Polscy narodowcy wiedzą lepiej: „nie ma fizycznych dowodów” na krążenie Ziemi wokół Słońca

Michał Tomaszkiewicz
27.03.2018 10:58
Krzysztof Bosak uważa, że nie ma fizycznych dowodów na krążenie Ziemi wokół Słońca|undefined Fot. materiały prasowe

Kopernik jednak się mylił – nasz Układ Słoneczny nie koncentruje się wcale wokół Słońca. Rewelacyjnym odkryciem podzielił się na swoim Twitterze Krzysztof Bosak, powołując się na słowa polskiego naukowca. 

Krzysztof Bosak dał się poznać jako szef Młodzieży Wszechpolskiej, organizacji statusowo pałającej miłością do bliźnich. Były poseł na czasy świetności swojej politycznej kariery ma już najprawdopodobniej za sobą, dzięki czemu w mediach społecznościowych może pozwolić sobie na chwilę szczerości.

Jednak z nich dość niespodziewanie pojawiła się pod wpisem dziennikarza TVP mówiącego o „faktach”, które jego zdaniem są bezdyskusyjne. Bosak stwierdził, że jeden z punktów jak najbardziej należy omówić – ten mówiący o krążeniu Ziemi wokół Słońca.

Zapytany o źródło swoich rewelacji Bosak uciekła się do cytaty z wypowiedzi dr hab. Piotra Sułkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, animatora znakomitego projektu „Zapytaj fizyka”:

Jako początek układu odniesienia można przyjąć zarówno Słońce jak i Ziemię i w pierwszym przypadku uznać że to Ziemia krąży wokół Słońca, a w drugim, że Słońce krąży wokół Ziemi.

Abstrahując od faktu, że cytat jest niedokładny i dotyczy możliwych do przyjęcia konwencji opisu ruchu, Krzysztofowi Bosakowi najwyraźniej umknął uwadze dalszy ciąg wypowiedzi dr. Sułkowskiego, w którym tłumaczy różnice pomiędzy inercjalnymi i nieinercjalnymi punktami odniesienia i dlaczego te pierwsze są wyróżnione.

Być może uważna lektura wywodu naukowca pozwoliłaby Bosakowi zauważyć, że użyty przez niego do podważania teorii heliocentrycznej cytat jest w dalszej części rozwinięty do potwierdzenia, że to Ziemia orbituje wokół Słońca.

Chociaż z purystycznego punktu widzenia rzeczywiście jest to określenie nieprecyzyjne – tak naprawdę Ziemia i Słońce krążą wokół wspólnego środka ciężkości, który ze względu na ogromne różnice w masie leży wewnątrz naszej gwiazdy dziennej, około 450 km od jej centrum. Średnica Słońca to około 1 392 684 km, Ziemi to 12 742 km.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.