TOP 10: Najlepsze polskie komedie romantyczne

Natalia Nowecka
28.01.2019
Aktualizacja: 03.02.2020 15:10
Najlepsze polskie komedie romantyczne|undefined Fot. for. Materiały prasowe

Gatunek filmów romantycznych cieszy się w naszym kraju olbrzymią popularnością. Z tego właśnie powodu sporządziliśmy dla was listę TOP 10 najlepszych polskich komedii romantycznych.

Pisaliśmy już o najlepszych komediach romantycznych wszech czasów, tym razem stawiamy na nasze własne podwórko. Przed wami najlepsze polskie komedie romantyczne, które wybraliśmy, ponieważ, jak wiadomo, nasz kraj również ma się czym pochwalić w tej materii.

Zobacz też: >> TOP 15: Młodzieżowe filmy, najlepsze filmy dla nastolatków <<

TOP 10: Najlepsze polskie komedie romantyczne

1. "Nigdy w życiu!" (2004)

Bezkonkurencyjnie najlepsza komedia romantyczna wyprodukowana w naszym krajuJudyta mieszka w Warszawie wraz z mężem i nastoletnią córką. Bohaterka całkowicie poświęciła się rodzinie, zajmuje się prowadzeniem domu i wychowaniem córki Tosi, coraz mocniej wkraczającej w okres młodzieńczego buntu. Nie pracuje zawodowo na pełnym etacie, ale związana jest z redakcją pewnego pisma dla kobiet, gdzie prowadzi dział kontaktów z czytelnikami. Jej zadanie polega na odpowiadaniu na listy dotykające najrozmaitszych spraw – od problemów z biurokracją po najbardziej intymne sprawy czytelniczek i czytelników. Gdy pewnego dnia dowiaduje się o zdradzie męża jej dotychczasowe życie zmienia się diametralnie. To dla niej szansa na rozpoczęcie nowego, lepszego życia i odnalezienie prawdziwej miłości.

2. "Planeta Singli" (2016)

Ania (Agnieszka Więdłocha) to urocza i romantyczna, lecz nieśmiała nauczycielka muzyki, poszukująca idealnego mężczyzny na internetowych portalach randkowych. W walentynkowy wieczór przypadkowo poznaje showmana Tomka (Maciej Stuhr), który prowadzi najpopularniejszy i najbardziej kontrowersyjny program telewizyjny w kraju. Zachwycony niepoprawnym romantyzmem dziewczyny składa jej propozycję - ona będzie umawiać się na randki przez internet, a on dzięki temu pokaże w swoim programie prawdziwą twarz facetów flirtujących w sieci i wyśmieje w ten sposób naiwność kobiet poszukujących tam ideału. Szalone randkowe przygody Ani szybko stają się wielkim przebojem. Jednak pewnego dnia Ania nieoczekiwanie spotyka... mężczyznę idealnego.

3. "Listy do M." (2011)

Polska odpowiedź na kultowe "Love Actually". Film przedstawia perypetie pięciu kobiet i pięciu mężczyzn przeżywających najrozmaitsze przygody miłosne (i nie tylko) w okresie świąt Bożego Narodzenia. W rolach głównych m.in. Paweł Małaszyński, Maciej Stuhr, Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Dygant i Katarzyna Zielińska.

Choć wiele osób może zarzucić tej produkcji kopiowanie kultowej komedii romantycznej - co nie oszukujmy się, w naszym kraju jest tendencją nagminną - "Listy do M." wychodzą w tym przypadku obronną ręką. Film choć powiela określony w swoim pierwowzorze schemat, stanowi przy tym oddzielny i samoistny twór, będący jedną z najlepszych i najzabawniejszych komedii romantycznych w historii polskiego kina. Co więcej, doczekał się dwóch równie udanych kontynuacji.

4. "Tylko mnie kochaj" (2006)

Głównym bohaterem filmu jest Michał (w tej roli Maciej Zakościelny) - współwłaściciel dużej firmy architektonicznej, który prowadzi nudne życie. Świeżości nie wprowadza nawet bliska znajomość z Agatą (drugą współwłaścicielką firmy). Kiedy wydaje się, iż nic nie może zmienić tego spokojnego życia, do drzwi mieszkania Michała puka siedmioletnia Michalina. Od tego momentu całe życie mężczyzny staje na głowie.

Zabawna, lekka i ciepła komedia polska, którą każdy w naszym kraju oglądał przynajmniej raz w życiu. Właśnie od tej produkcji ruszyła kariera młodziutkiej wówczas Julii Wróblewskiej.

Zobacz też: >> Netflix: TOP 10 najlepszych dokumentów Netflixa <<

5. "Podatek od miłości" (2018)

Kim tak naprawdę jest Marian? Facetem do towarzystwa i seksualnym guru, z którego usług korzysta połowa kobiet w stolicy? Coachem o kontrowersyjnych metodach? A może po prostu sprytnym oszustem uwodzącym płeć przeciwną? Rozwiązania tej zagadki podejmie się ambitna inspektor podatkowa Klara. Czy nieustępliwa urzędniczka zdoła znaleźć odpowiedź, zanim sama wpadnie w miłosne sidła Mariana? W rolach głównych Grzegorz Damięcki i Aleksandra Domańska.

