Studentka Politechniki Warszawskiej stworzyła prawdziwy miecz świetlny. Użyje go na obronie
23.12.2019 11:51
Studentka Politechniki Warszawskiej stworzyła prawdziwy miecz świetlny. Użyje go na obronie Fot. materiały prasowe Politechniki Warszawskiej

O takim gadżecie marzą miliony fanów „Gwiezdnych wojen” na całym świecie. Aleksandra Fliszkiewicz, studentka PW, stworzyła miecz świetlny korzystają z lasera i soczewki wykoncypowanej przez naukowców Politechniki 30 lat temu.

Premiera filmu „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie” wywołała ogromne zakłócenie mocy na całym świecie, rozpalając dyskusję nad tym, czy mamy do czynienia z obrazem genialnym, przyzwoitym czy takim sobie.

Podczas gdy w sieci trwają dyskusje dotyczące zwieńczenia sagi, w naukowych laboratoriach trwają prace mogące być prawdziwym przełomem w naszej władzy nas światłem i fotonami. Udowadnia to Aleksandra Fliszkiewicz, która zainspirowana filmem „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” postanowiła w ramach swojej pracy inżynierskiej stworzyć prawdziwy miecz świetlny.

Przeczytaj także

Studentka wspomina, rozpoczęła się droga do stworzenia miecza świetlnego:

Przyszłam do dr. Krzysztofa Petelczyca z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej z takim pomysłem akurat po premierze 8. części „Gwiezdnych Wojen”.

Po dwóch latach pracy idea stała się ciałem. Praca inżynierska, w ramach której powstał miecz świetlny, będzie broniona w styczniu 2020 roku.

Prawdziwy miecz świetlny powstał na Politechnice Warszawskiej jako praca inżynierska

Aleksandra Fliszkiewicz zdradza, jakie rozwiązania posłużyły do stworzenia miecza świetlnego:

W mieczu został umieszczony laser o zielonej barwie i soczewka tzw. "miecz świetlny", która skupia światło w odcinek. Dzięki temu uzyskaliśmy efekt miecza świetlnego. Rękojeść miecza jest wydrukowana na drukarce 3D.

Najważniejszym elementem jest opracowana przez naukowców PW w 1990 roku specjalna soczewka, nazwana „mieczem świetlnym”. Dzięki skomplikowanej geometrii potrafi ona skupiać światło lasera nie w punkcie, lecz na odcinku. Widać to na zdjęciach udostępnionych przez uczelnię.

Mimo opisania wynalazku w literaturze fachowej, opisy soczewki przeszły bez większego echa. Po zademonstrowaniu jej możliwości w praktyce może się to zmienić. Technologia, dzięki której można było uzyskać niezwykle skomplikowany kształt, została opracowana dopiero w ostatnich latach.

Stworzony przez Aleksandrę Fliszkiewicz miecz świetlny nie działa jak broń pokazywana w „Gwiezdnych wojnach”. Światło jest widoczne tylko w zadymionym pomieszczeniu, ma też zbyt małą energię, żeby można było przeciąć nim przedmioty.

Soczewka ma jednak przed sobą ogromną przyszłość w okulistyce, jako że ułatwia widzenie z każdej odległości. Polscy naukowcy pracują już nad szkłami kontaktowymi, które służyć będą mogły osobom z pogorszoną zdolnością akomodacji oka.

Zobacz także: Pojedynki na miecze świetlne stały się oficjalnym sportem 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.