Cannes 2018: Paweł Pawlikowski nagrodzony za reżyserię filmu „Zimna wojna”

Natalia Hluzow
20.05.2018 13:11
Paweł Pawlikowski|undefined Fot. ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP/EAST NEWS

Paweł Pawlikowski został wyróżniony kolejną prestiżową nagrodą filmową. Zdobywca Oscara za film „Ida” podczas tegorocznego festiwalu w Cannes został nagrodzony za reżyserię „Zimnej wojny”.

Paweł Pawlikowski świętuje swój kolejny międzynarodowy sukces! Jego najnowsze dzieło, „Zimna wojna” opowiadająca o trudnej miłości dwojga bardzo różnych ludzi w czasach PRL-u zrobiło furorę podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes i przyniosło mu nagrodę za reżyserię. 

Pawlikowski pierwszym Polakiem nagrodzonym za reżyserię w Cannes

Triumf Pawła Pawlikowskiego jest nie tylko jego osobistym sukcesem, lecz sukcesem całej polskiej kinematografii. W historii festiwalu tylko dwa filmy polskich twórców zostały wyróżnione Złotą Palmą w Cannes. Był to „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego. Żadnemu twórcy z Polski nie udało się jednak zdobyć na tym festiwalu nagrody za reżyserię. Aż do teraz.

Pawlikowski zadedykował swoją nagrodę zmarłemu w 2017 roku Januszowi Głowackiemu, który pomógł stworzyć mu scenariusz „Zimnej wojny”. Odbierając nagrodę powiedział:

[Głowacki] reprezentował odwagę, otwartość, poczucie humoru, delikatność i otwartość na resztę świata. Właśnie o te rzeczy musimy walczyć, żeby ich nie zatracić, żeby duch Janusza Głowackiego i jemu podobnych pozostał w Polsce.

„Zimna wojna” z nagrodą za najlepszą reżyserię

„Zimna wojna” to historia miłosna osadzona w latach 50. i 60. XX wieku w PRL-owskiej Polsce i powojennej Europie. Opowiada o Wiktorze, kompozytorze Zespołu Pieśni i Tańca Mazurek (wzorowanego na Mazowszu), i Zuli, młodej artystce zespołu, którzy zakochują się w sobie pomimo różnic wieku i temperamentu. I choć nie potrafią żyć bez siebie, nie umieją też być razem.

W główne role wcielają się Tomasz Kot i Agnieszka Kulig. W obsadzie znaleźli się również Borys Szyc i Agata Kulesza. Scenariusz napisał sam Pawlikowski we współpracy z Januszem Głowackim i Piotrem Borkowskim. Za zdjęcia, podobnie jak w przypadku „Idy”, odpowiadał Łukasz Żal. Natomiast charakteryzacją zajął się Waldemar Pokromski, który wcześniej pracował m.in. jako charakteryzator w filmach MCU.

Cannes 2018: Złota Palma przyznana, nagrody rozdane

Jury tegorocznego festiwalu w Cannes Złotą Palmę przyznało „Manbiki Kazoku” w reżyserii Hirokazu Koreedy. Drugą co do ważności nagrodę, a więc Grand Prix Jury, otrzymał „Blackkklansman” Spike’a Lee. Cate Blanchett, przewodnicząca jury, zdecydowała również o przyznaniu po raz pierwszy specjalnej Złotej Palmy. Nagrodzoną nią Jeana-Luca Godarda za film „Le livre d'image”. Swoją decyzję uzasadniła słowami:

To artysta, który od zawsze przesuwał granice, który bezustannie starał się definiować i redefiniować kino.

Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Samal Jesliamowa za rolę w filmie Siergieja Dworcejowa „Ayka”. Najlepszym aktorem uznano Marcello Fontego za rolę w "Dogmanie" Matteo Garrone. Nagrody w Cannes rozdano w sobotę, 19 maja 2018 roku. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.