Pogoda
20.01.2017 09:33

Władza będzie buszować na naszych kontach bankowych

Masz konto w banku? Państwo będzie traktować Cię jako potencjalnego przestępcę. Ma do tego służyć Centralna Baza Rachunków, dzięki której służby będą mogły bez ograniczeń rozglądać się po naszych kontach, szukając dowodów na złamanie prawa.

Władza będzie buszować na naszych kontach bankowych
foto: materiały prasowe

W planowanym ogólnopolskim rejestrze mają znaleźć się informacje dotyczące „niemal wszystkich” prywatnych i instytucjonalnych posiadaczy rachunków bankowych, wraz z powiązanymi informacjami.

Oprócz danych na nasz temat, które państwo już posiada (takich jak PESEL, datę urodzenia itp.), będą tam także wszelkie informacje udzielone bankom (lub zebrane przez nie) podczas zakładania rachunku lub korzystania z oferty. Mogą to być na przykład numery telefonów lub informacje o partnerach życiowych, z którymi nie jesteśmy związani formalnie.

CBR będzie także zawierać dane o wszystkich operacjach i transakcjach wykonywanych z danego rachunku. Dostęp do tych informacji ma być dla służb nieograniczony – wystarczy, że uzasadnią to chęcią zweryfikowania, czy majątek nie pochodzi przypadkiem z przestępstwa. 

Co więcej, w założeniach Centralna Baza Rachunków ma służyć do nieustannego monitorowania przeprowadzanych przez nas operacji:

"

CBR umożliwi prowadzenie analizy proaktywnej, polegającej na analizowaniu danych hurtowych dotyczących rachunków w celu typowania tych, które mogą być wykorzystywane do działalności przestępczej. "

Jak alarmuje Fundacja Panoptykon, jest to sprowadzanie wszystkich Polaków do statusu podejrzanych. CBR daje władzy potężne narzędzie do inwigilacji obywateli – tym groźniejsze, że resorty finansów i cyfryzacji dążą do jak największe marginalizacji płatności pieniężnych i zastąpienie ich transakcjami elektronicznymi – które byłyby odnotowywane w bazie. 

Ma temu służyć między innymi pomysł objęcia zakupów wykonywanych za pomocą karty niższym podatkiem VAT. Dodatkowe informacje o zachowania Polaków władza będzie mogła czerpać z bazy danych elektronicznych paragonów, które mogą zastąpić swoje papierowe odpowiedniki już w 2018 roku.

Fundacja przypomina także, że funkcjonuje już podobny z założenia rejestr, nazwany CIR - w którym jednak dostęp do danych obwarowany jest uzyskanie pozwolenia sądowego.

Wolisz płacić gotówką czy kartą?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele