10 filmów i seriali science fiction opartych na prawdziwych wydarzeniach

Sergiusz Kurczuk
23.11.2017 15:19
10 filmów i seriali science fiction opartych na prawdziwych wydarzeniach Fot. kadry z filmów i seriali Z Archiwum X, Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Stranger Things, Plazma

Spotkania z UFO, tajemnicze eksperymenty rządowe, legendarne stworzenia widziane przez świadków - to tylko niektóre wątki pojawiające się w filmach i serialach science fiction. Sprawdź, które produkcje mają więcej wspólnego z rzeczywistością, niż Ci się wydaje.

„Oparte na prawdziwych wydarzeniach” - ten napis bardzo często pojawia się na samym początku filmu. Czasem jest nadużywany, ale w niektórych niewiarygodnych historiach tkwi ziarnko prawdy. Jakiś czas temu stworzyliśmy zestawianie horrorów opartych na faktach. Tym razem weźmiemy pod lupę produkcje opowiadające o UFO, kryptydach i tajnych eksperymentach rządowych. Te tematy są ciągle żywe w świadomości twórców, ale przede wszystkim widzów. Oto 10 seriali i filmów science fiction opartych na prawdziwych wydarzeniach.

10. Dystrykt 9 (2009)

Trudno uwierzyć, że nowatorski film Neilla Blomkampa był inspirowany rzeczywistymi wydarzeniami. W końcu „Dystrykt 9” opowiada o kosmitach, którzy przylatują na Ziemię. Kiedy okazuje się, że obcy nie przybyli, by podbić nasz świat, rządy światowe robią z nich uchodźców, osadzając przybyszy w obozach przejściowych. Prywatna spółka postanawia bez względu na dobro kosmitów, wykorzystać ich, by zarobić. 

W tym przypadku prawdziwe wydarzenia nie dotyczą obcych, ale tego, jak zostali potraktowani przez światowych przywódców. Akcja filmu dzieje się w RPA. Jeszcze w latach 90. w tym afrykańskim kraju panował apartheid, czyli system polityczny oparty na segregacji rasowej. Czarnoskórzy mieszkańcy RPA byli na siłę oddzielani od białych obywateli, podobnie jak kosmici od ludzi w filmie Blomkampa.

9. Black Mirror (2011)

Ten serial był przełomem w podejściu do produkcji science fiction. Celnie punktował przywary współczesnego świata, snując mroczną wizję tego, co czeka ludzkość w niedalekiej przyszłości. Wiele elementów pojawiających się w tej antologii inspirowanych było prawdziwymi wydarzeniami lub prawdopodobnymi scenariuszami tego, co nas czeka, opartymi na trendach pojawiających się w teraźniejszości.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak 1. odcinek 3. sezonu, zatytułowany „Nosedive”, w którym w krzywym zwierciadle pokazano, do czego może doprowadzić ciągłe ocenianie w mediach społecznościowych. Pomysł na stworzenie odcinka nie został zainspirowany jedynie aplikacjami w stylu Tindera. Chiński rząd od kilku lat pracuje nad systemem, który jeszcze bardziej pomógłby nadzorować obywateli. System miałby oceniać wartość mieszkańca w każdym aspekcie jego życia. 

8. Przepowiednia (2002)

Film z Richardem Gerem opowiada o tajemnicy, którą główny bohater odkrywa tuż po tragicznej śmierci swojej żony. Okazuje się, że kobieta miała wizje, w których pojawiał się Człowiek-ćma. Po jakimś czasie protagonista trafia w niewyjaśnionych okolicznościach do miasteczka, którego mieszkańcy są świadkami dziwnych zjawisk, poprzedzających różnego rodzaju tragedie.

Człowiek-ćma nie jest wymysłem reżysera „Przepowiedni”. W 1967 roku w Ohio doszło do wypadku, w którym zginęło 46 osób. Zawalił się most łączący dwa stany. Oficjalnie winna była stara konstrukcja mostu, ale pojawiły się głosy ludzi, którzy przed tragedią widzieli skrzydlate stworzenie wielkości człowieka. Według nich to Mothman (jak nazwano stwora) był odpowiedzialny za wypadek.

7. Inwazja: Bitwa o Los Angeles (2011)

W filmie z Aaronem Eckhartem w roli głównej dochodzi do zmasowanego ataku na Ziemię. Ostatnim bastionem zostaje Los Angeles. Dzielni żołnierze starają się ocalić naszą planetę przed kosmitami. Chociaż w rzeczywistości nie doszło do tak dramatycznych sytuacji jak w produkcji „Inwazja: Bitwa o Los Angeles”, w czasie drugiej wojny światowej nad Miastem Aniołów zauważono dziwne zjawisko.

W 1942 roku w środku nocy miasto pogrążyło się w mroku z powodu awarii prądu. Mieszkańcy byli przekonani, że to atak Japończyków. Na horyzoncie dostrzeżono niezidentyfikowane obiekty latające, które uznano za japońskie samoloty. Zaczęto strzelać z pociskami przeciwlotniczymi. W wyniku chaosu w wypadkach samochodowych zginęły 3 osoby, a dwie doznały ataku serca z powodu histerii. Rano nie znaleziono jednak śladu wrogów.           

6. Roswell (1994)

Film z gwiazdą „Miasteczka Twin Peaks” Kylem MacLachlanem opowiada o najsłynniejszym zdarzeniu związanym z UFO. W telewizyjnej produkcji okazuje się oczywiście, że tajemniczy rozbity obiekt, jest statkiem kosmitów, a po latach wychodzi na jaw spisek rządu amerykańskiego, który za wszelką cenę chciał ukryć niewygodną prawdę o przybyszach z obcej planety.

