"Green Book" jest najgorzej ocenianą produkcją, która zdobyła Oscara za najlepszy film

Sergiusz Kurczuk
27.02.2019 11:59
kadr z filmu Green Book|undefined Fot. kadr z filmu Green Book

Według statystyk portalu Rotten Tomatoes zdobywca Oscara 2019 w kategorii Najlepszy film - "Green Book" jest najniżej ocenianą produkcją, która została nagrodzona tą statuetką. 

Rozdanie Oscarów 2019 jak co roku od 91 lat wzbudziło wielkie emocje wśród fanów kina. Tym razem statuetkę w kategorii Najlepszy film zdobył "Green Book" w reżyserii Petera Farrellya z Viggo Mortensenenm i Mahershalą Alim w rolach głównych. Okazuje się jednak, że jest to jedna z najgorzej ocenianych produkcji ze wszystkich filmów, które wygrały Oscara w tej kategorii. Przynajmniej według statystyk Rotten Tomatoes.

Przeczytaj także

"Green Book" - najgorszy z najlepszych Oscarowych filmów?

Serwis Rotten Tomatoes pozwala na ocenę filmów, dzięki czemu niezdecydowani widzowie mogą wesprzeć się opinią na temat produkcji, by podjąć decyzję o wycieczce do kina. Swego czasu przedstawiciele Hollywood uważali, że tego typu portale są odpowiedzialne za niskie wyniki finansowe blockbusterów. Pozostawmy jednak zasadność istnienia agregatów recenzji filmowych i przejdźmy do innej ich ważnej cechy - statystyk, które pozwalają zauważyć ciekawe zjawiska dotyczące konkretnych tytułów.

Okazuje się, że "Green Book" zdobył jedynie 79% świeżości. To najniższy wynik wśród najlepszych filmów nagrodzonych Oscarem od czasów "Miasta gniewu" z 2004 roku. Dramat w reżyserii Paula Haggisa zdobył 74% świeżości.

Green Book Fot. foto: print screen z Rotten Tomatoes
Miasto gniewu Fot. foto: print screen z Rotten Tomatoes

Są to jednak wyniki przyznane produkcjom przez znawców kina. Według przeciętnych kinomanów "Green Book" cieszy się o wiele większym uznaniem, ponieważ zdobył aż 93% świeżości. Dla porównania "Miasto gniewu" ma 88%.

Wynika z tego dość jasny wniosek - przeciętny kinowy widz ocenia filmy wyżej niż krytyk. To zjawisko działa jednak w dwie strony. Dwa ostatnie tytuły, które zdobyły Oscara - "Kształt wody" i "Moonlight" dostały od specjalistów powyżej 90% świeżości, a u zwykłych użytkowników miały zaledwie wyniki przekraczające próg 70%. Należy pamiętać, że wśród tytułów nominowanych do Oscara 2019 w kategorii Najlepszy film "Green Book" był zaledwie na czwartym miejscu pod względem wyniku kasowego. O wiele więcej osób do kin przyciągnęły "Narodziny gwiazdy", "Bohemian Rhapsody" i "Black Panther".

"Green Book" - gdzie oglądać?

Chociaż film opowiadający o niecodziennej przyjaźni mężczyzn pochodzących z zupełnie dwóch różnych światów miał swoją światową premierę na początku września 2018 roku, do Polski trafił ze sporym opóźnieniem. Dystrybutorom wyszło to jednak na dobre, bo polska premiera odbyła się 8 lutego 2019 roku, czyli na kilka tygodni przed 91. galą rozdania Oscarów. Film można obecnie zobaczyć w wielu kinach studyjnych i multipleksach na terenie całej Polski i prawdopodobnie po Oscarowym sukcesie długo nie zejdzie z afisza.

>>Zobacz też: "Zimna wojna" nie dostała Oscara za Najlepszy film nieanglojęzyczny<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.