Top 10 najlepszych filmów rosyjskich

Sergiusz Kurczuk
27.08.2018
Aktualizacja: 22.01.2020 12:35
Top 10 najlepszych filmów rosyjskich Fot. kadr z filmu Iwan Groźny

27 sierpnia w Rosji obchodzony jest Dzień kina. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować listę najlepszych rosyjskich filmów. 

Gdyby nie rosyjscy filmowcy, być może kinematografia nie miałby takiego kształtu, jaki ma obecnie. W czasach, kiedy kino stawiało pierwsze kroki, radzieccy twórcy mieli wielki wpływ na wciąż powstający wówczas język filmu. W kolejnych latach, już w czasach powojennych, również tworzyli dzieła cieszące się uznaniem na całym świecie. Po upadku komunizmu, chociaż zniknęła cenzura, filmowcy w Rosji mieli niezwykle trudny okres, ale po kilku ciężkich latach wszystko wróciło do normy i rosyjska kinematografia (zarówno komercyjna, jak i artystyczna) odrodziła się i jest doceniana na festiwalach filmowych również poza granicami kraju.

27 sierpnia Rosjanie obchodzą Dzień kina. Z tej okazji stworzyliśmy dla Was listę 10 najlepszych filmów rosyjskich. 

10. „Pancernik Potiomkin” (1925)

Klasyka, której twórcą jest Siergiej Eisenstein, niejednokrotnie została uznana za jeden z najwybitniejszych filmów w historii kina. „Pancernik Potiomkin” jest drugą częścią trylogii, na którą składają się „Strajk” i „Październik: 10 dni, które wstrząsnęły światem”. Produkcja została oparta na prawdziwych wydarzeniach - powstaniu marynarzy tytułowego statku. Na szczególną uwagę zasługuje scena masakry ludności na odeskich schodach. Eisenstein słynący z kinowych eksperymentów posłużył się wieloma zabiegami operatorskimi i montażowymi, które zrewolucjonizowały kino.

9. „Człowiek z kamerą” (1929)

W zestawieniu nie mogło zabraknąć kolejnej pozycji ze złotej ery filmu radzieckiego. Dziga Wiertow był kolejnym pionierem rosyjskiej kinematografii. W filmie „Człowiek z kamerą” reżyser posłużył się jeszcze bardziej odważnymi środkami ekspresji, które w przyszłości wykorzystało wielu twórców. Eksperymentalna produkcja opowiada o codziennym życiu ludzi zamieszkujących rosyjskie miasta. Film Wiertowa ma więc nie tylko ogromną wartość artystyczną, ale również dokumentalną. 

8. „Lecą żurawie” (1957)

Melodramat wojenny Michaiła Kałatozowa został nagrodzony przez jury festiwalu w Cannes Złotą Palmą w 1958. Historia skupia się na parze zakochanych - Borysa i Weroniki. Miłość zostaje jednak wystawiona na próbę przez II wojnę światową - chłopak wyrusza walczyć na froncie. Dziewczyna czeka na niego w ojczyźnie, nie widząc, że zginął podczas próby uratowania swojego kompana. Film „Lecą żurawie” to uniwersalna historia o trudach miłości i lojalności, a Weronika stała się ikoną kobiety w kinie radzieckim. 

7. „Stalker” (1979)

Trudno wybrać najlepszy film Andrieja Tarkowskiego, bo o twórczości tego reżysera spokojnie można by zrobić osobną listę Top 10. Za najwybitniejsze dzieło filmowca uważa się „Stalkera”. Dramat science fiction opowiada o postapokaliptycznym świecie, w którym tytułowy bohater prowadzi dwóch podróżników do tajemniczego miejsca, w którym znajduje się komnata spełniająca marzenia. W „Stalkerze”, podobnie jak w innych filmach Tarkowskiego, widzimy wyraźnie podkreśloną duchowość, odnosząca się do rosyjskich wierzeń, która pojawia się na wielu poziomach tej wielowarstwowej kompozycji. 

6. „Moskwa nie wierzy łzom” (1980)

Romans Władimira Mieńszowa opowiada o losach trzech przyjaciółek - Kateriny, Antoniny i Ludmiły. Widz poznaje je jako panny i przeżywa wraz z nimi perypetie dotyczące ich życia. Mimo wielu niekiedy traumatycznych zmian w biografiach bohaterek, pozostaje jedna niezmienna rzecz - ich przyjaźń.

5. „Idź i patrz” (1985)

Kolejna pozycja, której tematyka odnosi się do II wojny światowej. W filmie Elema Klimowa poznajemy nastoletniego Florę, który wbrew zakazom matki zostaje partyzantem. Wkrótce obóz powstańców zostaje zaatakowany przez niemieckie wojsko, co zmusza głównego bohatera do ucieczki. „Idź i patrz” opowiada o horrorze wojny i pokazuje dorastanie w świecie, w którym trudno doczekać kolejnego dnia.

4. „Assa” (1987)

Dramat Sergieja Sołowjowa rozgrywa się na Krymie w latach 80. XX wieku. Film ma dwie płaszczyzny. Na jednej z nich poznajemy losy młodego muzyka Bananana, który zakochuje się w córce miejscowego gangstera. Druga opowiada o zamachu z XVIII wieku.  

3. „Spaleni słońcem” (1994)

Nikita Michałkow stworzył dramat historyczny, który rozpoczął trylogię filmów. Rzecz dzieje się w latach 30. XX wieku. Głównym bohaterem jest weteran wojenny, który prowadzi sielankowe życie w letniskowym domu pod Moskwą. Idyllę przerywa gość ze stolicy, który okazuje się być dawną miłością żony pułkownika i agentem NKWD. Film „Spaleni słońcem” został nagrodzony Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes. 

2. „Powrót” (2003)

W dramacie Andrieja Zwiagincewa głównymi bohaterami są bracia, których ojciec wraca do domu po 12 latach nieobecności. Postanawia zabrać synów w długą podróż na wyspę. Podczas wyprawy poznajemy relacje między całą trójką, wędrówka pokazuje się też testem z męskości i dojrzałości.

1. „Niemiłość” (2017)

Andriej Zwiagincew stworzył poruszającą historię dwójki ludzi, którzy nie potrafią się komunikować i nie łączy ich ze sobą nic, poza niechcianym 12-letnim synem. Oboje mają zamiar stworzyć nowe rodziny z innymi partnerami. Jedyną przeszkodą jest nastoletni chłopak.

Wszyscy entuzjaści kina rosyjskiego nie powinni także przegapić dokumentu Kiriłła Sieriebriennikowa pod tytułem „Lato”. Film opowiada o radzieckim rocku w latach 80. XX wieku. Do polskich kin produkcja trafi już 31 sierpnia 2018 roku. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.