Netflix zaprezentuje serial George'a Clooney'a o aferze Watergate

Natalia Hluzow
19.12.2017 17:04
Netflix zaprezentuje serial George'a Clooney'a o aferze Watergate Fot. kadry z wideo

Słynny aktor i reżyser postanowił opowiedzieć o jednym z największych skandali politycznych XX wieku.

George Clooney, który od kilku ładnych lat świetnie radzi sobie nie tylko jako aktor, ale i jako producent i reżyser, przygotowuje się do realizacji nowego projektu. Będzie nim 8-odcinkowy serial limitowany poświęcony aferze Watergate, który zostanie zaprezentowany jako kolejna oryginalna produkcja Netflixa.

17 czerwca 1972 roku w siedzibie sztabu wyborczego Patrii Demokratycznej w Waszyngtonie, która mieściła się w kompleksie Watergate, doszło do nieudanej próby zainstalowania podsłuchu. Podejrzewano, że za akcją stali bliscy współpracownicy Richarda Nixona, który starał się wtedy o reelekcję, jednak w związku z brakiem dowodów i brakiem rozgłosu, sprawa ucichła i Nixon został wybrany na drugą kadencję. Dziennikarze Washington Post postanowili jednak bliżej przyjrzeć się sprawie i dzięki przeciekom z administracji Nixona ujawnili, że za całą akcją stali współpracownicy prezydenta, których działania miały na celu skompromitowanie konkurencji przed wyborami. Wywołało to aferę, która spowodowała kryzys konstytucyjny i zmusiła Nixona do ustąpienia ze stanowiska prezydenta. Do dziś afera Watergate pozostaje jednym z największych skandali politycznych w zachodnim świecie, a śledztwo Boba Woodward i Carla Bernstein jednym z najbardziej brawurowych śledztw dziennikarskich w historii.

Prócz George’a Clooney’a w projekt zaangażowany jest Matt Charman, który za scenariusz do „Mostu szpiegów” Stevena Spielberga otrzymał nominację do Oscara. To właśnie on napisze scenariusz serialu, który wyprodukuje i być może także wyreżyseruje Clooney. Akcja serialu ma skupiać się na postaciach zamieszanych w skandal: doradcy Nixona, byłym prokuratorze generalnym, przewodniczącym kampanii Nixona i asystentach Białego Domu. Produkcja ma nawiązywać swoją stylistyką do „Rashomona” Akiry Kurosawy.

Serial o aferze Watergate będzie kolejnym projektem filmowym Clooney’a, w którym reżyser przygląda się ważnym momentom w historii Stanów Zjednoczonych. W 2005 zrealizował film „Good night and good luck” o słynnej medialnej wojnie Edwarda R. Murrowa i Josepha McCarthy'ego.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy serial trafi na ekrany, ale wszystkich, którzy czekają na jego premierę, z pewnością zainteresuje inny serial Netflixa o mrocznych sekretach i tuszowanych sprawach w USA, czyli „Wormwood” opowiadający o testach, jakie CIA wykonywało na ludziach.  

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.