„Kler”: dlaczego zwiastun filmu Smarzowskiego zniknął z sieci? Mamy odpowiedź dystrybutora

Natalia Hluzow
07.08.2018 16:40
Kler usunięty zwiastun|undefined Fot. kadr ze zwiastuna filmu „Kler”

Zwiastun filmu „Kler” wywołał sporo emocji. Fani Wojtka Smarzowskiego byli zachwyceni zapowiedzią jego nowej produkcji, jednak trailer z pewnością nie przypadł do gustu wielu przedstawicielom Kościoła katolickiego. Czy to dlatego materiał zniknął z sieci?

6 sierpnia 2018 roku Kino Świat udostępniło oficjalny zwiastun filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, który tym razem postanowił wziąć pod lupę polskich księży. Trailer produkcji obfitował w sceny dosłownie obrazujące hasło promocyjne filmu – „Nic co ludzkie nie jest im obce”. W zwiastunie obnażono wiele przywar pojawiających się w filmie przedstawicieli stanu duchownego - pijaństwo, żądzę, a przede wszystkim chciwość, próżność i pychę. Niecałe 24 godziny po upublicznieniu zwiastuna „Kleru”, materiał został usunięty przez dystrybutora z oficjalnych źródeł. Trailer filmu nie jest obecnie dostępny.

Kler Wojciecha Smarzowskiego zwiastun Fot. foto: kadr ze zwiastuna filmu "Kler"

Dlaczego usunięto zwiastun filmu „Kler”?

O przyczynę zniknięcia trailera filmu „Kler” zapytaliśmy u źródeł. W odpowiedzi na nasz e-mail, z działu PR dystrybutora Kino Świat otrzymaliśmy następującą informację:

Byliśmy zmuszeni usunąć zwiastun z sieci. Dokonujemy w nim drobnej, kosmetycznej zmiany. Jutro pojawi się nowy plik.

O jaką zmianę chodzi i czego będzie dotyczyła? Czy w zwiastunie wyłapano błąd, który wymagał poprawki? A może któraś ze scen okazała się za mocna dla katolickich odbiorców i twórcy zostali skłonieni przez władze Kościoła do jej usunięcia? O tym przekonamy się, kiedy nowa wersja zwiastuna pojawi się w sieci.

„Kler” Wojciecha Smarzowskiego - kiedy premiera?

nowym filmie Smarzowskiego zobaczymy wiele gwiazd polskiego kina na czele z Januszem Gajosem, Robertem Więckiewiczem, Arkadiuszem Jakubikiem, Jackiem Braciakiem Joanną Kulig, a także Katarzynę Herman, Izabelę Kunę, Roberta Wabicha, Rafała Mohra i Henryka Talara. 

„Kler” to opowieść o Kościele katolickim ukazana „od strony zakrystii”. Przedstawicielom polskiego duchowieństwa będziemy przyglądać się przez pryzmat historii czterech księży: robiącego karierę Lisowskiego (Braciak), jego pazernego zwierzchnika abp. Mordowicza (Gajos), ulegającego cielesnym żądzom wiejskiego proboszcza Trybusa (Więckiewicz) i otoczonego przez podejrzliwych wiernych Kukuły (Jakubik).

Nowy film Smarzowskiego zadebiutuje na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie będzie walczyć o Złote Lwy. Ogólnopolska premiera produkcji nastąpi 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.