Festiwal filmowy w Gdyni: Ogłoszono listę filmów, które wezmą udział w Konkursie Głównym 45. FPFF

21.10.2020 11:55
Festiwal w Gdyni 2020|undefined Fot. . Anna Bobrowska/KFP/REPORTER/East News

W Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni o Złote i Srebrne Lwy zawalczy 14 tytułów. Wśród nich m.in. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", "Sala Samobójców. Hejter" i "Jak najdalej stąd".

Do Konkursu Głównego tegorocznego "festiwalu w Gdyni" zakwalifikowało się 14 pełnometrażowych filmów. Na oficjalnej stronie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowano również wyniki festiwalowej selekcji w w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Jakie tytuły powalczą tym razem o Złote i Srebrne Lwy oraz pozostałe nagrody?

Przeczytaj także

Festiwal w Gdyni - filmy w Konkursie Głównym 45. FPFF

Zgodnie z regulaminem 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wyboru 12 filmów do konkursu dokonał Dyrektor Artystyczny festiwalu, Tomasz Kolankiewicz, wspierany przez Zespół Selekcyjny, w składzie którego zasiadali reżyser Janusz Majewski, kulturoznawczyni dr hab. Iwona Kurz oraz krytycy filmowi Małgorzata Sadowska i Krzysztof Kwiatkowski. Pozostałe 2 filmy do konkursu włączył Komitet Organizacyjny. Na liście filmów, które wezmą udział w tegorocznym festiwalu w Gdyni, znalazły się:

 • „Amatorzy”, reżyseria: Iwona Siekierzyńska, producentka: Anna Wereda (debiut)
 • „Bliscy”, reżyseria: Grzegorz Jaroszuk, producentka: Agnieszka Kurzydło (drugi film)
 • „Jak najdalej stąd”, reżyseria: Piotr Domalewski, producent: Jan Kwieciński (drugi film)
 • „Magnezja”, reżyseria: Maciej Bochniak, producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham (drugi film)
 • „Sweat”, reżyseria: Magnus von Horn, producent: Mariusz Włodarski (drugi film)
 • „Śniegu już nigdy nie będzie”, reżyseria: Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem, producenci: Agnieszka Wasiak, Mariusz Włodarski, Viola Fügen, Michael Weber
 • „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reżyseria: Mariusz Wilczyński, producenci: Ewa Puszczyńska, Agnieszka Ścibor (debiut)
 • „Zieja”, reżyseria: Robert Gliński, producent: Włodzimierz Niderhaus
 • „Żużel”, reżyseria: Dorota Kędzierzawska, producent: Arthur Reinhart
 • „Mistrz”, reżyseria: Maciej Barczewski, producenci: Krzysztof Szpetmański, Leszek Starzyński (debiut)
 • „Tarapaty 2”, reżyseria: Marta Karwowska, producentka: Agnieszka Dziedzic (drugi film)

Wśród 14 filmów, które będą walczyły w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, znalazły się aż 4 pełnometrażowe debiuty reżyserskie i 6 drugich filmów. Oznacza to, że aż 10 filmowców poza nagrodą główną, będzie miało szanse zdobyć także statuetkę za najlepszy debiut reżyserski. 

Festiwal w Gdyni - konkursy filmów krótkometrażowych i mikrobudżetowych

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych 45. FPFF udział weźmie 27 filmów zrealizowanych przez studentów szkół filmowych, uczestników programu "30 minut" Studia Munka SFP oraz niezależnych producentów. Wraz z Dyrektorem Artystycznym wyboru filmów dokonali krytyczka filmowa Adriana Prodeus i historyk kina Maciej Gil. O tytuł najlepszego filmu krótkometrażowego powalczą: 4 filmy PWSFTiT w Łodzi, 6 etiud studenckich Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach, 7 produkcji Studia Munka SFP, 4 krótkie metraże Warszawskiej Szkoły Filmowej, 2 filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej i 4 niezależne produkcje krótkometrażowe.

Do Konkurs Filmów Mikrobudżetowych zakwalifikowało się 6 filmów zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

Przeczytaj także

Festiwal w Gdyni 2020 - kiedy się odbędzie?

Termin Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku został przesunięty z powodu pandemii koronawirusa. Zamiast tradycyjnej wrześniowej daty, ustalono, że festiwal w Gdyni odbędzie się tym razem w dniach 8-12 grudnia 2020 roku. W tym roku wydarzenie zostanie zorganizowane w formie hybrydowej, co oznacza, że pokazy w salach kinowych Centrum Festiwalowego w Gdyni będą przeznaczone tylko dla dziennikarzy, natomiast publiczność będzie mogła wziąć udział w festiwalu przez internet. Konferencje prasowe poświęcone poszczególnym filmom również odbędą się online.

Przeczytaj także

 

Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.