Ten lekki i przyjemny film jest idealnym dowodem na to, że nawet bez zatrudniania czołowych aktorów polskiej sceny filmów romantycznych (pokroju Tomasza Karolaka i Piotra Adamczyka) można osiągnąć prawdziwy sukces.

6. "Nie kłam, kochanie" (2008)

Piotr Adamczyk w roli nałogowego kobieciarza, którego z finansowych tarapatów wyciągnąć może już tylko majątek cioci z zagranicy. Majętna krewna stawia jednak warunek - przepisze bohaterowi swój życiowy dobytek, dopiero gdy ten w końcu się ustatkuje i weźmie ślub. Film ten opowiada z pozoru lekką historię miłosną, jednak nie pozostająca w oderwaniu od życia, w której wszelkiego rodzaju zawirowania towarzyszące bohaterom wypływają z sytuacji realnych. Ma on na calu pokazanie, w jaki sposób kłamstwo i manipulacja może stanąć w szranki z uczciwością, prostolinijnością i naiwnością. I – kto kogo "przechytrzy", kto wygra ten pojedynek, w którym stawką jest miłość?

7. "Śniadanie do łóżka" (2010)

Tomasz Karolak jako zdolny lecz pechowy kucharz, który ku swemu ogromnemu zaskoczeniu trafia na okładkę popularnego magazynu i z dnia na dzień staje się celebrytą. Sesja zdjęciowa przynosi mu sławę i nieoczekiwaną miłość. Bohater zakochuje się bez pamięci w ponętnej stylistce Marcie (w tej roli Małgorzata Socha), jednak jego była partnerka Ewa (tak się składa, że przełożona jego nowej wybranki) zdolna jest do wszystkiego, aby tylko odzyskać jego względy. Piotra z kolejnych opresji wyciąga jego niezawodny przyjaciel Konrad (Piotr Adamczyk) - koneser zarówno japońskiej kuchni, jak i japońskich kobiet.

8. "Narzeczony na niby" (2018)

Julia Kamińska wciela się tu w rolę Kariny - młodej kobiety, która ze wszystkich sił próbuje stworzyć w końcu szczęśliwy i zdrowy związek. Jednak jedno nieprzewidziane zdarzenie i jedno z pozoru niewinne kłamstewko zamieni jej uporządkowane życie w prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Szybko okaże się, że każdy z bohaterów ma tak naprawdę coś do ukrycia. Gdy prawda wyjdzie na jaw, wszyscy będą musieli zrobić w końcu porządek w swoich związkach i w swoich sercach. W filmie występują również m.in. Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Barbara Kurdej-Szatan i Mikołaj Roznerski.

Zobacz też: >> TOP 40: Najlepsze seriale kostiumowe w historii <<

9. "Dlaczego nie!" (2007)

Małgosia (Anna Cieślak)  to dziewczyna pochodząca z prowincji pochodzi z prowincji, która przyjeżdża do Warszawy przyjeżdża, by zacząć studia na Akademii Sztuk Pięknych. Po zdobyciu dyplomu musi znaleźć pracę, co okazuje się niełatwym zadaniem. Czy jednak wszystko skończy się szczęśliwie i  Małgosia znajdzie nie tylko wymarzoną pracę, ale również miłość swojego życia? U boku Anny Cieślik zobaczycie również m.in. Macieja Zakościelnego, Tomasza Kota, Małgorzatę Kożuchowską i Annę Przybylską.

Krytycy zarzucali filmowi nadmierną naiwność i sztampowość przedstawianej historii. I choć podnoszone argumenty były w dużej mierze słuszne, to gdy uda wam się przymknąć oko na wymienione defekty, pozostaje tylko cieszyć się lekką i pokrzepiającą komedią romantyczną, która jest idealnym sposobem na zrelaksowanie się po ciężkim dniu.

10. "Kochaj i tańcz!" (2009)

Główną bohaterką jest tutaj Hania - poukładana życiowo początkująca dziennikarka, która nagle odkrywa w sobie taneczną pasję. Pewnego dnia spotyka fanatyka street dance, Wojtka, któremu marzy się wielka kariera na Broadway’u. To właśnie dzięki niemu dziewczyna zacznie rozumieć, że usilnie dążąc do stabilizacji może przeoczyć coś niezwykle ważnego. W filmie występują m.in. Izabella Miko, Mateusz Damięcki, Rafał Królikowski, Katarzyna Figura i Jacek Koman.

Dla fanów kina tanecznego pozycja obowiązkowa. Niech nie zwiedzie was fakt, że to polska produkcja, a nie megahit zza oceanu, bowiem nasze "Kochaj i tańcz!" można bez żenady postawić w jednym rzędzie z filmami pokroju "Step up!" i "Darty Dancing".

Nie przegap: >> TOP 10: Najlepsze filmy wojenne wszech czasów <<

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.