Pogoda
17.04.2019 18:21

Warszawa chce stworzyć aplikację do znajdowania wolnego parkingu. Będzie monitorować 30 000 miejsc

30% ruchu w centrum Warszawy to kierowcy, którzy krążą w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania. To generuje koszty i zatruwa środowisko, stolica szykuje więc aplikację e-parkowanie, która pokazywać będzie wolne miejsca postojowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

parkowanie na ul Nowogrodzkiej w Warszawie
foto: Mariochom, CC BY-SA 4.0

Pomysłem na aplikację pochwalił się stołeczny magistrat – urzędnicy mają nadzieję, że aplikację uda się stworzyć do 2021 roku.

Program ma pobierać dane z systemu monitorującego miejskie strefy parkowania – specjalne czujniki oraz kamery będą wskazywać, które miejsca postojowe w poszczególnych okolicach są dostępne. Aplikacja e-parkowanie będzie mogła nawigować kierowcę wprost do wybranego stanowiska, uwzględniając przy tym czasowe wyłączanie z ruchu niektórych ulic – na przykład z powodu remontu.

Miejsca postojowego nie da się jednak w aplikacji zarezerwować – w dalszym ciągu obowiązuje zasada, że kto pierwszy, ten lepszy. E-parkowanie ma pokazywać dostępność wolnych stanowisk w czasie rzeczywistym, użytkownicy programu nie będą więc krążyć po okolicy licząc na łut szczęścia, tylko planowo przemieszczać się do wskazanej lokalizacji – na przykład po drugiej stronie budynku.

Miejska aplikacja ma także służyć do dokonywania płatności za postój.

TOP 5 przepisów, o których nie pamiętają kierowcy
TOP 5 przepisów, o których nie pamiętają kierowcy
Przeczytaj także TOP 5 przepisów, o których nie pamiętają kierowcy

Miejska aplikacja e-parkowanie wyszuka i doprowadzi do wolnych miejsc postojowych

Plany dotyczące e-parkowania są ambitne – aplikacja ma pokazywać wolne miejsca parkingowe nie tylko w centrum Warszawy, lecz także w pobliskich miejscowościach – Legionowie, Markach, Pruszkowie, Radzyminie oraz w Ząbkach – łącznie program będzie podawać informacje o ponad 30 000 stanowisk postojowych.

Michał Domaradzki, dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu, jest wyraźnie dumny z inicjatywy stworzenia programu.

"

Dbamy o ochronę środowiska, o walkę ze smogiem, a także o oszczędności w kieszeniach kierowców. Chcemy przygotować dla wszystkich kierujących aplikację mobilną dotyczącą e-parkowania, która będzie wskazywać wolne miejsca parkingowe. Jest to bardzo poważne wyzwanie, pionierskie można powiedzieć, bo tylko w San Francisco funkcjonuje podobny projekt. "

Podobny system testowany był już w stolicy w 2016 roku - założenia były niemal identyczne, a oprogramowanie tworzył krakowski Comarch.

Zobacz także: >> Warszawa przetestuje system inteligentnego parkowania <<

Urzędnicy do połowy maja 2019 roku czekają na zgłoszenia przedsiębiorstw chętnych do wykonania aplikacji, do końca 2019 roku ma zostać w ramach dialogu wypracowana formuła programu oraz wskazany wykonawca.

Przydałaby się Wam taka aplikacja?

Tagi: Mobile