Jakie filmy cytowali „Simpsonowie”?

Robert Skowronski
16.02.2016 13:13
Jakie filmy cytowali „Simpsonowie”? Fot. kadr z wideo

Zjawiska intertekstualności i metatekstualności w kinie są bardzo powszechne. Twórcy często odwołują się do innych dzieł i je cytują. Jak to wygląda na przykładzie serialu „Simpsonowie”?

Matt Groening, ojciec Homera oraz jego żółtoskórej rodziny i przyjaciół, a także osoba odpowiedzialna za „Futuramę”, tworzy animacje, które kierowane są do dojrzalszych i bardziej świadomych widzów. Tylko tacy będą w stanie w pełni pojąć intencje autora, jego poczucie humoru i odwołania do innych dzieł - niektóre przedstawione w skali 1:1, inne mniej oczywiste.

Seriale animowane dla dorosłych widzów lubią korzystać z wytworów popkultury przedstawiając je w zdekonstruowanej wersji, w krzywym zwierciadle, pociągniętych grubą jak belka kreską. Nie inaczej jest z „Simpsonami”, którzy ochoczo czerpią garściami z klasyki kina, choć nie tylko. Na przestrzeni 28 sezonów dostaliśmy tego wiele świadectw.

Zobaczcie do jakich filmów odwoływał się serial „Simpsonowie” i jakie kultowe sceny znane z wielkiego ekranu miały też miejsce w miasteczku Springfield:

Od 1989 roku „Simpsonom” udało się osiągnąć status najdłużej nadawanego amerykańskiego animowanego serialu. Bohaterowie mieli też okazję trafić na kinowe ekrany za sprawą pochodzącego z 2007 roku „The Simpsons Movie”. O popularności produkcji świadczy też fakt, że wiele sław zdecydowało się na gościnny udział w poszczególnych odcinkach użyczając swojego głosu lub też wizerunku. Przez plan przewinęło się setki gwiazd, wśród nich znaleźli się m.in. Michael Jackson czy Steven Hawking.

A skąd ten żółty kolor? Matt Groening wyznał, że chodziło o sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorców:

Kiedy tylko zobaczyłem ten kolor, powiedziałem, że o to chodziło. Kiedy skaczesz po kanałach i nagle rzuca ci się w oczy żółta barwa, już wiesz, że oglądasz Simpsonów.

Pamiętacie do jakich jeszcze filmów odwoływali się „Simpsonowie”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.