Joanna Kulig - 10 ciekawostek o gwieździe "Zimnej Wojny"

Natalia Nowecka
17.01.2019 12:23
|center

Podbiła już Polskę, teraz wojuje w Hollywood. Joanna Kulig to obecnie najpopularniejsza aktorka Polskiej sceny filmowej. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Joanna Kulig przeżywa właśnie złoty okres swojej kariery. Rola w „Zimnej Wojnie” Pawła Pawlikowskiego sprawiła, że znalazła się na językach nie tylko wszystkich Polaków, ale i całego świata. Postanowiliśmy zatem przybliżyć wam nieco jej postać i stworzyliśmy zestawienie 10 ciekawostek o najpopularniejszej aktorce w naszym kraju.

10 ciekawostek o Joannie Kulig

1. Jest jedną z najczęściej nagradzanych polskich aktorek

Rola w „Zimnej Wojnie” przyniosła Joannie międzynarodowy rozgłos, uznanie w świecie filmowym oraz, co za tym idzie, wyróżnienia w postaci nagród. Za rolę Zuli uhonorowana została nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej, zwaną potocznie „europejskimi Oscarami”, w kategorii Najlepsza Europejska Aktorka, zaś na festiwalu filmowym w Palm Springs otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki w filmie nieanglojęzycznym. Mówiło się również, że ma realną szansę dostać Oscara za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Żeńską, lecz niestety fani aktorki przeliczyli się z nadziejami.

Zobacz również: >> "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z trzema nominacjami do Oscarów 2019 <<

Nie jest to jednak pierwsza rola za którą Joanna Kulig została doceniona. Dzięki rolom w filmach „Sponsoring” i „Środa, czwartek rano” aktorka otrzymała m.in. Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej "Polskie Orłyoraz trzy Złote Lwy, co czyni ją jedną z najczęściej nagradzanych aktorek w naszym kraju.

2. W 2018 roku dołączyła do prestiżowej amerykańskiej agencji

Dzięki sławie i uznaniu w środowisku filmowym, które przyniosła jej rola w „Zimnej Wojnie”, pod koniec 2018 roku Joanna Kulig dołączyła do prestiżowej amerykańskiej agencji aktorskiej CAA (Creative Artists Agency), która pod swoimi skrzydłami ma również takie sławy jak Meryl Streep, Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Tom Cruise, czy Sharon Stone. Miejsce w tak zaszczytnym gronie należy zatem uznać za ogromne wyróżnienie dla Polskiej aktorki.

Joanna Kulig i Brad Pitt,  Amazon Studios Holiday Party, Los Angeles,

3. Grała u boku hollywoodzkich gwiazd

W trakcie swojej dotychczasowej kariery Joanna Kulig kilkukrotnie miała okazję zagrać w towarzystwie czołowych hollywoodzkich gwiazd. Wystąpiła m.in. u boku Ethana Hawke’a w filmie „Kobieta z piątej dzielnicy”, zaś w „Sponsoringu” towarzyszyła cenionej francuskiej aktorce Juliette Binoche.

Joanna Kulig i Ethan Hawke, La femme du 5eme Fot. Joanna Kulig i Ethan Hawke, w filmie "Kobieta z piątej dzielnicy"

4. Zagrała w amerykańskim serialu od Amazon Studios

Dzięki występie w „Zimnej Wojnie” kariera Joanny ruszyła z przysłowiowego kopyta. Pod koniec 2018 roku media obiegła informacja, iż polska aktorka otrzymała angaż w nowym serialu od Amazon Studios„Hanna”, w którym zagrała u boku m.in. Joela Kinnamana (znanego z popularnego serialu Netflixa „Altered Carbon” oraz „Legionu Samobójców”) oraz Mireille Enos („World War Z”). Niedawno pojawił się pierwszy zwiastun produkcji.

THE KILLING, od lewej): Joel Kinnaman, Mireille Enos, 'Pilot/The Cage', (Season 1, ep. 101, aired April 3, 2011), 2011

5. Do grona jej wielbicieli dołączyła Natalie Portman

Po międzynarodowym sukcesie „Zimnej Wojny” na Joannę Kulig spadł prawdziwy deszcz komplementów. Rolą Zuli zachwyciła nie tylko samych widzów, krytyków i światowej sławy stylistów, ale również „kolegów po fachu”. Swój zachwyt talentem Joanny wyraziła sama Natalie Portman, jedna z najbardziej cenionych aktorek światowego formatu. Gwiazda filmów takich jak „Leon Zawodowiec”, „Gwiezdne Wojny”, czy „Czarny Łabędź” (za rolę, w którym otrzymała Oscara) opublikowała na swoim InstaStory zdjęcie plakatu filmu „Zimna Wojna”, który opatrzyła słowami: Ten film i ta aktorka są fantastyczni!”, co trzeba przyznać jest nie lada komplementem.

