Obraz Banksy'ego sprzedano za milion funtów. Następnie uległ samozniszczeniu

Kamil Kacperski
06.10.2018 21:37
Obraz Banksy'ego sprzedano za milion funtów. Następnie uległ samozniszczeniu Fot. obraz „Dziewczynka z balonikiem” Banksy'ego

Na aukcji w domu Sotheby's sprzedano „Dziewczynkę z balonikiem”. Obraz zaraz po zakończeniu licytacji zaczął proces autodestrukcji. Sytuację skomentował na swoim Instagramie twórca dzieła. 

W piątek 5 października 2018 roku w domu aukcyjnym Sotheby w Londynie licytowano obraz „Dziewczynka z balonikiem” autorstwa Banksy'ego, mistrza sztuki ulicznej i graffiti. Szacowano, że dzieło Brytyjczyka jest warte około 200-300 tysięcy funtów, jednak pewien kupiec był tak bardzo chętny na zakup obrazu, że postanowił wydać na niego 1,04 miliona funtów. 

Szczęście nie trwało długo, ponieważ chwilę po zakończeniu licytacji, w domu aukcyjnym włączył się alarm i ku przerażeniu obecnych na miejscu gości, obraz Banksy'ego rozpoczął sekwencję samozniszczenia. Okazało się, że w ramie „Dziewczynki z balonikiem” ukryto niszczarkę i połowa dzieła uległa zniszczeniu. W sieci szybko pojawiło się wideo przedstawiające sytuację:

Obraz Banksy'ego sam się zniszczył na aukcji

Głos na ten temat zabrał sam Banksy, który na swoim koncie na Instagramie umieścił zdjęcie zdezorientowanej publiczności z dopiskiem: „idzie, idzie, poszło”:

Jeden z dyrektorów domu aukcyjnego, Alex Branczik, stwierdził natomiast, że Sotheby's „właśnie zostało wyBanksowane”. Sotheby's w piśmie do gazety „Financial Times” potwierdziło, że zarząd i właściciele już spotkali się w celu rozmowy na temat przyszłości sprawy. Na razie jednak nie podano żadnych konkretów.

Banksy w Paryżu

Enigmatyczny brytyjski artysta niedawno pojawił się w Paryżu, gdzie przygotował 7 murali krytykujących politykę imigracyjną rządu Francji. Jeden z nich prezentował czarnoskórą dziewczynkę, która przekreśla swastykę, a samo dzieło zostało przygotowane niedaleko ośrodka dla uchodźców. 

Kilka lat temu po świecie zaczęły krążyć plotki głoszące, że Banksym jest członek zespołu Gorillaz - artysta Jamie Hewlett. Dowodem na to miał być fakt, iż prace pojawiają się w tych samych miejscach, gdzie przystanki trasy koncertowej grupy, a także fakt, iż jej lider Damon Albarn współpracował z Banksym w 2003 roku - artysta stworzył okładkę siódmego albumu studyjnego Blur zatytułowanego „Think Tank”. Natomiast w 2015 roku wokalista wystąpił w Dismaland, czyli w parku zabaw z koszmarów, stworzonym przez brytyjskiego artystę.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.