"Gwiezdne wojny IX" - którzy Jedi odezwali się do Rey w finale filmu?

02.01.2020 12:30
Rey|undefined Fot. materiały prasowe/Disney

"Skywalker. Odrodzenie" miało bardzo rozbudowany finał, który kończył się pojedynkiem między Rey a jej dziadkiem, Imperatorem Palpatine'em. Obydwoje reprezentują dwie strony Mocy, ale Rey ma wielką pomoc w postaci poległych rycerzy Jedi.

Scena w bardzo ładny sposób podsumowywała sagę o Skywalkerach, przypominając nam o wielkich postaciach z poprzednich epizodów. W końcu dowiedzieliśmy się, że wśród osób odzywających się do Rey znaleźli się: Luke Skywalker, Obi-Wan Kenobi (w wersji Ewana McGregora i Aleca Guinessa), Qui-Gon Jin, Mace Windu, Anakin Skywalker, Ahsoka Tano, Mistrz Yoda, Aalya Secura, Adi Gallia, Luminara Unduli i Kanan Jarrus. 

Duchy Jedi w Gwiezdnych wojnach IX

Na temat głosów wypowiedzieli się twórcy scenariusza do "Gwiezdnych wojen IX", czyli Chris Terrio i J.J. Abrams. Ten pierwszy zabrał głos w rozmowie z portalem Comicbook.com, gdzie wyjaśnił, że one były obecne w skrypcie od początku, a większe zmiany wprowadzono do zakończenia, w którym widzimy duchy Luke'a i Lei na Tattooine, gdzie Rey chowa w piasku ich miecze świetlne:

Chociaż pod koniec filmu widzimy tylko bliźniaki, to stwierdziliśmy, że tak będzie lepiej ze względu na obecność Lei - też była Jedi i też stała się jednością z Mocą. Nie byłoby dziwne, gdybyśmy zobaczyli za nimi wszystkich Jedi, bo w końcu oni też pomogli Rey, ale mógłby to być lekki szok wizualny - oni nie byli częścią przygód Luke'a, Lei i Rey.
Przeczytaj także

Terrio dodał również, że głosy Jedi w pojedynku z Palpatine'em były wystarczającym hołdem dla poprzednich generacji Jedi, a pojawienie się Luke'a i Lei na końcu było bardziej osobiste - w końcu obydwoje byli mistrzami dziewczyny:

Spędziliśmy godziny i godziny debatując nad tym. Stwierdziliśmy, że dramatycznie najlepiej będzie, gdy usłyszymy głosy Jedi w walce z Palpatine'em, kiedy Rey traci już nadzieję. Zobaczenie ich na końcu byłoby wspaniałe, ale dwójka Skywalkerów działała jeszcze lepiej. Rey była w unikalnej pozycji, bo trenowali ją oboje. To Luke i Leia stają na końcu razem, bo w momencie walki z Imperatorem dzierżyła w końcu dwa miecze Skywalkerów.

"Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" pojawił się w kinach 19 grudnia 2019 roku. Główne role w filmie zagrali Daisy Ridley, Adam Driver, John Boyega, Oscar Isaac, Ian McDermid, Mark Hamill i Carrie Fisher. 

Zobacz także: Disney usunął homoseksualny pocałunek z filmu "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie"

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.