Fan Marvela pokazał, jak zrobić działające okulary Tony'ego Starka [WIDEO]

17.09.2019 10:32
Spider-Man: Far From Home|undefined Fot. kadr z filmu Spider-Man: Far From Home

W filmie "Spider-Man: Far From Home" pojawiła się E.D.I.T.H. - sztuczna inteligencja zaimplementowana w okularach przeciwsłonecznych. Fan Marvela postanowił odtworzyć wynalazek Iron Mana w prawdziwym świecie. 

Do niedawna niektóre wynalazki można było zobaczyć jedynie w filmach science fiction. Wiele z urządzeń niemieszczących się kilkanaście lat temu w głowach przeciętnych ludzi, dla wielu osób jest dziś czymś tak oczywistym, jak lodówka. Jednym z największych wynalazców we współczesnej kinematografii był Tony Stark (Robert Downey Jr.) lepiej znany jako Iron Man. Jednym z ostatnich urządzeń stworzonych przez Avengera jest E.D.I.T.H. - sztuczna inteligencja mieszcząca się w zwykłych okularach przeciwsłonecznych. Czy tego typu urządzenie da się zrobić samodzielnie w domu?

"Spider-Man: Far From Home" - jak zrobić okulary E.D.I.T.H.?

Jednym z prezentów dla Petera Parkera (Tom Holland) od zmarłego Tony'ego Starka były okulary przeciwsłoneczne, które pierwszy raz pojawiły się w "Avengers: Infinity War".

Spidey szybko odkrył, że dzięki pamiątce po swoim mentorze ma możliwość korzystania z nowej sztucznej inteligencji, która nie tylko potrafiła rozpoznawać osoby w najbliższym otoczeniu czy wykrywać zagrożenia, ale również daje dostęp do satelity stworzonej przez technologię Starka, która potrafi skutecznie zlikwidować wskazany cel.

YouTuber JLaservideo postanowił pójść w ślady Iron Mana i stworzyć podobne urządzenie do okularów Starka. Z tego powodu nagrał tutorial, w którym wyjaśnia, jak stworzył własną wersję działającej E.D.I.T.H.

Oczywiście Jake Laser nie dorównał cudom zaprezentowanym w drugiej części przygód Spider-Mana, ale stworzył w pełni działające okulary, które mają zalążek sztucznej inteligencji - potrafi rozpoznawać słowa. Jak zrobić sobie E.D.I.T.H.  w domowych warunkach? Potrzebne są okulary przeciwsłoneczne, przezroczysty wyświetlacz OLED, komputer z Adurino oraz umiejętności programowania. Co prawda, żeby okulary zadziałały, w plecaku trzeba nosić komputer, do których są podłączone oraz mieć ze sobą kamerkę dość pokaźnych rozmiarów, ale urządzenie naprawdę działa.

Przeczytaj także

Niestety osoby marzące o szpiegowaniu innych ludzi trochę się rozczarują. Tekst wyświetlany na ekranie widać z obu stron. Poza tym youtuber przyznał, że wynalazek Starka nie należy do najwygodniejszych. Po pierwsze nie do końca widać, co jest napisane na wyświetlaczu, po drugie, żeby zobaczyć, co jest napisane, trzeba co jakiś czas zezować na szkło, w którym jest umieszczony OLED.

Na razie domowa wersja E.D.I.T.H. nie posiada wszystkich funkcji filmowego oryginału, ale Jake Laser jest dobrej myśli. Ma nadzieję, że w przyszłości udoskonali okulary i wyposaży je w nowe opcje - dźwięk, asystenta głosowego, możliwość tłumaczenia tekstu oraz bezprzewodowe połączenie urządzenia z komputerem. Zresztą internetowy twórca poprosił swoich widzów o nowe pomysły w komentarzach.

Po kilku tygodniach Jake Laser dodał funkcję rozpoznawania obrazów. Jak działa?

Czy w przyszłości okulary E.D.I.T.H. domowej roboty zostaną jeszcze bardziej udoskonalone? Przekonamy się niebawem.

Przeczytaj także

"Spider-Man: Far From Home" - kiedy premiera filmu na Blu-ray i DVD?

Produkcja w reżyserii Jona Wattsa w wersji cyfrowej trafiła do sprzedaży 17 września 2019 roku. Na Blu-ray i DVD "Spider-Man: Far From Home" ukazała się 1 października 2019 roku. W rolach głównych oprócz Toma Hollanda wystąpili Samuel L. Jackson, Zendaya, Cobie Smulders, Jon Favreau, JB Smoove, Jacob Batalon oraz Martin Starr, Marisa Tomei i Jake Gyllenhaal. Na razie nie wiadomo, kiedy film trafi do sprzedaży w Polsce.

Przeczytaj także

Zobacz też: Pierwsze recenzje filmu "Spider-Man: Far From Home". Kolejny hit od Marvel Studios?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.