Ile Disney zarobił na remake'ach swoich filmów?

29.07.2019 10:08
Król Lew|undefined Fot. kadr z filmu Król Lew

Do kin weszła nowa wersja Króla Lwa, która z miejsca stała się wielkim hitem. To nie pierwszy sukces aktorskiego remake'u Disneya. Ile łącznie zarobiły nowe wcielenia klasycznych produkcjiOz: Wielki i potężny?

Na temat obecnej strategii Disneya dotyczącej nowych produkcji można mieć różne opinie, ale nie można niezgodzie się z faktem, że remaki klasycznych animacji wytwórni były strzałem w dziesiątkę. Nie tylko zarobiły ogromne sumy pieniędzy, ale również zwróciły się z nawiązką. Disney początkowo nieśmiało podchodził do tworzenia nowych wersji słynnych filmów animowanych, ale po sukcesie "Księgi dżungli" poszło jak z górki i w 2019 roku zadebiutowały aż trzy tytuły i to nie byle jakie - "Dumbo", "Aladyn" i "Król Lew".

Disney - ile zarobiły remaki klasycznych animacji?

Pomysł był prosty - postanowiono sprzedać po raz drugi coś, co nie tylko było wielkim hitem w przeszłości, ale również stało się elementem popkultury i z czasem przeszło do klasyki. Żeby jednak nieco urozmaicić znane tytuły, postanowiono powalać do życia ich wariacje - wersje aktorskie, w których zamiast rysunkowych bohaterów widzimy prawdziwych ludzi. Wystarczyły sprawdzony przepis na sukces, szczypta nostalgii i wisienka na torcie w postaci doborowej obsady by, jak podaje raport CNBC, Disney zarobił w ciągu minionych 9 lat ponad 7 miliardów dolarów.

Chociaż malkontenci uważają, że to pójście po linii najmniejszego oporu, nie można przeoczyć ogromnej pracy włożonej w aktorskie adaptacje słynnych tytułów. Poza tym pozytywne oceny widzów i krytyków filmowych wskazują na fakt, że na odświeżoną klasykę Disneya w nowym wydaniu jest niewątpliwie popyt. W zestawieniu najlepiej zarabiających aktorskich remake'ów przoduje "Piękna i Bestia". Drugie miejsce zajmuje "Alicja w Krainie Czarów", a trzecie, jak na razie "Aladyn". Oto pełna lista produkcji za Box Office Mojo:

  • "Piękna i Bestia" (2017) - 1,263 miliarda dolarów
  • "Alicja w Krainie Czarów" (2010) - $1,02 miliarda dolarów
  • "Aladyn" (2019) - $1,00 miliarda dolarów
  • "Księga dżungli" (2016) - 966,6 miliona dolarów
  • "Król Lew" (2019) - 962,7 miliona dolarów
  • "Czarownica" (2014) - 758,5 miliona dolarów
  • "Kopciuszek" (2015) - 543,5 miliona dolarów
  • "Oz: Wielki i potężny" (2013) - 493,3 miliona dolarów
  • "Dumbo" (2019) - $352,9 miliona dolarów

Co prawda w powyższym zestawieniu wzięto pod uwagę nową wersję "Czarnoksiężnika z krainy Oz", który nie był filmem animowanym, ale na liście znalazł się też "Król Lew", niespełniający do końca cech filmu aktorskiego. Nie wzięto też pod uwagę produkcji będącej pierwszą próbą przeniesienia animowanej historii na język filmu z żywymi aktorami - "101 Dalmatyńczyków" z 1996 roku.

Przeczytaj także

Disney - kolejne aktorskie wersje słynnych animacji

Jak widać, patent Disneya sprawdza się bardzo dobrze. Z tego powodu przedstawiciele wytwórni nie zamierzają przestać i w przyszłości zobaczymy kolejne nowe wersje klasycznych bajek. Niebawem do kin wejdzie między innymi "Mulan", "Mała Syrenka", "Dzwonnik z Notre Dame", "Czarownica 2", czy "Lilo i Stitch". Wygląda na to, że słynna zasada inżyniera Mamonia z "Rejsu" znajduje swoje zastosowanie również w kinie. Czy remaki to pójście na łatwiznę, a może wniesienie nowej jakość w dobrze znane dzieła? To już zostaje pod rozwagę widzów.

Zobacz też: Nie tylko "Król Lew" - lista wszystkich aktorskich remake'ów klasycznych bajek Disneya

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.