Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Czym się kierować?

Materiał sponsorowany
29.11.2022 16:06
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Czym się kierować? Fot. Materiał partnera

Czy młody kierowca z zasady zawsze będzie płacić wysokie składki za OC? Czy jego małe doświadczenie za kółkiem oraz brak zniżek spowoduje, że mocno odczuje koszty ubezpieczenia samochodu? Podkręć radio i sprawdź, jak oszczędzić kilka złotych na koncert i inne przyjemności!

Młody kierowca, czyli właściwie kto?

Jak ubezpieczyciele definiują młodego kierowcę? Czy jest to osoba poniżej pewnego wieku, czy może to określenie dotyczy doświadczenia za kierownicą? Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ łączy ze sobą te dwa elementy.

Według Towarzystw Ubezpieczeniowych młody kierowca to osoba, która posiada prawo jazdy krócej niż 3 lata lub (i) ma mniej niż 25 lat. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ w myśl tej reguły, osoba zdająca prawo jazdy w wieku 50 lat, wciąż będzie traktowana jako młody kierowca. Przez to cena za OC pierwszego samochodu będzie zawyżona dla każdej osoby, która dopiero co odebrała swoje prawo jazdy. Nie oznacza to jednak, że zapłacą one tyle samo. Oddzielną rzeczą jest wiek, a oddzielną doświadczenie. 

Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy

W ostatnich latach, czego dowodzi raport Punkta, ceny za polisy spadały. Nawet niedoświadczeni kierowcy bez odpowiednich zniżek mogli liczyć na relatywnie tanie ubezpieczenie. Czy jednak sytuacja dotyczyła każdego miejsca w Polsce? Nie do końca. Przykładowo ubezpieczenie w Gdańsku czy w innych dużych, wojewódzkich miastach rosło!

Choć sytuacja na rynku ubezpieczeniowym wciąż jest bardzo korzystna dla kierowców (nawet tych młodych), niebawem może się to zmieniać. KNF rekomenduje podniesienie cen polis, zważając na dobro samych ubezpieczonych. Spowodowane jest to inflacją, rosnącymi cenami części, a tym samym kwoty gwarantowane za odszkodowanie  będą niebawem niewystarczające.

Ile zapłaci młody kierowca po Nowym Roku?

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy zawsze powoduje największą ekscytację i radość. Jednak  może ją przyćmić cena obowiązkowej polisy OC. Czy rzeczywiście jest ona z góry skazana na wysoką cenę? Z reguły tak, jeżeli nie wykona się dobrego rozeznania w rynku. 

Początkujący kierowcy, którzy nie mają dużego doświadczenia w zawieraniu umów, w szczególności z ubezpieczycielami, błędnie sięgają po pierwszą, która wpadnie im w ręce. Jeżeli tylko nazwa TU brzmi znajomo, po co szukać dalej? Właśnie dla oszczędności! Zakres obowiązkowego ubezpieczenia jest zawsze taki sam, niezależnie od firmy. Tutaj z pomocą może przyjść darmowy kalkulator OC, który w chwilę pokaże nawet kilkanaście ofert. Po wpisaniu wszystkich danych kierowcy i pojazdu pojawią się ceny ubezpieczeń, a różnica między najtańszą i najdroższą może być większa od ceny tej pierwszej.

Materiał sponsorowany Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.