Ile miejsca zajmuje współczesny internet?

Michał Tomaszkiewicz
04.07.2018 19:07
Ile miejsca zajmuje współczesny internet? Fot. Robert Scoble, CC BY 2.0

Internet jest duży. Naprawdę duży. Nie uwierzycie, jak jest ogromny, przepastny i nie mieszczący się w głowie. Może się Wam wydawać, że kilka terabajtów na dysku to dużo, ale w porównaniu do internetu to tylko orzeszki.

Oszacowanie, ile danych znajduje się w internecie jest trudne. I nie chodzi nawet o to, że ciężko jest zrobić remanent na serwerach i dokładnie wyliczyć, ile bajtów zostało na nich zapisanych – przyrost ilości danych jest bardzo szybki i na dodatek nieustannie przyspiesza.

Gdy przyglądaliśmy się internetowi w 2017 roku, estymacje podawane przez ekspertów mówiły, że w ciągu jednej sekundy przybywa w nim 20 GB danych. Może wydawać się, że to niewiele, biorąc pod uwagę całą ogólnoświatową sieć, lecz trzeba mieć gdzieś z tyłu świadomość, że w 1997 roku na taką pojemność szacowana wszystkie zasoby znajdujące się w internecie.

Jeśli to nie zadziałało na wyobraźnię, spójrzmy na inny fakt –żeby wygenerować taką samą ilość informacji, jaka powstała od początku ludzkiej cywilizacji do roku 2003, trzeba było w 2015 roku tylko dwóch dni.

Tempo generowania informacji jest tak duże, że według wszystkich znaków na dyskach i serwerach objętość internetu będzie się praktycznie podwajać co kilka lat. Duża w tym zasługa wszystkich tych fotek i filmów, które wrzucamy na Facebooka czy Instagram – powoli jednak era, w której to ludzie dominowali w sieci, zaczyna odchodzić w zapomnienie.

Wszystko to przez Internet Rzeczy, czyli inteligentne urządzenia, które potrafią komunikować się przez sieć. Eksperci są zgodni – przyszłość zostanie zalane generowanymi przez nie danymi.

Ile danych znajduje się obecnie w Internecie?

Według nazwa.pl – jest to 10 jottabajtów, przy czym 1 YT to 1015 GB. 10 000 000 000 000 000 GB. Czasy, w których można było sobie ściągnąć intente na dyskietkę, już dawno minęły.

Jest tylko jedna liczba, która może zrobić jeszcze większe wrażenie, niż ilość danych zapisanych w internecie – to wyliczenie, ile znajdująca się w sieci informacja waży. Bity zapisywane są za pomocą elektronów, które mają masę. Wystarczy więc oszacować, ile z nich potrzeba do zapisania wszystkich danych – takie obliczenia przeprowadził w 2015 roku Vsauce.

Po przeliczeniu otrzymanego wyniku na gramy okazuje się, że informacja składowana w internecie waży tylko 0,0000566990462 grama.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.