Natalie Portman zachwycona Joanną Kulig i

6. Wystąpiła w sesji zdjęciowej z m.in. Nicole Kidman i Margot Robbie

Nazwisko Joanny Kulig znalazło się na liście najlepszych aktorek 2018 roku prestiżowego „W Magazine”, co zaowocowało jej udziałem w sesji zdjęciowej z wieloma hollywoodzkimi gwiazdami. Polskiej aktorce przyszło pozować w boku sław takich jak Nicole Kidman, Margot Robbie, Jonah Hill, Michael B. Jordan, Eddie Redmayne, czy Rami Malek.

7. Ukończyła technikum hotelarskie

Nastoletnia Joanna Kulig, pomimo uczęszczania do szkoły muzycznej, postanowiła również zdobyć praktyczny zawód i uczęszczała do technikum hotelarskiego. W jednym z wywiadów wyznała:

Miałam dwa światy. Jeden artystyczny, kiedy siadałam w dużej, pustej sali przed pianinem i ćwiczyłam klasyczne utwory, wyobrażając sobie różne emocje, a drugi ten bardziej przyziemny, gdzie uczyłam się technologii żywienia czy technik ścielenia łóżek. Do dzisiaj, gdy jestem w jakimś w hotelu na świecie, odzywa się we mnie instynkt hotelarza i sprawdzam, jak są pościelone”.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju Fot. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju

8. Marzyła o karierze piosenkarki

Urodzona w muzykalnej rodzinie, Joanna Kulig od dziecka chciała być piosenkarką. Uczęszczała do szkoły muzycznej i wraz z rodzeństwem występowała na rozmaitych wydarzeniach typu wesela, czy dansingi. W wieku szesnastu lat wzięła udział w programie telewizyjnym „Szansa na sukces” , gdzie wygrała odcinek, a podczas rocznego finału uplasowała się na trzecim miejscu. Wystąpiła również w popularnym talent-show „Idol”, w którym dotarła do półfinału. Jednak, gdy po raz drugi nie udało jej się dostać na wydział jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, podjęła decyzję o studiach aktorskich.

9. Chciała zrezygnować z aktorstwa

Pomimo początkowych sukcesów, Joanna Kulig miała moment zawodowego kryzysu i rozważała porzucenie kariery aktorskiej. W książce Łukasza Maciejewskiego pt. „Aktorki” Kulig wspominała:

„Świadomie zrezygnowałam z etatu w Starym Teatrze, pochowałam do szafy wszystkie nagrody za rolę w filmie "Środa, czwartek rano" i zdecydowałam, że zrywam z aktorstwem, a przynajmniej zawieszam swoją aktywność. Powiedziałam sobie: koniec, już z tego rezygnuję, to nie jest dla mnie. I właśnie wtedy pokazano w telewizji "Doktor Halinę". Byłam zdumiona. Siedzę, oglądam ten spektakl i myślę sobie: "Jezu, przecież ja całkiem nieźle gram".”

10. Jej siostra również jest aktorką

Nie każdy wie, że obecnie najpopularniejsza aktorka w naszym kraju ma młodszą siostrę, która też jest aktorką. Justyna Schneider rozpoczynając swoją karierę, jako pseudonim artystyczny przyjęła nazwisko prababci, ponieważ nie chciała być mylona siostrą. Jak wyznała w programie Dzień Dobry TVN: „Tak naprawdę obie nazywamy się Kulig. Ale ponieważ nasze imiona brzmią podobnie, to zdecydowałam się na przyjęcie pseudonimu artystycznego, nazwiska naszej prababci Schneider, żebyśmy nie były mylone”.

Młodszą z sióstr Kulig możecie znać z takich produkcji, jak „Los Numeros”, „Supermarket” oraz seriali „Plebania”, „Na dobre i na złe” i „Na Wspólnej”.

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.