6 najstraszniejszych filmów o Świętym Mikołaju na święta Bożego Narodzenia

Sergiusz Kurczuk
06.12.2017 16:16
6 najstraszniejszych filmów o Świętym Mikołaju na święta Bożego Narodzenia Fot. kadr z filmu Cicha noc, śmierci noc

Podczas świąt Bożego narodzenia Święty Mikołaj gra kluczową rolę. Nie każda wersja tej postaci budzi pozytywne skojarzenia. Oto 6 najbardziej przerażających Mikołajów w historii kina.

Na prezent od Świętego Mikołaja czekamy nie tylko 6 grudnia, bo również w święta Bożego Narodzenia. Jeśli było się grzeczną dziewczynką lub chłopcem pod poduszką, w bucie lub skarpecie można spodziewać się prezentu. W przeciwnym wypadku zamiast upominku pojawi się rózga. Prawdziwy święty Mikołaj nie ma za wiele wspólnego z popkulturową wersją tej postaci wykreowaną przez koncern produkujący popularny napój gazowany. Jednak obecnie kojarzy się z otyłym, przerośniętym krasnalem, na którego twarzy gości wieczny uśmiech. Święty Mikołaj był bohaterem wielu filmów i nie zawsze był przedstawiany zgodnie z kanonem kultury masowej. Istnieją filmy, w których ta pogodna postać potrafi przerazić! Oto 6 najstraszniejszych wcieleń Świętego Mikołaja.

1. „Prezent pod choinkę” (1983)

Zaczynamy na spokojnie. Amerykańsko-kanadyjski film fabularny z 1983 roku w reżyserii Boba Clarka to produkcja co roku emitowana w stacjach telewizyjnych w Północnej Ameryce. Ukazuje anegdoty z życia pisarza Jeana Shepherda, dotyczące okresu świąt Bożego Narodzenia. W doskonały sposób odwzorowuje traumę każdego dziecka, które kiedykolwiek stanęło oko w oko z człowiekiem podającym się za Świętego Mikołaja. Młody człowiek w takim momencie zazwyczaj reaguje płaczem i strachem przed przebierańcem. Jedna ze scen filmu ukazuje moment tego surrealistycznego doznania. 

2. „Święty Mikołaj wyrusza na podbój Marsa” (1964)

Będąc przy surrealistycznych doznaniach i postaci Mikołaja nie można pominąć filmu, który zrył psychikę niejednego dzieciaka dorastającego w latach 60. XX wieku. Mowa o produkcji „Święty Mikołaj wyrusza na podbój Marsa”. Nie, nie macie problemów ze wzrokiem. W latach 60. obsesja na punkcie podboju kosmosu była tak wielka, że nawet Święty Mikołaj (wbrew swojej woli) zwiedził wszechświat. W tym dziwnym, kiczowatym i niskobudżetowym filmie mamy do czynienia z pogodną wersją Mikołaja. Zwrócicie jednak uwagę na zamieszczoną powyżej scenę. Widzicie, z jaka łatwością, za pomocą kilku słów Mikołaj sprawia, że ogromny robot przestaje funkcjonować. Dobrze, że w tej produkcji Święty stoi po stronie dobra...

3.  „Świąteczne zło” (1980)

No i zaczyna się robić krwawo. Ale na czerwonym kostiumie przynajmniej nie widać śladów tej życiodajnej cieczy. Lata 80. to boom na szczególną odmianę horroru, jaką są slashery. Postacie takie jak Michael Myers, Freddy Krueger czy Jason Voohrees, spowodowały, że mrocznej wersji doczekał się również Święty Mikołaj. Co prawda znowu mamy do czynienia z przebierańcem. Tym razem jest przy okazji szaleńcem. Sfrustrowany pracownik fabryki zabawek, w święta Bożego Narodzenia postanawia wskoczyć w biało-czerwony strój i rozdawać ludziom prezenty. Grzecznych czeka nagroda, a niegrzecznych ostra kara. I to dosłownie!

4. „Rare Export: Opowieść wigilijna” (2010)

W tej skandynawskiej produkcji grupa poszukiwaczy przygód postanawia zbadać legendę Świętego Mikołaja. Według niej mityczna postać znajduje się wewnątrz fińskiej góry Korvatunturi. Ekipa schodzi niemal pół kilometra wewnątrz szczytu i odkrywa tajemniczy sarkofag. Szybko okazuje się, że Mikołaj to wcale nie postać z bajek, ale mordercza siła, która nie ma nic wspólnego ze skomercjalizowanym świętem. 

5. „Zły Święty” (2005)

Podobnie jest w czarnej komedii z elementami horroru „Zły Święty”. W filmie Święty Mikołaj okazuje się być złym demonem, którego spotkała sroga kara. Aby odkupić swoje winy, musi sprawiać radość dzieciom na całym świecie, roznosząc im co roku wymarzone prezenty. Film zaczyna się w momencie, kiedy klątwa przestaje działać i główny bohater może oddać się temu, co kocha najbardziej - mordowaniu z zimną krwią. Abstrakcyjna fabuła, morderczy Mikołaj, brutalne sceny przemocy i do tego zawodowy wrestler Bill Goldberg w roli tytułowej. Czy może być coś bardziej campowego?

6. „Cicha noc, śmierci noc” (1984)

Ten film został dość ostro przyjęty przez amerykańskie społeczeństwo. Pod kinami pojawili się protestujący, którym nie spodobał się plakat. Mikołaj wchodzący do komina to standard w przedstawianiu tej postaci. Problemem był jednak trzymany w ręce topór. Protestowali oczywiście rodzice, których pociechy zaczęły się bać gościa wychodzącego z kominka. Film opowiada o seryjnym mordercy, który przebiera się w strój Mikołaja i zabija bezbronnych ludzi. Chociaż „Świąteczne zło” wyszło 4 lata wcześniej, z dziwnych powodów oberwało się dopiero temu filmowi. W produkcji poznajemy Billy'ego, którego rodzice zostali przed laty zamordowani przez człowieka w stroju Świętego. Co robi główny bohater? Niestety nie zakłada stroju nietoperza. Wręcz przeciwnie...

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.