Pogoda
12.03.2019 12:46

Poddała się eutanazji i dała się sfilmować. Poruszający dokument szwajcarskiej telewizji [WIDEO]

Michele Causse postanowiła poddać się eutanazji w dzień swoich 74-urodzin. Pozwoliła, by towarzyszyły jej kamery stacji RTS – nagranie można obejrzeć w internecie.

eutanazja
foto: kadr z wideo

Kobieta nie była śmiertelnie chora, narzekała jednak na obniżającą się sprawność fizyczną, uniemożliwiającą samodzielne wykonywanie podstawowych czynności.

Francuzka postanowiła poddać się z tego powodu eutanazji, dopóki była jeszcze w stanie samodzielnie się poruszać, żeby nie musieć musieć polegać na opiece osób trzecich.

Reportaż pokazujący ostatnie dni jej życia oraz moment popełniania samobójstwa został nagrany przez szwajcarską stację RTS – do eutanazji doszło właśnie w tym kraju, pod opieką organizacji Dygnitas. Film miał być protestem przeciwko panującemu we Francji prawu, zabraniającego „wspomaganego samobójstwa”.

Dziennikarze stacji przeprowadzili rozmowy z Michele Causse – podczas wywiadów tłumaczyła, dlaczego powzięła taką decyzję i co ona dla niej znaczy. Rozmawiano także z przyjaciółmi kobiety. Dokument trwa łącznie godzinę – pokazano w nim, jak bohaterka reportażu wypija przygotowaną dla nie truciznę i stopniowo traci przytomność.

Plany kapsuły do popełniania samobójstw trafią do internetu
Plany kapsuły do popełniania samobójstw trafią do internetu
Przeczytaj także Plany kapsuły do popełniania samobójstw trafią do internetu

Eutanazja nagrana na filmie

Telewizja nie pokazała samego momentu śmierci – materiał kończy się na kilka chwil przed wydaniem przez kobietę ostatniego tchnienia. Podczas napisów końcowych widać jednak jej ciało, umieszczone na łóżku, na którym popełniła samobójstwo.

Szokujące jest to, że kobieta wydaje się być jeszcze pełna życia nawet w chwili, gdy wypija przygotowany dla niej specyfik (roztwór pentobarbitalu sodu). Po jego zażyciu od śmierci dzielą ją tylko minuty. Zastanówcie się dobrze, zanim zdecydujecie się obejrzeć poniższy 20-minutowy fragment filmu dokumentalnego - to nie jest materiał dla osób wrażliwych. Całość można obejrzeć na witrynie stacji RTS.

Samobójstwo na życzenie budzi ogromne kontrowersje – jej przeciwnicy tłumaczą, że życie jest święte i powinno się o nie walczyć do samego końca. Zwolennicy z kolei argumentują, że na osoby śmiertelnie chore czeka w życiu tylko ogromy ból i cierpienie, od którego śmierć jest wybawieniem.

Zobacz także: >> 19-latka transmitowała na żywo swoje samobójstwo <<

W przeważającej liczbie państwa eutanazja jest zabroniona przez prawo. Powstają jednak projekty, które mają ułatwić świadome i bezbolesne rozstawanie się z życiem – na przykład kapsuła Sarco, którą można wydrukować sobie w 3D, która służy od razu jako trumna.

Eutanazja powinna być:

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele