Polski serwis 4. największym piratem na świecie

Michał Tomaszkiewicz
13.09.2016 13:19
Polski serwis 4. największym piratem na świecie Fot. materiały prasowe

Google udostępniło szczegółowe statystyki adresów usuniętych z wyników wyszukiwań na podstawie żądań właścicieli praw autorskich – łącznie gigant przeanalizował 1,92 mld stron. Na 4. miejscu na świecie jest chomikuj.pl – w serwisie doszukano się 15,7 mln podejrzanych plików.

W udostępnionej przez Google witrynie można zobaczyć nie tylko jak wygląda proces usuwania z wyników wyszukiwania stron z nielegalnie udostępnionymi treściami, ale także jakie organizacje zgłaszają adresy do usunięcia, które witryny znajdują się na stałym celowniku antypiratów oraz ile z alarmów Google uznało za zasadne.

Według statystyk wszechczasów (zebranych od 10 marca 2011 do 12 września 2016) wyszukiwarce zgłoszono do usunięcia adresy z 888 000 domen (stron internetowych). Łącznie jako podejrzane podesłano do Google’a 1,92 mld adresów kierujących do poszczególnych podstron, na których znajdować się miały pirackie pliki. Gigant uznał za zasadne 91% zgłoszeń, w związku z czym przestał wyświetlać w wynikach wyszukiwania 1,75 mld adresów.

Po dokonaniu inspekcji uznano, że niezasadnie zgłoszono 2,1% wniosków, co przekłada się na niemal 40 mln adresów. Po przeanalizowaniu ich Google stwierdziło, że nie doszło do złamania praw autorskich.

foto: Google Fot. foto: Google

Tylko w przeciągu miesiąca do Google wpływa w 2016 roku 88 mln adresów z 77 800 domen. Użytkownicy wyszukiwarki nie zobaczą już linków do 82,3 mln z nich, weryfikacja nie doszukała się niczego złego wśród 3,2% (2,8 mln) z nich. Liczba analizowanych adresów rośnie systematycznie.

Nowa witryna pozwala także zobaczyć jakie strony notorycznie udostępniają pirackie treści. Liderowi tego niechlubnego zestawienia zgłoszono 47 mln adresów do podstron. Na 4. miejscu znalazł się popularny w Polsce serwis chomikuj.pl, w którym doszukano się 15,7 mln pirackich plików. Jak informuje Google, jest to jednak mniej niż 5% wszystkich podstron serwisu.

foto: Google Fot. foto: Google

W polskim serwisie znalazły się nielegalnie materiały należące do 3605 podmiotów, reprezentowanych przez 653 organizacje broniące praw twórców. Pomiędzy 5 kwietnia 2011 a 12 września 2016 Google otrzymało łącznie 171 263 zgłoszenia, co daje 414 paczek z adresami z chomikuj.pl otrzymywanych przez wyszukiwarkę tygodniowo.

Po ich rozpatrzeniu wyszukiwarka uznała, że 14 941 753 podesłanych podstron (co daje 95% otrzymanych zgłoszeń) zawierała pirackie treści. W wynikach wyszukiwania pozostało 5% podesłanych przez właścicieli praw autorskich linków, czyli 781 910 adresów URL.

Z pełną listą żądań do chomikuj.pl można zapoznać się pod tym adresem.

Polska konkurencja pozostaje daleko w tyle za schowkiem internetowym - w drugiej w zestawieniu rodzimych piratów witrynie zgłoszono 2 394 601 podejrzanych adresów, w trzeciej doszukano się 1 768 014 podstron, na których mogły znajdować się nielegalnie udostępnione materiały chronione prawem autorskim. W sumie w podsumowaniu Google znajduje się blisko 9500 polskich witryn, na których można było znaleźć według twórców pirackie treści.

Wśród fałszywych alarmów znalazły się zgłoszenia, w których wytwórnie filmowe wskazywały same siebie – jak na przykład było w przypadku Warner Bros., które chciało usunięcia swojej witryny z sieci z powodu znalezienia na niej materiałów z „Mrocznego rycerza” i „Matriksa”.

Jak można doszukać się w udostępnionych danych, podobną wpadkę zaliczyć Cyfrowy Polsat, który zgłosił do usunięcia nie tylko własną domenę, ale także serwis ipla.tv oraz polsat.com.pl.

Spodziewaliście się takiego „sukcesu” polskiego serwisu?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.