Chiński film pobił rekord "Avengers: Endgame". Miał najlepsze kinowe otwarcie w historii!

15.02.2021 14:00
Chiński film pobił rekord "Avengers: Endgame". Miał najlepsze kinowe otwarcie w historii! Fot. Walt Disney Studios Motion Pictures/Moviestore/Shutterstock/Rex Features/East News

Chińscy widzowie przywitali Rok Bawoła w kinach. Debiutujący 12 lutego film "Detective Chinatown 3" właśnie miał najlepsze otwarcie w historii kina, zarabiając w Kraju Środka prawie 400 milionów dolarów w 3 dni!

Detective Chinatown 3 pobił rekord Avengers: Endgame

Podczas, gdy europejskie i amerykańskie kina zastanawiają się nad swoją przyszłością, Chińczycy lgną na seanse w rekordowych ilościach. Z informacji podanych przez Deadline wynika, że debiutujący właśnie "Detective Chinatown 3" przyniósł około 398 milionów dolarów przychodu, bijąc dotychczasowy rekord "Avengers: Endgame", które w ciągu pięciu dni w Chinach zarobiło około 340 milionów dolarów.

Polecamy

To nie tylko rekordowy wynik w historii chińskich kin, ale przemysłu ogólnie - wcześniej bowiem najlepszy wynik weekendowy na pojedynczym rynku należał do "Avengers: Endgame", które w samym USA zarobiło 357 milionów dolarów w ciągu 3 dni od swojej premiery.

"Detective Chinatown 3" pobiło również rekord jeśli chodzi o kina i ekrany IMAX. Produkcja zarobiła ponad 23,5 miliona dolarów w tym formacie, co jest najlepszym wynikiem w historii chińskiej kinematografii. Serwis Maoyan sugeruje, że produkcja skończy swoją przygodę w kinach z wynikiem około 750 milionów dolarów przychodu, co jest ćwiartką globalnego wyniku "Avengers: Endgame".

Polecamy

Jedno jest pewne - po słabym 2020 roku, chińskie kina odbiły się od dna. Otwarcie ich w lipcu 2020 roku spowodowało, że Chiny (nawet mimo wspomnianych słabych wyników) stały się najlepiej zarabiającym rynkiem filmowym na świecie. Zdaje się, że najwyższe miejsce podium zajmą również w tym roku.

Zresztą wystarczy spojrzeć na to, że tylko w noworoczny weekend przychód z chińskich kin wyniósł około 700 milionów dolarów - to 1/3 tego, co amerykańskie kina zarobiły w całym 2020 roku i 6% globalnego rynku w 2020 roku.

Patrząc na te liczby można się więc nieco uspokoić - kina powinny stanąć na nogi, kiedy tylko zelżeje pandemia. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.