Pogoda
31.10.2016 11:08

Restrykcje dla młodych kierowców od 2017 roku

Z rocznym opóźnieniem mają wejść w życie przepisy regulujące zasady otrzymania zezwolenia na kierowanie pojazdami osobowymi – poinformowała „Gazeta Polska Codziennie”.

Restrykcje dla młodych kierowców od 2017 roku
foto: kadr z wideo

Nowe regulacje przewidują, że kierowcy, którzy dopiero co otrzymali prawo jazdy, zostaną między innymi objęci dwuletnim okresem próbnym. W czasie jego trwania, za niedostosowanie się do przepisów ruchu drogowego będą znacznie surowsze kary. Za popełnienie dwóch wykroczeń spodziewać się można wydłużenia okresu próbnego o kolejne dwa lata. Za to trzecie wykroczenie ma skutkować cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Jednak to nie wszystko – przez pierwsze 8 miesięcy młodzi kierowcy nie będą mogli przekraczać 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza miastem. Zdaniem internautów, wprowadzenie takich przepisów, w szczególności tego ostatniego obostrzenia, może spowodować odwrotny skutek od pożądanego. Pomysłodawcy stojący za tą koncepcją chcą zminimalizować liczbę wypadków powodowaną przez świeżo upieczonych kierowców, przy czym warto zauważyć, że niekiedy zbyt niska prędkość może potęgować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Z drugiej strony nie ma co się dziwić – w końcu policja przy każdej okazji podkreśla, że główną przyczyną wypadków w Polsce jest przekraczanie dozwolonej prędkości, co zdaniem wielu osób nie ma wcale pokrycia z rzeczywistością. Co za tym idzie, funkcjonariusze głównie zajmują się wlepianiem mandatów za to wykroczenie, podczas gdy wiele innych, równie groźnych przewinień jest niejako ignorowanych. Jedynie sporadycznie organizowane są akcje mające na celu uświadamianie kierowców o tym, że niedostosowywanie się do innych paragrafów też jest nie bez znaczenia.

Co ciekawe, do niebezpiecznych zachowań na drodze większe tendencje mają osoby wykazujące pewne wspólne cechy charakteru. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że istotnymi czynnikami są równowaga emocjonalna, poczucie własnej wartości, pewność siebie. Sporo osób właśnie za kierownicą próbuje wyładować swoje napięcie, co nierzadko prowadzi między innymi do agresji drogowej.

Tagi: Przepisy