Marcin Dorociński. TOP 10 najlepszych ról aktora

Natalia Nowecka
04.03.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 09:51
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER|undefined Fot. . MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Przedstawiamy listę 10 najlepszych ról Marcina Dorocińskiego. Jakie tytuły znalazły się w zestawieniu?

Marcin Dorociński bez wątpienia zalicza się do ścisłej czołówki polskich aktorów. Ma na koncie wiele ról, zarówno w filmach, serialach, jak i na deskach teatru. Które występy w jego dorobku artystycznym zaliczają się do najlepszych? Przedstawiamy listę 10 najlepszych ról Marcina Dorocińskiego.

Zobacz też: >> Borys Szyc: Najlepsze role polskiego aktora, w tym "Zimna Wojna" i "Symetria" <<

TOP 10: Najlepsze role Marcina Dorocińskiego

Tworząc tę listę braliśmy po uwagę występy Marcina Dorocińskiego zarówno w obszarze filmów, jak i seriali, pominęliśmy jednak jego role teatralne. Zaznaczamy również, że prezentowana przez nas kolejność jest przypadkowa.

1. "PitBull" (2005), reż. Patryk Vega

Pierwszy "PitBull" Patryka Vegi po dziś dzień uważany jest za jeden z najlepszych polskich filmów policyjnych. To mocne, męskie kino, ze świetnymi dialogami  i znakomitym aktorstwem. Na ekranie błyszczą Janusz Gajos, Andrzej Grabowski i główny zainteresowany tego artykułu - Marcin Dorociński. Rola podkomisarza Despero jest nie tylko jedną z najlepszych, ale również prawdopodobnie najpopularniejszą rolą Dorocińskiego. Nic zresztą dziwnego, bowiem aktor w tej roli dosłownie szarżuje , tworząc postać pełną emocji i temperamentu.

Fot. EAST NEWS Fot. EAST NEWS

2. "Róża" (2011), reż. Wojciech Smarzowski

"Róża" to zdecydowanie jeden z najlepszych filmów w dorobku Marcina Dorocińskiego. Aktor wciela się tutaj w Tadeusza, człowieka boleśnie dotkniętego przez II Wojnę Światową, który związuje się z wdową po niemieckim żołnierzu (w tej roli Agata Kulesza), którego śmierci był świadkiem. Jest to niezwykle poruszający i gorzki film, do sukcesu którego przyczyniły się w dużej mierze kreacje aktorskie głównych bohaterów. Marcin Dorociński, tak jak również Robert Więckiewicz i Arkadiusz Jakubik, należy do grona aktorów, z którymi bardzo chętnie współpracuje reżyser filmu, Wojciech Smarzowski. Jest to jeden z trzech filmów, przy których wspólnie pracowali (pozostałe to "Pod mocnym aniołem" i "Drogówka"). Za rolę w "Róży" Marcin Dorociński otrzymał swojego drugiego Złotego Lwa (pierwszego zdobył za film "Rewers").

Fot. Kadr z filmu Fot. Kadr z filmu "Róża"
Przeczytaj także

3. "Jack Strong" (2014), reż. Władysław Pasikowski

"Jack Strong" to thriller szpiegowski traktujący o prawdziwej historii pułkownika Ryszarda Kuklińskiego (w tej roli Marcin Dorociński), człowieka który poprzez rozpoczęcie współpracy z CIA stał się kluczowym aktorem zimnej wojny. Rola pułkownika Kuklińskiego to jeden z najbardziej prestiżowych występów w jego karierze, oraz jedno z jego największych aktorskich osiągnięć.

Fot. Kadr z filmu Fot. Kadr z filmu "Jack Strong"

4. "Na granicy" (2016), reż. Wojciech Kasperski

"Na granicy" to niezwykle klimatyczny thriller opowiadający historię dwóch braci, którzy wraz z ojcem (w tej roli Andrzej Chyra) wybierają się do odciętej od cywilizacji bieszczadzkiej chaty. Na miejscu spotykają tajemniczego, przerażającego mężczyznę, w którego wciela się iście hipnotyzujący Marcin Dorociński. Tą rolą aktor udowodnił, że ma niezwykły talent do trudnych, dramatycznych ról. Jego bohater był nie tylko przekonujący, ale przede wszystkim potrafił śmiertelnie przerazić, a to już nie lada sztuka.