O wydarzeniach z 1947 roku w Roswell słyszał chyba każdy, nawet osoba nieinteresująca się historiami o UFO. Spadający świecący obiekt zaobserwowało małżeństwo Wilmot. Sprawą zajęło się wojsko i po śledztwie ogłoszono, że srebrnym dyskiem był meteorologiczny balon sondażowy. Nie wszyscy obywatele USA uwierzyli w oświadczenie armii i natychmiast pojawiło się mnóstwo teorii spiskowych o ukrywanym przez rząd statku kosmicznym.

5. Z Archiwum X (1993)

Ten serial rozpalił wyobraźnię wielu zwolenników teorii spiskowych. Twórcy często inspirowali się prawdziwymi, niewyjaśnionymi wydarzeniami z akt rozmaitych służb. Na uwagę zasługuje odcinek „Unit 731”, w którym Mulder i Scully trafiają na trop japońskich naukowców pracujących nad hybrydą człowieka i kosmity.

Chociaż fakty, które zainspirowały twórców odcinka, nie są tak spektakularne, w latach 30. i 40. XX wieku rzeczywiście istniała w Japonii Jednostka 731. Był to projekt wojskowy, w którym sprawdzano wytrzymałość kobiet i mężczyzn. Eksperymentowano na ludziach, by uzyskać broń biologiczną, która byłaby najpotężniejsza na świecie. W ciągu trwania projektu zabito ponad 3 tysiące więźniów - od wiwisekcji po zakażanie śmiercionośnymi wirusami. 

4. Bliskie spotkania trzeciego stopnia (1977)

Słynny film Stevena Spielberga opowiadał o kontaktach z kosmitami. W produkcji dochodzi do różnych form spotkania z UFO. Film nie bazuje na żadnym konkretnym wydarzeniu z prawdziwego życia. Jest raczej syntezą opowieści naocznych świadków, którzy przeżyli bliskie spotkania trzeciego stopnia. Do pracy nad produkcją został zaangażowany doktor J Allen Hynek - astronom, który pomógł sklasyfikować rodzaje kontaktów z niezidentyfikowanymi obiektami latającymi. 

Udział eksperta w produkcji filmu spowodował, że NASA napisał do Spielberga 20-stronicowy list na temat... zagrożenia, które może wywołać premiera filmu o tej tematyce. Reżyser stwierdził, że skoro rządowa organizacja pofatygowała się napisaniem pisma, coś musi być na rzeczy...

3. The OA (2016)

Serial Netfliksa opowiada o kobiecie, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach i nagle po 7 latach powróciła z dziwacznymi umiejętnościami. W produkcji pojawiają się wątki nadprzyrodzone, ale okazuje się, że pomysł na serial zrodził się całkiem zwyczajnie - podczas podsłuchanej rozmowy. Brit Marling, która wciela się również w główną bohaterkę, usłyszała kobietę, opowiadającą o śmierci klinicznej. 

Twórczyni serialu rozmawiała z kobietą, która według Marling po powrocie zza światów „nadawał na innych falach”. Opowieść o opuszczeniu własnego ciała i nieziemskich odczuciach towarzyszących temu doświadczeniu sprawiła, że w głowie aktorki narodziła się idea, która wyewoluowała w serial „The OA”.

2. Plazma (1988) 

W filmie z 1988 roku dziwna substancja, przypominająca galaretowatą bryłę pożera wszystko na swej drodze, w tym mieszkańców Ziemi. Wraz z wchłoniętymi ofiarami, zwiększa swoją masę. Stworzenie pojawia się na naszej planecie dzięki meteorytowi, który uderzył o jej powierzchnię. Wkrótce tajemniczy organizm wywołuje panikę i tylko ekipa zwalczająca zagrożenie ekologiczne, może stawić czoła tytułowej plazmie.

Trudno w to uwierzyć, ale ten film naprawdę bazuje na prawdziwej historii. W 1950 roku patrol policji z Filadelfii brał udział w niecodziennym wydarzeniu. Funkcjonariusze zauważyli obiekt, który spadł z nieba. Ciekawość zaprowadziła ich na miejsce upadku. Znaleźli tam fioletową galaretowatą bryłę wielkości dorosłego człowieka. Szybko wezwali wsparcie, ale dziwne zjawisko wyparowało, zanim na miejscu znaleźli się inni ludzie.

1. Stranger Things (2016)

Serial braci Duffer robi furorę wśród milionów widzów na całym świecie. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale historia o dziewczynce posiadające nadprzyrodzone moce i potworach z innego wymiaru też opiera się na faktach. Oczywiście rzeczywistość nie jest tak kolorowa, jak hit Netfliksa. W czasach II wojny światowej na Long Island znajdowało się miejsce zwane Camp Hero. Był to ośrodek z wielkim talerzem satelitarnym i ciągnącymi się pod ziemią  bunkrami.

Od dawna plotkowano, że na terenie bazy wojskowej dokonywane są eksperymenty psychologiczne na ludziach. Jednak człowiek nazwiskiem Preston Nichols wyznał po latach na łamach swojej książki o wiele straszniejszą prawdę na temat Camp Hero. Mężczyzna twierdzi, że w ośrodku eksperymentowano z portalami do innych wymiarów. Naukowcy mieli wysyłać dzieci i bezdomnych w podróże w czasie, a ich celem było stworzenie broni, która ma wywoływać u wrogów choroby psychiczne. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.