Pogoda
06.08.2020 14:50

Używanie ekranu dotykowego w aucie nielegalne. Nawet jeśli stanowi wyposażenie samochodu

Według sądu używanie ekranów dotykowych w aucie jest nielegalne. Nie chodzi tutaj tylko o nasze smartfony, ale też... wyposażenie samochodu.

Ekran dotykowy w aucie
foto: shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Ekrany dotykowe w nowych samochodach to już standard. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy aut mogą z łatwością podobną do obsługi smartfona przełączać stacje radiowe, sterować funkcjami samochodu czy nawet połączyć się z internetem. Jak się okazuje, korzystanie z tych opcji jest niezgodne z przepisami.

Używanie ekranu dotykowego w aucie jest nielegalne

Kary za rozmowy telefoniczne czy pisanie smsów nikogo nie dziwią. Takie zachowania mogą z łatwością doprowadzić do wypadków, dlatego skutkują mandatami. Jednak  także korzystanie z dotykowego ekranu będącego wyposażeniem auta w trakcie jazdy jest wykroczeniem. Tak orzekł niemiecki sąd drugiej instancji.

Aresztowanie
Aresztowanie
Przeczytaj także Atak w Łódzkiem. Gruzini z maczetami napadli na grupkę Polaków [WIDEO]

Jak czytamy na motocaina.pl, niemiecki sąd ukarał jednego z kierowców grzywną właśnie za korzystanie z ekranu w aucie. Czynność miała rozproszyć jego uwagę i sprawić, że stracił kontrolę nad pojazdem i uderzył w drzewa. Kierowca będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 200 euro oraz pożegnać się z prawem jady na miesiąc.

Co ciekawe, oskarżony jechał autem w trakcie ulewy i właśnie zmieniał na swoim ekranie... ustawienia za wolno działających wycieraczek. Kierowca chciał poprawić sobie widoczność, co paradoksalnie poskutkowało wypadkiem.

Włamywacz Aladyn chował się przed policją na strychu. Znaleźli go zawiniętego w dywan
Włamywacz Aladyn chował się przed policją na strychu. Znaleźli go zawiniętego w dywan
Przeczytaj także Włamywacz Aladyn chował się przed policją na strychu. Znaleźli go zawiniętego w dywan