump", kiedy to tytułowy bohater wypowiada słynną kwestię o życiu i pudełku czekoladek. Okazuje się jednak, że wiele osób zapamiętało tę kwestię błędnie.

Życie jest jak pudełko czekoladek.

Ale czy na pewno JEST? Tak się bowiem składa, że Forrest przytaczając słowa matki, nie używa zwrotu "Life IS like a box of chocolates", a "Life WAS like a box of chocolates". Owszem, zdanie to nie ma wówczas żadnego gramatycznego sensu, ale taki właśnie był zamiar, z uwagi na iloraz inteligencji Forresta.

Efekt Mandeli – "Gwiezdne Wojny"

Legendarną kwestię z filmu "Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje", wypowiedzianą przez Dartha Vadera w stronę Luke'a Skywalkera zna absolutnie każdy. Film oglądano miliardy razy, a jeszcze częściej przytaczano ten cytat. Niestety, jak się okazuje, w wielu przypadkach robiło się to błędnie. Lwia część mieszkańców naszej planety, przytaczając słowa lorda Sithów mówi "Luke, I am your father", choć powinno być to "No, I am your father".

Efekt Mandeli – C-3PO

Pozostańmy jeszcze przez chwilę przy „Gwiezdnych Wojnach”. Złotego robota C-3PO i jego niezawodnego kompana R2-D2 znamy i uwielbiamy wszyscy. Jednak, czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w oryginalnej trylogii serii, C-3PO nie był całkowicie złoty? Jedna z jego nóg, od kolana w dół, była srebrna. Ciekawe jest, że nawet fotograf pracujący na planie początkowo ten fakt przeoczył.

R2D2, Luke Skywalker i C-3PO, fot: Shutterstock Fot. R2D2, Luke Skywalker i C-3PO, fot: Shutterstock

Efekt Mandeli – "We Are The Champions"

Fani zespołu Queen też często padają ofiarami tego efektu. Wiele osób, gdy przychodzi im zaśpiewać ostatni refren, tak przecież popularnego, utworu "We Are The Champions", automatycznie chce dośpiewać "…of the world", choć w piosence tekst się wówczas urywa.

Efekt Mandeli – Myszka Miki

Myszka Miki jest twarzą znanej na całym świecie wytwórni Walta Disneya. Jednak wiele osób zapytanych o elementy ubioru popularnej myszki, odpowie że nosi ona szelki, choć w rzeczywistości takiego dodatku nigdy nie posiadała.

Myszka Mini i Miki, fot: Pixabay Fot. Myszka Mini i Miki, fot: Pixabay

Efekt Mandeli – Volkswagen i Ford

Kwestia logo popularnych marek samochodowych Volkswagen i Ford też wywołała lekką konsternację. Okazało się bowiem, że wiele osób pamiętało znaczek tego pierwszego bez linii oddzielającej V od W, zaś co do drugiej marki – czy F w nazwie zawsze miało ten elegancki zawijas?

Volkswagen Logo
Ford logo

Efekt Mandeli – Nowa Zelandia i Australia

Okazuje się, że dla wielu osób Nowa Zelandia i Australia leżą w nieco innych miejscach na mapie, niż sądzi reszta świata. Zdarza się to dość często również w przypadku Japonii i Sycylii (która miałaby leżeć znacznie dalej od kontynentalnych Włoch).

Efekt Mandeli – Polska

Wśród przykładów związanych z tym fascynującym zjawiskiem, nie brakuje również polskiego akcentu. Pierwszym z nich jest… tekst hymnu narodowego. Przy najróżniejszych okazjach przychodzi nam usłyszeć jego inną wersję. Choć wersy "Mazurka Dąbrowskiego" wskazują na to, że "Jeszcze Polska nie zginęła, KIEDY my żyjemy", wiele osób odśpiewuje "… PÓKI my żyjemy". Innym przykładem może być cukier waniliowy, zamiast cukru wanilinowego, oraz cytat z filmu "Psy" Władysława Pasikowskiego. Tak się bowiem składa, że słynne "Co Ty wiesz o zabijaniu?" nigdy w tym filmie nie padło.

Efekt Mandeli – Filmy

Okazuje się, że ludzie dotknięci Efektem Mandeli często inaczej pamiętają fabuły filmów, lub ich zakończenia – są na świecie osoby przekonane, że Jack Dawson przeżył tragedię Titanica. Z filmów takich jak "Kopciuszek", czy "Dzień Niepodległości" niektórzy ludzie wspominają postacie, których nigdy w nich nie było. To samo tyczy się "Ligi Sprawiedliwości" – są osoby, które pamiętają nieco inny skład bohaterów. W przypadku oryginalnego "Parku Jurajskiego" mamy chwilami do czynienia z tajemniczą brakującą sceną, a w "X-Menach" z różnorodnymi zdolnościami Profesora X. Z jeszcze innej beczki - ilu z was pamiętało nazwisko słynnej rodzinki "Flinstonowie", a nie "FlinTstonowie"? A, czy wiedzieliście, że w oryginalnej wersji, zła czarownica w "Królewnie Śnieżce" nie mówi "Mirror Mirror on the wall", tylko "Magic Mirror…"? Na deser dodamy jeszcze film pt. "Wpuszczony w kanał" z 2006 r., który wspominany był przez niektórych ludzi jeszcze na długo przed powstaniem.

Przeczytaj także
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.