Fot. Kadr z filmu Fot. Kadr z filmu "Na granicy"

5. "Rewers" (2009), reż. Borys Lankosz

Czarna komedia, za którą Marcin Dorociński otrzymał swojego pierwszego Złotego Lwa. Akcja filmu dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych - w latach 50. ubiegłego wieku i współcześnie. Główną bohaterką jest tutaj nieśmiała Sabina, którą matka i babka usilnie próbują wydać za mąż. W końcu na swojej drodze spotyka diabolicznego mężczyznę, granego rzecz jasna przez Marcina Dorocińskiego.

Fot. Everett Collection / Everett Col/EAST NEWS Fot. Everett Collection / Everett Col/EAST NEWS

6. "Ogród Luizy" (2007), reż. Maciej Wojtyszko

"Ogród Luizy" to romans, silnie nawiązujący do kina sensacyjnego. Marcin Dorociński w rewelacyjny sposób wciela się tutaj w rolę gangstera imieniem Fabio, który by uniknąć więzienia symuluje chorobę psychiczną. Gdy trafia do szpitala psychiatrycznego, jego nudną egzystencję zaburza przybycie delikatnej i naiwnej Luizy.

7. "Lęk wysokości" (2011), reż. Bartosz Konopka

Film Bartosza Konopki to nastrojowy i bogaty emocjonalnie dramat psychologiczny, ukazujący dotkliwy obraz samotności, rodzinnych relacji, poświęcenia oraz choroby psychicznej. Marcin Dorociński wciela się tutaj w postać Tomka, którego spokojne i poukładane życie przerywa wiadomość o złym stanie chorego psychicznie ojca, z którym od lat nie utrzymywał żadnych kontaktów. Znakomita gra aktorska zarówno Marcina Dorocińskiego, jak i towarzyszącego mu Krzysztofa Stroińskiego sprawia, że cała historia wypada niezwykle dotkliwie i realistycznie.

Fot. Kadr z filmu Fot. Kadr z filmu "Lęk wysokości"

8. "Pod Mocnym Aniołem" (2014), reż. Wojciech Smarzowski

Kolejny film Wojciecha Smarzowskiego w naszym zestawieniu. Opowiada on o Jerzym, pisarzu i alkoholiku, który pod wpływem miłości do kobiety postanawia walczyć z nałogiem. Główną rolę gra tu Robert Więckiewicz, jednak Marcin Dorociński, choć znajduje się na dalszym planie, swoją brawurową rolą Borysa przykuwa niemalże całą uwagę, ilekroć tylko pojawi się na ekranie.

Fot. Kadr z filmu Fot. Kadr z filmu "Pod Mocnym Aniołem"

9. "Bez tajemnic" (2011-2013), reż. Anna Kazejak, Jacek Borcuch, Marek Lechki, Wojciech Smarzowski, Bartosz Konopka, Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Agnieszka Glińska

"Bez tajemnic" to psychologiczny serial stacji HBO, gdzie w pierwszym sezonie w postać Szymona Kowalczyka wciela się Marcin Dorociński. Daje on tu prawdziwy popis pierwszorzędnego aktorstwa, portretując człowieka budzącego skrajne, ale zawsze bardzo głębokie emocje.

Fot. Kadr z serialu Fot. Kadr z serialu "Bez tajemnic"

10. "Pakt" (2015-2016), reż. Marek Lechki, Leszek Dawid

Serial sensacyjny, w którym Marcin Dorociński wciela się w rolę Piotra, dziennikarza śledczego, który natrafia na trop oszustwa w międzynarodowej korporacji. Serial w trakcie emisji cieszył się dużą popularnością, głównie za sprawą przyjemnie dusznego klimatu, przywodzącego na myśl kino skandynawskie oraz znakomitych kreacji aktorskich.

Fot. Kadr z serialu Fot. Kadr z serialu "Pakt"

Zobacz też: >> Amerykański portal pomylił "Watahę" z "Paktem" na swojej liście najlepszych seriali <<

A wy, które role Marcina Dorocińskiego uważacie za najlepsze? Dajcie znać w komentarzach.

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.