Poznaj wszystkie filmy, które dostały Oscara w kategorii najlepsze efekty specjalne

Sergiusz Kurczuk
13.02.2018 12:53
Poznaj wszystkie filmy, które dostały Oscara w kategorii najlepsze efekty specjalne Fot. kadry z filmów Gwiezdne Wojny, Obcy 2, Park Jurajski, Władca Pierścieni

Czas na krótką lekcję historii kinematografii. W jednym wideo zebrano wszystkie tytuły, które zostały nagrodzone Oscarem za najlepsze efekty specjalne. 

Oscary 2018 za pasem, tymczasem mamy dla Was małą retrospektywę. Jedną z kategorii, w których Akademia Filmowa nominuje najlepsze dzieła Hollywood, są oczywiście efekty specjalne. Film od samego początku istnienia posługuje się różnorodnymi sztuczkami, mającymi na celu przeniesienie widza w nie zawsze realistyczny świat przedstawiony na ekranie. Z tego powodu mistrzowie efektów specjalnych są bardzo ważnym elementem ekipy filmowej. Pierwsze rozdanie Oscarów odbyło się w roku 1929. Wówczas kategoria nazywała się jeszcze najlepsze efekty inżynieryjne. Dopiero w roku 1963 utworzono odrębną dziedzinę poświęconą efektom specjalnym. Które filmy otrzymały prestiżową nagrodę?

Filmy, które dostały Oscara za efekty specjalne

Na kanale YouTube Burger Fiction pojawiło się wideo, które jest kompilacją fragmentów wszystkich produkcji, które uhonorowano Oscarem za efekty specjalne. W trwającym 12 minut materiale możemy prześledzić nie tylko, jak na przestrzeni lat zmieniały się triki stosowane przez filmowców, ale kino w ogóle.

Wideo zaczyna się fragmentem jednego z oscarowych filmów, który zrewolucjonizował współczesne kino akcji. Mowa oczywiście o „Matriksie”. Nie bez powodu Neo prosi Tanka o broń. Pierwszym filmem, który dostał Oscara za efekty specjalne, była bowiem wojenna produkcja „Skrzydła”. Przez długi okres ten gatunek dominował w opisywanej przez nas kategorii. Czasem pojawił się jakiś film katastroficzny jak „The Rains Came”, czy fantastyczna historia pokroju „Złodzieja z Bagdadu”. W latach 50. i 60. wśród oscarowych tytułów nieśmiało zaczęły debiutować filmy science fiction i robione z rozmachem produkcje historyczne, takie jak „Wehikuł czasu”, czy „Ben Hur”.

Przełom nastąpił wraz z premierą pierwszej części „Gwiezdnych Wojen”. Cała trylogia została nagrodzona Oscarami za najlepsze efekty. George Lucas rozpoczął też zupełnie nowy okres w dziejach SFX. To właśnie na przełomie lat 70. i 80. pojawiły się takie filmy jak „Superman”, „Obcy”, czy „Poszukiwacze zaginionej Arki”, „E.T.”. W roku 1988 pierwszy raz Oscara w rozpatrywanej kategorii zdobył film animowany - „Kto wrobił królika Rogera”. No może nie do końca animowany, ale animki stanowiły ważny element produkcji Roberta Zemckisa. Początek nowej dekady należy już do efektów komputerowych, którym szlaki przetarła „Otchłań” oraz „Park Jurajski”. Nie można zapomnieć o „Terminatorze 2”, „Forreście Gumpie” i „Titanicu”. Kolejny przełom to wcześniej wspomniany „Matrix” i trylogia „Władca Pierścieni”. Kolejne lata należały między innymi do „Spider-Mana 2”, „Złotego kompasu” i „Avatara”. Druga dekada nowego millenium należała do „Incepcji”, „Grawitacji”, „Interstellar” i „Ex-Machiny”. W 2017 roku Oscara za najlepsze efekty dostała nowa wersja „Księgi dżungli”

Oscary 2018 - najlepsze efekty specjalne

Który film zasłuży na statuetkę w 2018 roku? Twórcy wideo zamieścili na końcu tegorocznych kandydatów. Do nagrody nominowano „Strażników Galaktyki 2”, „Blade Runnera 2049”, „Konga: Wyspę Czaszki” oraz najnowszą część „Star Wars”. Który tytuł wygra? Dowiemy się już 4 marca 2018 roku.  

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.