Obraz Banksy'ego sprzedano za milion funtów. Następnie uległ samozniszczeniu

Kamil Kacperski
06.10.2018 21:37
Ballon Girl|undefined Fot. obraz „Dziewczynka z balonikiem” Banksy'ego

Na aukcji w domu Sotheby's sprzedano „Dziewczynkę z balonikiem”. Obraz zaraz po zakończeniu licytacji zaczął proces autodestrukcji. Sytuację skomentował na swoim Instagramie twórca dzieła. 

W piątek 5 października 2018 roku w domu aukcyjnym Sotheby w Londynie licytowano obraz „Dziewczynka z balonikiem” autorstwa Banksy'ego, mistrza sztuki ulicznej i graffiti. Szacowano, że dzieło Brytyjczyka jest warte około 200-300 tysięcy funtów, jednak pewien kupiec był tak bardzo chętny na zakup obrazu, że postanowił wydać na niego 1,04 miliona funtów. 

Szczęście nie trwało długo, ponieważ chwilę po zakończeniu licytacji, w domu aukcyjnym włączył się alarm i ku przerażeniu obecnych na miejscu gości, obraz Banksy'ego rozpoczął sekwencję samozniszczenia. Okazało się, że w ramie „Dziewczynki z balonikiem” ukryto niszczarkę i połowa dzieła uległa zniszczeniu. W sieci szybko pojawiło się wideo przedstawiające sytuację:

Obraz Banksy'ego sam się zniszczył na aukcji

Głos na ten temat zabrał sam Banksy, który na swoim koncie na Instagramie umieścił zdjęcie zdezorientowanej publiczności z dopiskiem: „idzie, idzie, poszło”:

Jeden z dyrektorów domu aukcyjnego, Alex Branczik, stwierdził natomiast, że Sotheby's „właśnie zostało wyBanksowane”. Sotheby's w piśmie do gazety „Financial Times” potwierdziło, że zarząd i właściciele już spotkali się w celu rozmowy na temat przyszłości sprawy. Na razie jednak nie podano żadnych konkretów.

Banksy w Paryżu

Enigmatyczny brytyjski artysta niedawno pojawił się w Paryżu, gdzie przygotował 7 murali krytykujących politykę imigracyjną rządu Francji. Jeden z nich prezentował czarnoskórą dziewczynkę, która przekreśla swastykę, a samo dzieło zostało przygotowane niedaleko ośrodka dla uchodźców. 

Kilka lat temu po świecie zaczęły krążyć plotki głoszące, że Banksym jest członek zespołu Gorillaz - artysta Jamie Hewlett. Dowodem na to miał być fakt, iż prace pojawiają się w tych samych miejscach, gdzie przystanki trasy koncertowej grupy, a także fakt, iż jej lider Damon Albarn współpracował z Banksym w 2003 roku - artysta stworzył okładkę siódmego albumu studyjnego Blur zatytułowanego „Think Tank”. Natomiast w 2015 roku wokalista wystąpił w Dismaland, czyli w parku zabaw z koszmarów, stworzonym przez brytyjskiego artystę.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.