David Fincher o legendzie „Obywatela Kane’a”. Pierwsze informacje o filmie „Mank”

06.09.2020 14:53
David Fincher o legendzie „Obywatela Kane’a”. Pierwsze informacje o filmie „Mank” Fot. . materiały prasowe Netflix

David Fincher stworzy film biograficzny dla platformy Netflix. Film „Mank” opowie burzliwą historię współscenarzysty filmu „Obywatel Kane” Orsona Wellesa, czyli Hermana „Manka” Mankiewicza. Właśnie podzielono się pierwszymi szczególami projektu. 

Platforma Netflix wybrała 5 września na podzielenie się pierwszymi zdjęciami z filmu biograficznego „Mank” oraz nowymi informacjami, dotyczącymi tajemniczego projektu uznanego amerykańskiego reżysera, Davida Finchera.

5 września nie jest datą przypadkową. To właśnie tego dnia w 1941 roku odbyła się amerykańska premiera obrazu, który w następnych latach stał się synonimem filmowego arcydzieła.

W tym miejscu warto zwrócić także uwagę, żę film Wellesa wkupił się w łaski Amerykańskiej Akademii Filmowej, która nominowała go do aż 9 Oscarów. Znamiennym jest także to, że film ostatecznie otrzymał tylko jedną statuetkę – właśnie za scenariusz oryginalny, napisany przez Orsona Wellesa i Hermana J. Mankiewicza.

Przeczytaj także

Film „Mank” wedle pierwszych informacji, zamieszczonych w Internecie przez platformę Netflix, ma opowiedzieć właśnie o burzliwym okresie pracy mężczyzny nad scenariuszem do filmu.

„Mank” – zdjęcia z projektu

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia, osadzonego na początku lat 30. XX wieku projektu filmowego.

„Mank” – obsada i ekipa

Reżyserią czarno-białego filmu zajmnie się David Fincher, twórca takich filmów, jak „Fight Club”, „Siedem”, czy „Zodiaka”. Co niezwykle ważne – scenariusz do filmu wyszedł spod ręki Jacka Finchera, ojca Davida. Pierwsza wersja scenariusza miała powstać już na początku lat 90. 

Przeczytaj także

Na ekranie zobaczymy zaś plejadę hollywoodzkich gwiazd. W rolę główną wcieli się Gary Oldman. Partnerotwać mu będą: Amanda Seyfried, Lily Collinc, Tuppence Middleton oraz Tom Burke, który wcieli się w postać samego reżysera, Orsona Wellesa.

Wartym wynotowania jest też fakt, że za muzykę odpowiadać będą stali współpracownicy Finchera, muzycy zespołu Nine Inch Nails, czyli Trent Reznor i Atticus Ross.

Przeczytaj także

„Mank” – kiedy premiera?

Chwilowo nieznana jest data premiery obrazu. Można jednak zakładać, że Netflix będzie chciał wykorzystać 80. rocznicę wydania „Obywatela Kane’a” do promocji obrazu. Jak podaje portal IMDB – oficjalna światowa premiera filmu miała miejsce 1 maja 1941 roku w Nowym Jorku. Majowa data premiery wydaje się więc idealną okazją dla wypuszczenia tego filmu. Co więcej – właśnie w maju odbywa się też prestiżowy festiwal filmowy w Cannes. Śmiem twierdzić, że spokojnie znajdzie się na nim miejsce dla nowego obrazu Finchera.

Czytaj także: „Ojciec Chrzestny III” wróci na ekrany. W „poprawionej” wersji, nadzorowanej przez samego Francisa Forda Coppolę.

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.