Pogoda
30.11.2016 13:15

Google pokazuje zdjęcia Waszych okolic z ostatnich 32 lat

Dzięki Google Earth możecie nie tylko wodzić palcem po wyświetlanej na ekranie mapie, lecz także podróżować w czasie. Nowa funkcja pozwala przyjrzeć się, jak zmieniała się Wasza okolica przez ostatnie 32 lata.

Google pokazuje zdjęcia Waszych okolic z ostatnich 32 lat
foto: zrzut ekranu

Serwis przygotował zdjęcia satelitarnego całego globu – w tym oczywiście i Polski – robione od 1984 roku do dziś (wcześniejsze ujęcia, zaprezentowane w 2013 roku, sięgały do 1988 roku). Początkowo służyło to do pokazania w spektakularny sposób, jak zmiany klimatu wpływały na wybrane obszary – na przykład czapy lodowe – teraz jednak w prosty sposób można samemu sprawdzić, jak kiedyś wyglądała nasza miejscowość.

Tak na przykład zmieniał się Dubaj:

Zdjęcia zostały ulepszone dzięki specjalnemu algorytmowi, tak że nie widać drastycznego spadku jakości obrazu wraz z cofanie się w czasie. Nie należy jednak spodziewać się cudów – wypatrzyć będzie można zmiany większego kalibru (powstanie budynku, drogi itp.), na możliwość sprawdzenia jaki kolor zasłon lubiło się 20 lat temu trzeba będzie jeszcze poczekać.

Bez problemu można jednak przyjrzeć się z lotu ptaka na swoje miasto. Zobaczcie, jakie zmiany spotkały w ostatnich latach Warszawę:

Swoje okolice możecie odnaleźć korzystając z powyższej mapy.

Obrazy w wysokiej rozdzielczości, takie jak na filmie o Dubaju, dostępne są dla wybranych zakątków naszego kraju. Powstały one dzięki dostępowi do zdjęć satelitarnych z nowych źródeł oraz specjalnemu programowi do obróbki zdjęć.

Algorytm został zaprezentowany przez Google w czerwcu 2016 roku – sprawdza on wszystkie dostępne zdjęcia danej lokalizacji i analizuje każdy piksel z każdego zdjęcia, tak żeby wybrać ten dające najbardziej wyraźny obraz.

Animacje prezentujące zmiany, jakie w ostatnich 3 dekadach zachodziły w Waszej okolicy można zobaczyć dzięki Google Earth Engine. Domyślnie wyświetlany jest pokaz slajdów, można go jednak zatrzymać i samodzielnie wybrać rok, który ma być prezentowany na zdjęciu.

Co zmieniło się w Waszych okolicach przez te 32 lata?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Google