Największe rozczarowania nominacji do Oscarów 2019

Sergiusz Kurczuk
23.01.2019 11:54
kadry z filmów Black Panther, Dziedzictwo. Hereditary i Zimna wojna|undefined Fot. kadry z filmów Black Panther, Dziedzictwo. Hereditary i Zimna wojna

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Oscarów 2019. Jak zwykle wśród krytyków i widzów pojawiły się rozczarowania związane z decyzją jurorów.

Koniec stycznia jak zwykle był ważnym okresem dla wszystkich miłośników kina. Amerykańska Akademia Filmowa jak co roku ogłosiła nominacje do jednych z najważniejszych nagród filmowych. Mowa oczywiście o Oscarach. Niektóre nominacje wzbudziły kontrowersje i zastrzeżenia nie tylko ze strony przeciętnych odbiorców, ale również krytyków filmowych. Podobnie zresztą jak stały element Oscarów - rozczarowania wynikające z braku obecności na liście nominowanych tytułów. Które filmy są największymi przegranymi Oscarów 2019?

Oscary 2019 - największe rozczarowania tegorocznych nominacji

Na przyznanie nominacji oscarowej składa się wiele czynników, o których wiedzą tylko członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nie chodzi jedynie o odpowiednią kategorię, czy talent, ale w niektórych przypadkach również popularność i sukces kasowy danego tytułu oraz społeczno-polityczny charakter dzieła filmowego. Oficjalna lista filmów nominowanych do Oscarów 2019 znacznie różni się od tak zwanej skróconej listy. Nie chodzi jedynie o uzupełnienie o brakujące kategorie, ale również tytuły i twórców, których zabrakło w oficjalnym spisie.

Oscary 2019 - rozczarowania: Joanna Kulig

Oczywiście polscy widzowie są rozczarowani brakiem nominacji Joanny Kulig, której wróżono statuetkę za Najlepszą rolę żeńską. Aktorka zainteresowała swoim talentem zagranicznych producentów i dołączyła do hollywoodzkiej agencji gwiazd. Niebawem zobaczymy ją w serialu Amazona "Hanna". Jednak zdaniem jurorów jej występ w "Zimnej wojnie" nie był wystarczająco dobry, by mogła konkurować z takimi aktorkami, jak Yalitza Aparicio, Olivia Coleman, Lady Gaga czy Melissa McCarthy. Szkoda, chociaż nie należy zapominać, że film Pawła Pawlikowskiego dostał nominacje w aż trzech kategoriach.

Oscary 2019 - rozczarowania: obsada "Black Panther"

Chociaż "Black Panther" został nominowany w 7 kategoriach, w  tym jako Najlepszy film, największymi poszkodowanymi tegorocznych nominacji była obsada popularnej produkcji Marvel Studios. Dziwi więc brak jakiejkolwiek nominacji dla Chadwicka Bosemana, Michaela B. Jordana, Lupity Nyong'o, Danai Guriry, Letitii Wright czy Andy'ego Serkisa.

Oscary 2019 - rozczarowania: "Spider-Man: Uniwersum"

Najnowsza animacja poświęcona Spider-Manowi jest doceniania nie tylko za niesamowitą animację, ale nieustającą jej ścieżkę dźwiękową. Niestety "Spider-Man: Uniwersum" został nominowany jedynie w kategorii Najlepsza animacja. Nie ma więc szansy ani na statuetkę za Najlepszą muzykę, ani piosenkę za utwór "Sunflower" Post Malone'a i Swae Lee.

Oscary 2019 - rozczarowania: Toni Collette i Emiliy Blunt

Fani horroru w tym roku przeżyli prawdziwe rozczarowanie. Na liście nominacji do Oscara zabrakło "Suspirii" i "Dziedzictwa. Hereditary" - dwóch bardzo dobrze przyjętych filmów kina grozy. Trzecia wysoko oceniana produkcji z tego gatunku - "Ciche miejsce" została nominowana jedynie w kategorii Najlepszy montaż dźwięku. Największym szokiem jest chyba niedocenienie gry aktorskiej Toni Collette, która bardzo przekonująco wcieliła się w główną bohaterkę tego drugiego horroru oraz Emiliy Blunt, występującej jako matka chroniąca rodzinę w niebezpiecznym otoczeniu pełnym potworów.

Oscary 2019 - rozczarowania: "Won't You Be My Neighbor"

Wśród nominowanych dokumentów nie pojawił się film "Won't You Be My Neighbor" opowiadający o Fredzie Rogersie znanym z programu "Mister Rogers' Neighborhood". W USA dokument cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ze względu na osobę głównego bohatera. Jednak Amerykańska Akademia Filmowa uznała, że "Black Sheep", "End Game", "Lifeboat", "A Night at the Garden" i "Period. End of Sentence" to o wiele lepsze produkcje.

Oscary 2019 - rozczarowania: "Paddington 2"

Według wielu głosów kontynuacja przygód poczciwego misia jest jednym z najlepszych filmów familijnych 2018 roku. "Paddington 2" mimo wysokich not i popularności wśród widzów, nie został doceniony przez jurorów w żadnej oscarowej kategorii.

Oscary 2019 - rozczarowania: John David Washington

Chociaż film Spike'a Lee "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" ma aż 6 nominacji do Oscarów, Akademia filmowa nie dostrzegła występu aktorskiego John David Washington, który wcielił się w głównego bohatera. Co ciekawe, szansę na Oscara za rolę drugoplanową ma Adam Driver, grający partnera protagonisty.

Oscary 2019 - kiedy odbędzie się gala wręczania nagród?

Które filmy wygrają Oscary 2019? Zwycięzcy zostaną nagrodzeni już za ponad miesiąc. 91. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku.

>>> Zobacz także: Złote Maliny 2019. Ogłoszono nominacje do tytułu najgorszego filmu roku <<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.