TVP ocenzurowało wypowiedź Wojciecha Smarzowskiego z gali 43. FPFF. Jakich słów mieli nie usłyszeć Polacy?

Natalia Hluzow
23.09.2018 12:14
Wojciech Smarzowski na gali festiwalu filmowego w Gdyni|undefined Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS

W sobotę 22 września 2018 roku odbyła się uroczysta gala podsumowująca 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, z której transmisję wyemitowała tradycyjnie stacja TVP Kultura. Okazuje się jednak, że widzowie nie usłyszeli wszystkich słów, które padły ze sceny.

Choć „Kler” Wojciecha Smarzowskiego nie został obsypany nagrodami podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabualrnych w Gdyni, najnowsze dzieło reżysera „Wołynia” z pewnością przejdzie do historii festiwalu. I to nie tylko z uwagi na zachwyt krytyków i publiczności, która oklaskiwała film najdłużej ze wszystkich zaprezentowanych w tym roku w Gdyni.

W związku z trudnym tematem, jaki Smarzowski zdecydował się podjąć w swoim najnowszym dziele, wokół filmu ciągle pojawiają się nowe kontrowersje. Prawdziwym skandalem było wycofanie się Radia Gdańsk z przyznania nagrody dla najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu, kiedy wszystko wskazywało na to, że Złotego Klakiera powinien otrzymać „Kler”. Kolejna afera wybuchła wraz z pojawieniem się informacji, że stacja TVP Kultura wycięła z transmisji fragment wypowiedzi Smarzowskiego.

Festiwal w Gdyni 2018: Wojciech Smarzowski wycięty z transmisji TVP

Powody do zastanowienia przyniósł już sam fakt, że choć w programie TVP Kultura transmisja z gali 43. FPFF w Gdyni została zaplanowana na 19:30, rozpoczęto ją dopiero o 19:45 (choć sama ceremonia się nie opóźniła). Jak się później okazało, był to bufor bezpieczeństwa dla stacji, by mogła wyciąć niewygodne wypowiedzi.

I tak się też stało. Kiedy Wojciech Smarzowski wyszedł na scenę, by odebrać nagrodę specjalną za film „Kler”, zanim przystąpił do podziękowań, pozwolił sobie na komentarz pod adresem Jacka Kurskiego, mówiąc:

Ja tak w tej swojej pysze myślałem, że tym razem nagrodę wręczy mi prezes TVP.

Wypowiedź wywołała wybuch śmiechu widowni, co w całości zarejestrował Andrzej Pągowski, artysta obecny na gali.

Niestety, widzowie TVP Kultura nie mieli okazji zareagować razem z uczestnikami gali. Zacytowany wyżej fragment został bowiem wycięty z wypowiedzi reżysera.

Dla porównania chcieliśmy zamieścić link do transmisji TVP Kultura, niestety w miejscu, gdzie powinna się znajdować, pojawia się błąd strony:

TVP Kultura - transmisja z gali 43. FPFF Fot. foto: screen ze strony tvpkultura.tvp.pl

Co więcej, TVP zrezygnowało również z retransmisji gali, która miała się odbyć o północy na TVP 2. Zamiast tego wyemitowano powtórkę Festiwalu Muzyki Tanecznej. Sprawa została szeroko skomentowana w mediach społecznościowych. Na Twitterze znajdziemy m.in. wypowiedzi Tomasza Raczka i Bartka Węglarczyka, a także dziesiątek innych internautów oburzonych zaistniałą sytuacją:

>>> PRZECZYTAJ TEŻ: „Kler” Wojciecha Smarzowskiego zakazany w jednym z polskich miast? Mieszkańcy są oburzeni <<<

„Kler” Wojciecha Smarzowskiego miał swoją premierę podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W Konkursie Głównym otrzymał 3 statuetki: nagrodę publiczności, nagrodę za scenografię oraz nagrodę specjalną za podjęcie ważnego społecznie tematu. Film trafi do kin 28 września 2018 roku.

Czekamy na komentarz TVP w sprawie usunięcia wypowiedzi Wojciecha Smarzowskiego.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.