Gry planszowe – wspaniała zabawa od wieków

Materiały partnerskie
24.03.2020 11:17
Gry planszowe – wspaniała zabawa od wieków Fot. Materiały prasowe

Gra planszowa to wspaniała rozrywka rodzinna i sposób na spędzenie czasu ze swoimi dziećmi.

Planszówki cieszą się jednak również sporą popularnością w gronie dorosłych. W pewnym sensie kult planszówek jest z nami obecny od wieków. Jest w nich coś wyjątkowego, magicznego, co sprawia, że niektóre z popularnych planszówek znane są w praktycznie niezmienionej formie nawet od tysięcy lat.

Gry planszowe dawniej

Ojczyzną wielu znanych klasycznych gier planszowych jest Azja. To stamtąd pochodzą szachy, stworzone już w VI wieku w Indiach. Domino, które również uznać można za planszówkę, pochodzi prawdopodobnie z Chin, choć precyzyjne datowanie wieku jego powstania jest niezwykle trudne. Grę tą znaleziono w jednym z grobowców faraona w Egipcie. Co ciekawe, popularny „Chińczyk” prawdopodobnie jest grą pochodzącą z Indii, a w Europie rozpowszechniła się ona stosunkowo późno, dopiero w XX wieku. Korzenie arabskie i europejskie mają natomiast warcaby, które wbrew powszechnym opiniom są niesamowicie rozbudowaną grą taktyczną, w której umiejętność przewidywania daje nam ogromną przewagę nad przeciwnikiem.

Nowożytne gry planszowe

O ile w czasach starożytnych gry planszowe były już bardzo popularnym sposobem spędzania czasu, to prawdziwą rewolucję przeżyły w czasach obecnych. Dziś bowiem ich dystrybucja i produkcja odbywa się na niespotykaną dotąd skalę. W międzyczasie powstały także nowe gry, z którymi przede wszystkim kojarzymy planszówki. Zaliczyć do nich możemy tak  klasyczne już gry planszowe jak Scrabble, Monopoly, Ryzyko czy też Catan. To tytuły, o których przynajmniej każdy z nas słyszał - wiele osób właśnie przy tych planszówkach spędziło sporą część dzieciństwa i grywa w nie do dzisiaj.

Nowożytne gry planszowe to również inna technika produkcji. Nadal powstają gry, w których stawia się na detale i ręczne wykonanie, ale znacząca część rynku została zdominowana przez produkcję masową. W przypadku takich gier ręcznie zdobione elementy są raczej zastępowane drukiem i nowoczesnymi, najczęściej ekonomicznymi rozwiązaniami technologicznymi.

Planszówki nie odeszły do lamusa

Niektórzy wieszczyli już upadek popularnych planszówek. Internet, tysiące wirtualnych pokus i bogaty świat rozgrywek w atrakcyjnej oprawie graficznej nie pozbawiły jednak życia gier planszowych. Oczywiście nie jest tak, że szachy, Monopoly lub Catana znajdziemy w co drugim domu, ale gry te nadal mają swoje olbrzymie grono miłośników. Obserwując młodzież i ich olbrzymie zainteresowanie takimi „analogowymi” rozrywkami, możemy śmiało stwierdzić, że grom planszowym nie stanie się nic złego i nadal będą się świetnie sprzedawały na całym świecie. I nic dziwnego, w końcu to prosta, łatwo dostępna i angażująca „w realu” rozrywka dla rodziny i przyjaciół. Gry planszowe dają nam często to, czego brakuje wszelakim elektronicznym rozgrywkom - realną interakcję z drugim, prawdziwym człowiekiem siedzącym obok nas. 

Materiały partnerskie Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.