Pogoda
19.05.2020 10:20

W Gdańsku pojawił się transparent z tekstem Kazika. Mieszkańcy walczą o wolność słowa

Swój protest przeciwko sytuacji w radiowej Trójce wyrazili mieszkańcy Gdańska. Na osiedlu Zaspa pojawił się wymowny transparent z tekstem Kazika.

Kazik Staszewski
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Trwają protesty przeciwko sytuacji, która rozgrywa się w radiowej Trójce. W jednym z ostatnich notowań Listy Przebojów Trójki wygrał Kazik i jego najnowszy utwór "Twój ból jest lepszy niż mój". W kompozycji muzyk odnosi się krytycznie do zachowania Jarosława Kaczyńskiego podczas jego wizyty na cmentarzu mimo obostrzeń wynikających z pandemii. Piosenka miała znaleźć się na pierwszym miejscu notowania po czym w tajemniczych okolicznościach zniknąć. Dziennikarze - Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona, Wojciech Mazolewski i Marcin Kydryński w ramach protestu opuścili szeregi radia.

Transparent z tekstem Kazika zawisł w Gdańsku 

Na sytuację zareagowali także flagowi artyści naszego kraju. Wielu muzyków zadeklarowało, że w związku z tego rodzaju cenzurą nie chce, aby ich twórczość była prezentowana na antenie Trójki. Do protestu dołączył między innymi Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Kasia Nosowska, Organek czy Artur Rojek.

Kult
Kult
Przeczytaj także Burza wokół piosenki "Twój ból jest lepszy niż mój" nie ustaje. Co na to Kazik Staszewski?

Protestują także słuchacze, których Trójce nigdy nie brakowało. W Gdańsku na wiadukcie na Zaspie zawisł plakat z cytatem "zakazanej piosenki". Napis "Twój ból jest lepszy niż mój" pojawił się tuż obok innego hasła, a mianowicie "Tęsknię za tobą, człowieku".

Głos w sprawie Trójki zabrał także artysta Mariusz Waras związany z Trójmiastem. Gdański artysta opublikował na swoim Facebooku plakat. Przerobił na nim logo komunistycznej partii PZPR na P3PR (Program 3 Polskiego Radia). Symboliczna przeróbka uzyskała już przeszło 1,6 tysiąca udostępnień.

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Przeczytaj także Morawiecki o aferze z utworem Kazika. „Trudno mi pojąć kwestionowanie godnego uczczenia rocznicy Katastrofy Smoleńskiej”
Tagi: Kazik Staszewski