Festiwal filmowy w Gdyni: Ogłoszono listę filmów, które wezmą udział w Konkursie Głównym 45. FPFF

W Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni o Złote i Srebrne Lwy zawalczy 14 tytułów. Wśród nich m.in. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", "Sala Samobójców. Hejter" i "Jak najdalej stąd".
Do Konkursu Głównego tegorocznego "festiwalu w Gdyni" zakwalifikowało się 14 pełnometrażowych filmów. Na oficjalnej stronie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowano również wyniki festiwalowej selekcji w w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Jakie tytuły powalczą tym razem o Złote i Srebrne Lwy oraz pozostałe nagrody?
Festiwal w Gdyni - filmy w Konkursie Głównym 45. FPFF
Zgodnie z regulaminem 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wyboru 12 filmów do konkursu dokonał Dyrektor Artystyczny festiwalu, Tomasz Kolankiewicz, wspierany przez Zespół Selekcyjny, w składzie którego zasiadali reżyser Janusz Majewski, kulturoznawczyni dr hab. Iwona Kurz oraz krytycy filmowi Małgorzata Sadowska i Krzysztof Kwiatkowski. Pozostałe 2 filmy do konkursu włączył Komitet Organizacyjny. Na liście filmów, które wezmą udział w tegorocznym festiwalu w Gdyni, znalazły się:
- „25 lat niewinności”, reżyseria: Jan Holoubek, producentka: Anna Waśniewska-Gill (debiut)
- „Amatorzy”, reżyseria: Iwona Siekierzyńska, producentka: Anna Wereda (debiut)
- „Bliscy”, reżyseria: Grzegorz Jaroszuk, producentka: Agnieszka Kurzydło (drugi film)
- „Jak najdalej stąd”, reżyseria: Piotr Domalewski, producent: Jan Kwieciński (drugi film)
- „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, reżyseria: Maciej Kawulski, producenci: Maciej Kawulski, Tomasz Wardyn (drugi film)
- „Magnezja”, reżyseria: Maciej Bochniak, producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham (drugi film)
- „Sala samobójców. Hejter”, reżyseria: Jan Komasa, producenci: Jerzy Kapuściński, Wojciech Kabarowski
- „Sweat”, reżyseria: Magnus von Horn, producent: Mariusz Włodarski (drugi film)
- „Śniegu już nigdy nie będzie”, reżyseria: Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem, producenci: Agnieszka Wasiak, Mariusz Włodarski, Viola Fügen, Michael Weber
- „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reżyseria: Mariusz Wilczyński, producenci: Ewa Puszczyńska, Agnieszka Ścibor (debiut)
- „Zieja”, reżyseria: Robert Gliński, producent: Włodzimierz Niderhaus
- „Żużel”, reżyseria: Dorota Kędzierzawska, producent: Arthur Reinhart
- „Mistrz”, reżyseria: Maciej Barczewski, producenci: Krzysztof Szpetmański, Leszek Starzyński (debiut)
- „Tarapaty 2”, reżyseria: Marta Karwowska, producentka: Agnieszka Dziedzic (drugi film)
Wśród 14 filmów, które będą walczyły w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, znalazły się aż 4 pełnometrażowe debiuty reżyserskie i 6 drugich filmów. Oznacza to, że aż 10 filmowców poza nagrodą główną, będzie miało szanse zdobyć także statuetkę za najlepszy debiut reżyserski.
Festiwal w Gdyni - konkursy filmów krótkometrażowych i mikrobudżetowych
W Konkursie Filmów Krótkometrażowych 45. FPFF udział weźmie 27 filmów zrealizowanych przez studentów szkół filmowych, uczestników programu "30 minut" Studia Munka SFP oraz niezależnych producentów. Wraz z Dyrektorem Artystycznym wyboru filmów dokonali krytyczka filmowa Adriana Prodeus i historyk kina Maciej Gil. O tytuł najlepszego filmu krótkometrażowego powalczą: 4 filmy PWSFTiT w Łodzi, 6 etiud studenckich Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach, 7 produkcji Studia Munka SFP, 4 krótkie metraże Warszawskiej Szkoły Filmowej, 2 filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej i 4 niezależne produkcje krótkometrażowe.
Do Konkurs Filmów Mikrobudżetowych zakwalifikowało się 6 filmów zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.
Festiwal w Gdyni 2020 - kiedy się odbędzie?
Termin Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku został przesunięty z powodu pandemii koronawirusa. Zamiast tradycyjnej wrześniowej daty, ustalono, że festiwal w Gdyni odbędzie się tym razem w dniach 8-12 grudnia 2020 roku. W tym roku wydarzenie zostanie zorganizowane w formie hybrydowej, co oznacza, że pokazy w salach kinowych Centrum Festiwalowego w Gdyni będą przeznaczone tylko dla dziennikarzy, natomiast publiczność będzie mogła wziąć udział w festiwalu przez internet. Konferencje prasowe poświęcone poszczególnym filmom również odbędą się online.
Oceń artykuł